Дипломат Вадим Трюхан в ефірі "112 Україна". 08.02.2017
112.ua

Це не заява, а було сказано в інтерв'ю. Це різний статус позиції. Тому сприймати це як офіційну позицію делегації ЄС я б, чесно кажучи, не став. По-друге, зрозуміло, що в ЄС і в окремих його представників є певні побоювання, що якщо Україна буде ставити крапки над "і" і називати речі своїми іменами, в тому числі щодо визначення де-юре статусу окремих районів Донецької та Луганської областей як окупованих, тоді Путіну це може не сподобатися і може мати місце ескалація конфлікту. Ймовірно, через ці побоювання і за відсутності політичної волі більш жорстку позицію щодо Росії як агресора.

Коли йдеться про такі серйозні речі, як оголошення воєнного стану, визнання тих чи інших територій окупованими, потрібно прораховувати всі можливі ризики, з якими доведеться мати справу. На першому місці тут те, яким же чином буде сприйнято в Москві, але важливо і те, яким чином воно буде сприйнято нашими партнерами. Цілком очевидно, що в конкретному випадку можна припускати, що Україна десь не допрацьовує в питанні комунікації з ключовими державами і в питанні комунікації з ключовими інститутами ЄС. Нам треба пояснювати, чим викликана логіка наших дій.

На мою думку, найбільш небезпечна для України - це ситуація невизначеності. Від ситуації невизначеності з'являються різні настрої в суспільстві, з'являються тенденції до проведення блокування всіх і всього, з'являються якісь протестні настрої, заклики до жорстких дій. Тому нарешті треба відходити від невизначеності... У першу чергу це стосується статусу тих територій, які зараз знаходяться під окупацією. Завдання держави - боротися за уми наших людей, не тільки за територію. Зараз, на мою думку, ми програємо сегмент гібридної війни, який полягає в боротьбі за уми наших громадян, які живуть на тимчасово окупованих територіях.

МЗС треба, як мінімум, раз на два тижні проводити брифінги для послів з тим, щоб роз'яснювати нашу позицію. Запрошувати на ці брифінги представників переговорної групи, яка веде переговори в Мінську, і представників Міноборони, Генштабу, і представників наших спецорганів. Інформація - це ключове.

Вадим Трюхан

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.