Чому зростає трудова міграція з України і чи варто її обмежувати?

Чому зростає трудова міграція з України і чи варто її обмежувати?
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Нарешті, дійшло: масова трудова міграція уповільнює економічне зростання в Україні. Хоча справедливості заради треба визнати, що за останні 2,5 року Україна отримала від трудових мігрантів 22 млрд дол. США, що в 11 разів перевищує суму кредитів від МВФ за цей же період. Звичайно, занадто довго і болісно тривав цей процес осмислення, здавалося б, абсолютно очевидного факту, однак тільки наприкінці минулого тижня з'явився у відкритому доступі Інфляційний звіт Національного банку.

Новини за темою

У ньому аналітики НБУ зокрема зазначають: "Один з основних ризиків базового сценарію – продовження відтоку робочої сили з України. Це буде високими темпами створювати подальше підвищення диспропорцій між попитом і пропозицією на ринку праці". Якщо бути точніше, то в Україні через масову трудову міграцію прискориться зростання цін і сповільниться економічне зростання. Слід також зауважити, що трудова міграція найбільше перешкоджає зростанню темпів виробництва у будівництві, промисловості, сільському господарстві, транспорті і зв'язку. І, на жаль, за нинішньої влади ми в повному невіданні, що ж таке "вариться" між Кабміном і НБУ. На які економічні рішення нам очікувати? Адже зараз ми про них нічого не знаємо. Точніше, дізнаємося набагато пізніше, і вже за результатами.

Тому бізнес і рядові працівники досі не можуть скласти чітке уявлення хоча б про економічну тактику влади на наступний 2019 рік, а про стратегію і поготів нема що говорити (особливо коли про стратегії запитують зарубіжні інвестори). При цьому залишається без чіткої відповіді від нашого уряду і Верховної Ради ключове питання: чи готова влада запропонувати українцям таку модель національного ринку праці, що відповіла би на технологічні виклики сьогодення, зберігши соціальну стійкість і робочі місця? І це – в умовах обмеженої місткості українського ринку.

Новини за темою

І все ж, гадаю, нашим людям треба готуватися до гіршого. Відверто кажучи, я, як і багато моїх співвітчизників, розраховував на краще, але поки вийшло як завжди. Утім, надії не втрачаю. Розраховую на те, що Нацбанк і Кабмін внесуть все-таки зміни в грошово-кредитну політику і чинну економічну модель для розвитку національного кредитного ринку та підвищення рівня компенсації за працю. Не замислювалися, чому зростають потоки трудових мігрантів з України? Відповідь проста й очевидна: тому що триває реальний спад економіки, люди не знають, де заробити хоча б на оплату комунальних послуг та тарифів ЖКГ.

Якщо говорити щиро, то практично всі вже збилися з ніг, шукаючи, де б заробити. Ті підприємці, які ще щось виробляють в малому бізнесі, – закредитовані. Інші – фактично безробітні або сидять "на мілині". Зауважу, що, приміром, у Польщі середні зарплати становлять 1000 євро – в 4 рази вище, ніж в Україні. До всього цього у Києві, зокрема, є ще одна лякачка: проїзд у метро подорожчав з 5 до 8 гривень. Це значний удар по гаманцю киянина-пенсіонера за мінімальної пенсії у 1435 гривень. Не випадковий, а скоріше закономірний і той негативний факт, що до початку літа поточного 2018 року люди істотно наростили борг за житлово-комунальні послуги, і тепер заборгованість становить 36,1 млрд гривень, про що свідчать дані офіційної статистики, а нові "платіжки" заледве зможе оплатити половина населення України.

Новини за темою

Де на все це бідним українцям брати гроші, якщо немає добре оплачуваної роботи та досить високих пенсій? Але, як видно, політики у владі не сумують і замість створення стимулів для розвитку бізнесу і самозайнятості в країні пропонують людям виключно заходи з економії дорогого газу, електроенергії та цінного тепла. Ось чому у нас трудова міграція продовжує залишатися на високому рівні, більш того – з року в рік швидко прискорюється. Так, до 2016 року сума коштів, що надійшли в Україну від заробітчан, збільшилася на 8%, у 2017 - на 24%, а за перше півріччя поточного 2018 року - на 31%.

І в цьому зв'язку дуже показовими є відверті міркування Олександра Деркача, в минулому банкіра, а нині акціонера заводу з виробництва твердих сирів: "Мені, як роботодавцю, вигідно, щоб на моїх підприємствах працювали люди на 3 тис. грн на місяць. А як виробнику продуктів – щоб у всіх інших була зарплата 30 тисяч, щоб купували більше. Так, думаю, зрозуміліше, але, на жаль, ми не банк з іноземним капіталом, у нас на 3 тис. на місяць працювати не хочуть. І я їх за це не засуджую. Сам жив на 20 доларів на місяць у 90-х. Рано чи пізно, але тенденції зростання зарплати і відтоку робочих рук за кордон гармонізуються, і люди почнуть повертатися". 

А поки що, як справедливо підсумував підприємець Деркач, краще, коли 3 мільйони людей працюють за кордоном і живуть людським життям, ніж коли вони тиняються без діла і бігають по наших вулицях з гранатами; як буде далі, залежить від багато чого. І що тут йому заперечиш? Думаю, декому з фінансово-економічного блоку Кабміну вже давно потрібно бути готовим до відставки. Ще раз повторю – саме життя змусить. Просто всьому свій час, але краще раніше, аніж пізніше.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів