Чому війська на Донбасі має відводити лише Україна?

Чому війська на Донбасі має відводити лише Україна?
Міноборони України

Юлія Значко

Журналістка

Першого жовтня президент Володимир Зеленський переможно заявив, що домовленості досягнуто, у Мінську підписали "формулу Штайнмаєра", а отже, можна починати відводити війська у Золотому–4 та Первомайському, що на Луганщині.

Міністр оборони Андрій Загороднюк також поспішив запевнити, що відведення сил буде лише дзеркальним. Тобто бойовики точно так само, як і українські військові, спочатку відійдуть на кілометр від своїх позицій, а потім будуть розбирати укріплення та проводити розмінування території.

Новини за темою

Основною умовою для початку втілення плану у життя – припинення вогню щонайменше на сім днів.

Адміністрація президента, Генеральний штаб та Міноборони заявляють, що нічого нового вони не придумали. "Розведення військ – це результат досягнутих домовленостей у Мінську ще у попередні роки. У 2016 році Тристороння контактна група підписала домовленість, за якою на трьох ділянках лінії фронту – Золоте, Первомайське та Станиця Луганська відводяться війська рівно на один кілометр.

На думку підписантів, цієї відстані вистачить для того, щоб військові та проросійські найманці не бачили одне одного та не провокували на обстріли.

І взагалі, спочатку Станиця Луганська, потім Золоте–4 і Первомайське стануть першими ластівками, з яких почнеться мир в Україні. Тобто з усіх 410 кілометрів лінії фронту військових відводять углиб на один кілометр лише на трьох ділянках, але це своєю чергою дасть можливість перенести питання військових дій виключно у політичну площину.

Також, за планами влади, ЗСУ взагалі не будуть присутні на лінії розведення. А от безпеку місцевого населення гарантуватимуть поліція та Нацгвардія. Про що радо повідомив тепер вже заступник голови Нацполіції, а раніше заступник міністра внутрішніх справ Вадим Троян. Він, разом з делегацією посадовців та поліцейських, декілька днів перебував на Луганщині, щоб запевнити місцеве населення – їм нічого не загрожує.

Новини за темою

Однак вже 3 та 4 жовтня бойовики обстріляли позиції українських армійців, використовуючи заборонені Мінськом калібри. В Генеральному штабі з сумом констатували: "Відведення затягується до того моменту, поки "тиша" не триватиме сім днів".

Звісно, бойовики традиційно звинуватили українських бійців у зриві домовленостей.

Думку Генштабу повторив і міністр закордонних справ Володимир Пристайко – поки не перестануть стріляти, армійці лишаються на своїх позиціях. Хоча Пристайко, як справжній дипломат, також пропонував не починати дискусії щодо розведення військ. За його словами, якщо ми свої сили відведемо, а противник – ні, завжди можна повернутися на позиції. Ніби-то нічого страшного в цьому немає.

А що там щодо реакції українців на дії влади?

Реакція українського суспільства на новини про підписання "формули Штайнмаєра" та відведення військ не змусила себе довго чекати – по всій території України та навіть закордоном прокотилася хвиля протестів – "Ні капітуляції".

Не заспокоїло людей навіть особисте відеозвернення президента, де він обіцяв не здати позицію України та гарантувати безпеку жителям Золотого та Первомайського. Два дні поспіль, спочатку під Адміністрацією президента, а потім вже і на Майдані, збиралися люди, які вимагали відмовитися від "формули Штайнмаєра" та капітуляції. Особливо завзяті навіть принесли з собою ялинку і висадили дерево, як нагадування для нинішнього гаранта, що Янукович свій шлях на Ростов починав також з "йолки".

Влада намагалася кивати на "паперєдників" і казати, що Мінськ придумали ще вони.

Так, Богдан Яременко, нардеп від "Слуги народу" та голова комітету ВР з питань зовнішньої політики, заявляв, що "капітуляція була при Порошенку, в 2014-2015 роках, коли Мінськ було підписано. А Кучма в листі до Мартіна Сайдіка це лише ще раз підтвердив".

Однак беззаперечними аргументами противників відведення лишалось одне – так, домовлятися в Мінську почали ще при попередниках, але відведень військ не було, навпаки, те ж смт Золоте–4 українські армійці зайняли влітку 2018 року.

Окремі військові вже заявили, що Генштаб "передумав" відводити війська не лише тому, що бойовики почали стріляти, але й ще тому, що на акцію протесту вийшли щонайменше десять тисяч осіб. Зокрема, офіцер запасу Валерій Прозапас зауважив: "Сьогодні Пристайко сказав, що відведення зупинилося нібито через обстріли росіян, я думаю, що на 90% воно призупинилося через ті активні дії останнього тижня громадян на вулицях, а вже на 10% через те, що витворяють росіяни".

