banner banner banner

Чотири роки тому Україна отримала кредит МВФ, але що ж пішло не так?

Чотири роки тому Україна отримала кредит МВФ, але що ж пішло не так?
Фото з відкритих джерел

Хочу нагадати, що в травні 2014 року Україна отримали перший транш кредиту МВФ за програмою "стенд-бай". Тоді було багато ейфорії і різних заяв політиків та експертів про те, як Україні пощастило, що МВФ дав кредит. Тільки деякі експерти тоді сказали, що цей кредит потрібно буде віддавати і це буде зробити не просто. Зараз настав час погашати кредит МВФ, отриманий у 2014 році, і знову можна почути розмови, що потрібно продовжувати співпрацю з МВФ, щоб отримати нові кредити, щоб погасити старі кредити МВФ. Кумедно...

Вже забули, хоча в травні 2014 року багато хто говорив, що кредит МВФ, а особливо рекомендації МВФ, "зроблять в Україні економічне диво". Навіть називали міфічну суму в 40, а потім у 70 млрд дол., які "прибіжать" в Україну слідом за кредитом МВФ. Не спрацювало. Тепер намагаються навіть не згадувати про це, а все більше говорять, що рекомендації МВФ хороші, от тільки щось пішло не так, і тому…

Новини за темою

Насправді всі рекомендації МВФ для України безглузді, і їх дотримання більше нашкодило економіці України, ніж допомогло. Але визнати, що рекомендації МВФ – це провал України, багато політиків та експертів не можуть через свою заангажованість і непрофесіоналізм. У результаті ми знову чуємо розмови, що Україна без "розумних" порад МВФ не може і що без кредитів МВФ буде дефолт. Ту обставину, що Україна в 2015 році вже допустила технічний дефолт завдяки МВФ і нашій владі, намагаються не згадувати.

Біда в тому, що поради МВФ апріорі безглузді і помилкові. Працівники МВФ ніколи реально не оцінюють економіку країни, якій вони дають кредити і поради, тому їхні рекомендації більше шкодять, ніж допомагають.

МВФ рекомендував девальвувати гривню, обіцяючи зростання експорту, ВВП та імпортозаміщення. В результаті обвал гривні втричі привів до обвалу ВВП на понад 17%, експорт України, навіть без урахування частки експорту в Росію, впав на понад 40%, а імпортозаміщення закінчилося тим, що виробництво єдиного в Україні вітчизняного легкового автомобіля припинилося. В Україні дуже велика частка готівкової валюти, яка частково на руках у населення, а частково обслуговує "тіньову економіку". Відповідно, як тільки девальвація гривні перевищує 5%, починається валютна паніка й обвал гривні. Тому Україні потрібен відносно СТАБІЛЬНИЙ КУРС гривні. Саме при стабільному курсі гривні зростають ВВП, експорт та реальна зарплата українців. Але це складно зрозуміти фахівцям МВФ, вони просто не знають і не розуміють, як працює валютний ринок України, і розповідають, що в США за їхніми порадами все вдається.

Новини за темою

МВФ рекомендував реформу тарифів ЖКГ, щоб з держбюджету не дотували НАК "Нафтогаз". У результаті тарифи ЖКГ виросли до критичного рівня, борги за послуги ЖКГ населення вже більше 40 млрд грн, через систему субсидій ЖКГ дотується НАК "Нафтогаз" на суму, яка втричі перевищувала суму дотації 2013 року. При цьому корупція і схеми "відкатів і занесень" у сфері ЖКГ зросли в рази. У результаті підприємства ЖКГ перебувають у критичному стані через відсутність грошей за оплату послуг ЖКГ, а населення не може платити такі високі тарифи ЖКГ при такій низькій зарплаті.

До Майдану середня зарплата була близько 450 доларів США, а тепер всього 250 доларів США. МВФ завжди розповідав і обіцяв, що девальвація гривні буде стимулювати приплив зарубіжних інвестицій, оскільки низька зарплата буде стимулювати бізнесменів відкривати бізнес в Україні. На практиці це призвело до того, що українці просто масово почали виїжджати на заробітки за кордон. Тому що чиновникам МВФ з їхньою американською зарплатою важко зрозуміти, що прожити в Україні за 250 доларів США складно, простіше поїхати і заробити 500 євро "на полуниці", ніж чекати дива, якого ніколи не буде.

МВФ рекомендував закрити банки з великою часткою проблемних кредитів. І це при тому, що частка проблемних кредитів у банках України в 2014 році не перевищувала 20%. Після "очищення банківської системи" від "збиткових" банків частка проблемних кредитів становить понад 60%. При цьому кредитування бізнесу взагалі зупинилося. Фактично банківська система України була знищена на догоду МВФ, а тепер потрібні роки і роки, щоб її відновити, і не варто очікувати дешевих кредитів, як в ЄС, про які постійно говорили фахівці МВФ, коли марили і розповідали казки, що в Україні багато проблемних банків. Скоріше, в МВФ мало кваліфікованих фахівців.

Новини за темою

Вимоги МВФ про те, щоб дефіцит держбюджету України був нижче 3%, вже давно виконано. Але де ж "диво"? Який сенс, що дефіцит держбюджету України низький, якщо рівень пенсій в Україні найнижчий у світі? Якщо пенсійна реформа, яку так рекомендував МВФ, виявилася звичайною профанацією, яка ніяк не поліпшила систему пенсійного забезпечення України. При цьому доходи держбюджету України справді за ці чотири роки зросли понад удвічі, але й витрати на обслуговування зовнішнього боргу зросли майже в шість разів. Тепер в Україні дві проблеми – де знайти гроші на пенсії і як погасити зовнішні борги та виплатити за ними відсотки.

Поки українська влада буде і далі виконувати безглузді поради МВФ, з України будуть масово виїжджати громадяни на заробітки за кордон; бізнес буде більше переходити в "тінь", або взагалі переводити свої активи за кордон; банки будуть більше розповідати, як вони будуть кредитувати, ніж кредитувати; зарплата номінально, може, і буде рости, а ось до рівня 2013 року в реальних грошах зросте ще не скоро. Фактично Україні потрібні десятиліття, щоб повернутися до рівня 2013 року, при тому, що 2013 – не найкращий рік в історії економіки України. Але дотримуючись порад МВФ, економіка Україна може взагалі ніколи не відновитися, буде перебувати в стані перманентної кризи, розмов про реформи і про те, що потрібні нові кредити МВФ.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>