"Чорний лебідь" уже на підльоті до України
23.5 | 26.26 |
Хто відповідатиме? Смолій з Маркаровою та Оржель з Гончаруком? А Гонтарєва з Яресько та Супрун з Гройсманом хіба відповіли? Ось і прилетіла перша "ластівка": попит на українські державні облігації різко скоротився. Так, під час останнього у вівторок, 19 листопада, розміщення ОВДП Мінфін залучив з ринку лише 1,3 млрд грн. Ну, а "чорний лебідь" уже на підльоті до українських ринків, про що в середу, 20 листопада, відверто і без пишномовності говорили учасники круглого столу на тему: "Державні запозичення: надвисока ціна для економіки".
Безперечно, уже стало національною традицією те, що за владні і передвиборчі обіцянки відповідають не топ-чиновники і в цілому держава, а ми, платники податків, зі своїх кишень. Мимоволі замислюєшся: а взагалі, яку модель ринкової економіки, наприклад, будували Гонтарєва та Яресько, залишивши після себе руїни від банкопаду і непомірні боргові зобов'язання до 2040 року за ВВП-варрантами (VRI) України, випущеними під час реструктуризації українського боргу в 2015 році. Нарешті, яку модель сьогодні будують Смолій та Маркарова? Чи вони потім теж, як і їхні попередники, з часом звалять з Києва й загубляться десь у Лондоні, не відповідаючи взагалі за свої рішення і дії?
А ось у міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Олексія Оржеля все добре. Він придумав, як вишуканіше і цинічніше обхитрити тупого споживача природного газу. Міністр запропонував, а Кабмін Олексія Гончарука має намір якнайшвидше затвердити страхову ціну на природний газ для населення (яке вже в шоці) в розмірі 7000 грн/тис. куб. м (плюс ще вартість транспортування) з 1 січня 2020 року. Правда, Оржель зазначив, що при запропонуванні страхової ціни будь-який споживач матиме можливість відмовитися від неї.
Він також підкреслив, мовляв, відмова від цієї ціни може зіграти як у плюс, так і в мінус для споживача. І докладно для бабусь і дідусів пояснив: "Якщо в плюс і справді буде припинення транзиту, і будуть деякі коливання на ринку газу, то споживач виграє. А якщо, наприклад, ми підпишемо транзитний договір, це буде чинником значної стабілізації ринку, у нас і в Європі в підземних сховищах газу (ПСГ) значні обсяги газу, і фактор того, що транзит газу не припинився, швидше за все, зіграє на те, що ціну на газ буде знижено. І тоді ті споживачі, які застраховані й матимуть такі укладені договори, не виграють від цієї ситуації". Розібралися?
Аналогічно і в Мінфіні припускають, що на момент завершення співпраці України з Міжнародним валютним фондом у 2023 році державний борг України становитиме 41-42% до ВВП країни. Правда, у цьому відомстві вже навіть не рахують, директор департаменту боргової політики цього відомства Поліна Ярова відверто каже: "Я думаю, що це буде десь близько 41%. Десь 41-42%. Адже на кінець 2021 року ми прогнозували 43% державного боргу до ВВП". А сьогодні як щодо цієї проблеми? Згідно з Бюджетним кодексом, відношення державного та гарантованого державою боргу до ВВП має бути менше 60% (до кінця 2018 року було забезпечено його зменшення до 60,9%).
Приголомшливо! Ну, просто роблять з усіх дебілів. Інтелігентно так висловився, а хотілося назвати того самого Оржеля міцним народним словом. Адже вже всім зрозуміло, що ні міністерство, ні наш "Нафтогаз" про зниження цін на газ і тепло думати не будуть. А навіщо це їм? Не ми, пересічні споживачі газу, а керівники НАКу рапортують про мільярдні надходження до держбюджету, виписуючи собі потім багатомільйонні премії. Що у відповідь ми, платники податків, отримуємо?