Окрім українців, з протестами виступили і Добровольча армія України, і полк "Азов". Лідери цих формувань відкрито заявили, що як тільки військові відходять із запланованих позицій, їхнє місце займають добровольці.

Чи запитав хтось у жителів Золотого і Первомайського, чи підтримують вони такі дії?

Влада каже, що звісно питали і всі, як один, кажуть, що військових не повинно бути на вулицях міст та сіл. На оприлюдненому Генштабом відео місцеві урядовці зібрали бабусь та у присутності "гостей" з Києва, а саме міністра з питань ветеранів та поліцейських, вони спочатку розповідають, що українські бійці стріляють по населених пунктах. А потім у стилі радянських агітакцій представник військово-цивільної адміністрації запитує людей: "Вы хотите, чтобы отвели войска?" "Да", - хором відповідають бабусі і жіночки та несамовито плескають у долоні.

Серед натовпу є і такі, які кажуть, що готові лягти під танки, аби тільки українські військові не йшли з смт.

Волонтер і військовий журналіст Мирослав Гай написав, що це "спланована інформаційна кампанія агресора, направлена на дискредитацію вищого військового керівництва країни. Росія провела імітацію громадянського протесту зі звинуваченням ЗСУ в обстрілах мирних територій і за відведення українських військ від лінії розмежування. Були ідентифіковані учасники акції, які приїхали з окупованих територій".

Водночас активісти публікують лист-звернення місцевих жителів Золотого–4, які прямо говорять, що "відведення ЗСУ з тих позицій, де вони знаходяться, вважають капітуляцією. ЗС України – гарантія безпеки нашого життя".

"Мы хотим жить независимо и мирно", або що вкладає Росія в уста "главарей молодых республик"

Як тільки в Києві заговорили про "формулу Штайнмаєра", як у молодих, але гордих "республіках", розпочалася активна інформаційна кампанія під назвою "Нам не треба ніякі формули, нас задовольнить тільки повна капітуляція України". Пару днів потому з Москви надійшла методичка, і лідери "Л/ДНР" Денис Пушилін і Леонід Пасічник вже заявили, що "будуть добиватися від України підписання формули, а нарівні і з цим особливого статусу для Донбасу".

І якщо офіційний Кремль вже завчено і монотонно повторює: "Ми не можемо вплинути на бойовиків, це громадянський конфлікт, тому гарантувати відведення військ також не можемо".

То громадянин Олексій Чеснаков, який є неформальним спікером Владислава Суркова, сказав прямо: "Нужно быть реалистами. Украина в конечном счете будет иметь символический, а не реальный суверенитет над Донбассом". Тим самим підтверджуючи давно зрозумілу істину: Донбас для Росії – валіза без ручки. Тягти його на собі ніхто не буде, відновлювати те, що п’ять років руйнували – також. Краще правдами і неправдами видавити з Києва особливий статус для нього і мати постійний важіль впливу на Україну та у регіоні в цілому.

Попередні "розведення" не вчать

У червні цього року відбулося відведення сил у Станиці Луганській. Спочатку у мережі потрапила інформація, що сепаратисти спокійно заходять у "сіру зону", зараз це близько 75 будинків, і зривають українські прапори та проводять розвідку.

І якщо українська сторона розбирає фортифікаційні укріплення, проводить розмінування і ремонтує свою частину мосту, бо лінія розмежування проходить по річці Сіверський Донець, то бойовики не лише не відходять з позицій, а за даними розвідки, обладнали додаткові вогневі точки.

Голова Станично-Луганської райдержадміністрації Юрій Золкін розповів, що "це не відведення – це маскарад. Бойовики просто переодяглися в "гражданку". А представники так званої "ЛНР" Ольга Кобцева та Владислав Дейнего прямо заявляли: "Станиця і Щастя наші".

Що стосується правоохоронного питання, то сіру зону ніхто не контролює, бо навіть поява поліцейського біля мосту може сприйматися як зрив домовленостей.

Історія йде по колу. Ще у далекому 2008 році аналогічна ситуація була в окупованій Південній Осетії. Коли тодішній президент Росії Дмитро Медвєдєв гарантував: "Если Грузия отведет войска на прежние позиции, то путь к нормализации ситуации в Южной Осетии будет открыт". Як відомо, Осетія досі окупована і перетворена на російську базу.

Звісно, що вся Україна може проводити акції, чи то в столиці, чи на самій лінії розмежування, писати гнівні дописи у "Фейсбук", проклинати 73%, але фактично ми бачимо добре зрежисовану політичну гру під назвою "давайте просто перестанем стрелять", яка веде до фактичної федералізації держави. 

Окрім політичної сторони питання, лишається ще питання знищення мотивації ЗСУ. Ту землю, в яку вони вгризалися метр за метром і втрачали людей, віддають. Чи готові вони будуть учергове воювати за незалежність?

Юлія Значко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>