Чому в ЄС досі не можуть домовитися, і коли ж буде безвізовий режим для України

Країни ЄС сперечаються, на скільки припиняти безвізовий режим, якщо якась країна порушила його умови, і кого це повинно стосуватися

Чому в ЄС досі не можуть домовитися, і коли ж буде безвізовий режим для України
Рікард Йозвяк 112 International

Країни ЄС сперечаються, на скільки припиняти безвізовий режим, якщо якась країна порушила його умови, і кого це повинно стосуватися

Оригінал статті Рікарда Йозвяка на сайті 112.international

Влітку ніхто, крім самих посвячених у справи ЄС кореспондентів або чиновників, не знав, що виникне тема механізму припинення безвізового режиму. Зараз же українські і грузинські політики першої величини піднімають її в своїх дискусіях з їх європейськими колегами, а лідери ЄС висловлюють свої прогнози, коли може бути досягнута остаточна угода по цій темі. Завжди звучать фрази "скоро", "в найближчі дні" або "найближчим часом". Це навіть спонукало деяких дипломатів ЄС висловити ідею, щоб перейменувати його в "механізм невідомості".

Для того, щоб зрозуміти, чому проблема займає так багато часу, потрібно дивитися на два основних аспекти, які супроводжують цей кропіткий процес: політична гра між Радою ЄС та Європейським парламентом і сумніви в деяких державах-членах в тому, чи хочуть вони взагалі цю угоду.

Новини за темою

Почнемо з першого аспекту: переговори між Радою, Комісією та Європейським парламентом. А якщо бути більш точним, то варто в першу чергу говорити про переговори парламенту та Ради, оскільки саме тут і сталася заковика. Переговори почалися влітку, але йшли дуже повільно. Хоч якусь швидкість насправді вони набрали лише в останні кілька тижнів. Літня перерва в роботі органів, яка зайняла у Брюсселі весь серпень, сприяла загасання дискусії. Дипломати також зазначають, що переговори з приводу механізму дали парламенту прекрасну можливість грати м'язами і вимагати більше повноважень, щоб впливати на майбутні рішення ЄС. В першу чергу мова йде про те, яку вагу матиме слово ЄП в майбутньому, і ці переговори можуть створити прецедент для майбутніх суперечок між ЄП, Європейською комісією та Радою ЄС за іншими темами. Саме тому ні одна із сторін не була готова поступатися. Це внутрішньоустановча боротьба, яка може займати брюссельських "биків", але абсолютно незрозуміла для звичайних громадян в Україні або де-небудь ще.

Вони в основному борються за дві речі: хто буде мати право ініціювати механізм призупинення і кого він торкнеться. Це "останній крок" або "остання перешкода", як його назвали політики, але як і в більшості переговорів, найважчі бої зазвичай тягнуться до самого кінця.

В даний час ніби як домовилися, що спрацьовування механізму припинення безвізового режиму з якоюсь країною буде відбуватися на основі трьохступеневого рішення. Якщо держава-член Шенгену вважає, що громадяни конкретної вільної від віз країни порушують правила, ось наприклад, велика кількість українців прострочують безвізовий період, то Рада ЄС прийме рішення про те, що безвізовий режим має бути припинений на декілька місяців. Це перший крок. Другий крок полягає в тому, що парламент може продовжити час призупинення, а заключним етапом є спільне рішення про повне виключення країни з безвізового списку.

Новини за темою

Проблема тут в тому, як довго повинні тривати перші два кроки. Остання формула – це 12 місяців призупинення для першої стадії і 18 - для другого етапу. Начебто тут згодні і Рада, і парламент. Але є і ще одна пропозиція: 6 місяців для першої та 18 місяців для другої фази. За це виступає парламент, але проти кілька держав-членів ЄС, які хочуть посилити правила, такі як Франція і Німеччина. Причиною появи цієї пропозиції було те, що парламент, схоже, не готовий погодитися з другим аспектом, кого стосуватиметься призупинення безвізу.

Франція і Німеччина хочуть якомога більш широкого застосування. Щоб механізм просто застосовувався до всіх громадян, але Європейський парламент насправді не хоче явної згадки про це. Питання лише у формулюванні для опису категорій власників паспортів. Парламент хоче зберегти все досить розпливчасто, наскільки це взагалі можливо, Рада наполягає на формулюванні, яке згадує "відповідні типи" проїзних документів, які по суті охоплюють всі. Якщо компроміс не буде знайдений в цьому питанні, ймовірно, переговорники знову почнуть роботу зі строків зупинення.

А які настрої про цю угоду панують в окремих країнах ЄС? В деяких взагалі не видно багато бажання його підписувати. Франція коливається, а такі країни, як Німеччина, Італія, Бельгія та Данія в тій чи іншій мірі сумніваються.

З того, що ми знаємо, буде ще одна зустріч послів ЄС в Брюсселі 7 грудня. На ній не будуть обговорювати це питання, і якщо буде поштовх і бачення, щоб нарешті вирішити його, новий тріалог може відбутися в той же день. Це може бути останній шанс, щоб проголосувати з цього питання на пленарному засіданні Європейського парламенту на наступному тижні, 12-15 грудня.

Велике питання, проте, чи є таке бажання?

Новини за темою

Президенти всіх трьох інститутів - Мартін Шульц, Жан-Клод Юнкер і Дональд Туск - висловили велику надію і впевненість у тому, що рішення буде знайдено в цьому році. Але високопоставлене джерело в ЄС сказало мені, що вони використовують громадську платформу, щоб чинити тиск на всіх відповідних партнерів, щоб прийти до угоди. Це така ж гра, як і всі інші. І це гра, яка тепер залучила всіх дипломатів на найвищому рівні. Впевненість трьох керівників ЄС контрастує з думкою людини, близької до переговорів, яка повідомила мені на цьому тижні, що "вони не готові поставити свої кровні, що угода таки буде". Я отримую дуже багато підтверджень того, що переговори зайшли в глухий кут, що угода залишається недосяжною через протистояння між органами внутрішніх справ і відомствами закордонних справ в різних столицях ЄС, які мають різні види, а це, як правило, проблеми безпеки в Європі, козирі у зовнішній дипломатії і т. д.

Тим не менш, я очікую, що останній поштовх таки відбудеться в найближчі дні. Я очікую, що багато країн дійсно хочуть укласти угоду якомога швидше через дві важливі причини. Перша - затримки можуть підірвати довіру до ЄС і поставити під сумнів ефективність Ради ЄС. По-друге, Мальта бере на себе головування в ЄС у січні, і це питання не буде в топі порядку денного цілих шість місяців, поки вони будуть у керма.

Так що, якщо б я міг дивитися в кришталеву кулю, я б сказав, що угода буде до Різдва, і що держави-члени зроблять все можливе, щоб питання обговорювалося серед прем'єрів і президентів країн на саміті ЄС 15-16 грудня. Я бачу, що Єврокомісія може прийти до звіту, в якому буде чітко вказано, які паспорти покриваються механізмом припинення. Я не здивуюся, якщо фактичне впровадження безвізового режиму з Україною буде відбуватися пізніше, навесні, можливо, після виборів у Франції.

Новини за темою

Рікард Йозвяк

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>