- А коболєви населенню кажуть, мовляв, і в цьому листопаді ми вам уже підвищили ціни на газ на 14,7%!
- А рідкісні наші співгромадяни їм шлють відповідь, мовляв, х** вам, тепер жодної відплати від нас не отримаєте!
Ну, і довго ще нас, як лохів, будуть "крутити" Андрій Коболєв і Юрій Вітренко? Наче не ми зі своїх кишень, а вони завдяки своїй "видатній" роботі забезпечили протягом 9 місяців 2019 року сплату до держбюджету 89,8 млрд грн від НАК "Нафтогаз". Чому я бурчу? Чи я не правий? Відверто кажучи, я просто дивуюся, як швидко дадуть відповідь на відвертий грабіж пересічних українців хоча б патріоти?! І, нарешті, чи ці наші політичні лідери разом з олігархами взагалі відрізняють ганьбу від гідності? Ну, ніяк не можу звільнитися від напливу вражень, коли дізнався, що Олександр Данилюк, якого я запам'ятав ще брокером однієї київської інвесткомпанії, деякий час тому з висоти крісла секретаря РНБО наполегливо пропонував американському підполковнику українського походження Олександру Віндману стати в Україні міністром оборони!
Не сумніваюся, і всі присутні тоді на відкритих слуханнях у Конгресі США в межах розслідування про оголошення імпічменту президенту США Дональду Трампу, ледве стримували сміх. "Я американець (...), і я негайно відхилив ці пропозиції, - чесно заявив Віндман на слуханнях та уточнив. - Усе це мені здавалося трохи комічним". Олександре Данилюк, а над тобою самим ті, хто давав тобі такі доручення, відкрито не реготали? А тепер скажи, як у світі після цього сприйматимуть Україну? Тим паче що лише зовсім недавно ледве-ледве вдалося позбутися від американки українського походження (чи то фельдшера, чи то лікаря-радіолога) Уляни Супрун, яка начебто закінчила інститут вільних мистецтв і наук, і за сумісництвом останніми роками - в. о. міністра охорони здоров'я України (отримала в нас у країні своє прізвисько "Доктор Смерть").
Власне, панове при владі, загнали ви нас під плінтус. Тепер з гідністю можете сказати: "Спасибі тобі, дорогий і терплячий українцю, намагаємося заради тебе!" І цю традицію жодними жорсткими виступами того самого Олександра Дубинського, заступника голови профільного комітету Верховної Ради, поки не переламати. Але вже добре те, що не пошепки в колі експертів, а правду про змови "вгорі", облік ОВДП в іноземних депозитаріях та інше на повний голос почали говорити представники законодавчої влади.
Тим паче варіанти вирішення подібних проблем у наших бізнес-співтовариств є, зокрема в Асоціації учасників ринків капіталу. Хоча треба визнати, що одразу ж постає ще один національний фактор: якщо ви такі розумні, то чому не грантоїди Сороса і не ходите строєм у патріотичних громадських радах Мінфіну та Нацбанку? Це теж у нас поки не пробивне. На жаль. Ось чому люди вже не вірять, що можуть на щось вплинути в цій країні. Словом, від нашої держави нічого хорошого чекати не доводиться. Апофеозом на 6-й рік війни стало призначення на чолі "Укроборонпрому" професійного баскетболіста литовця Айвараса Абромавичуса та професійного репортера пуштуна Мустафи Найєма.
Що ж, тепер до української обороноздатності та економіки можна ставитися лише з гумором. Ну, а хто на світі без сміху стане говорити про наш суверенітет? Пардон, хіба зуміють ці "кадри" хоча б відрізнити артилерійську установку на самохідному шасі від спеціальної артилерійської установки — танкової гармати (ну, САУ від танка)? "Ліга сміху", та й тільки. Прикро за виборців, щиро вірили в краще.
Олександр ГОНЧАРОВ,
Директор Асоціації учасників ринків капіталу
Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть кнопку "повідомити про помилку", щоб повідомити про це редакцію