Чому в України проблеми з усіма сусідніми державами?

Коментар Костянтина Грищенка в ефірі телеканалу "112 Україна"

Чому в України проблеми з усіма сусідніми державами?
Екс-міністр закордонних справ Костянтин Грищенко в ефірі телеканалу "112 Україна" 112.ua

Костянтин Грищенко

міністр закордонних справ України 2003-2005, 2010-2012 рр.

Коментар Костянтина Грищенка в ефірі телеканалу "112 Україна"

У білорусько-українських відносинах наступила криза. Тому що, навіть якщо існують якісь підозри чи обґрунтовані звинувачення у проведенні діяльності, яка суперечить Віденській конвенції про дипломатичні відносини, існують різні способи реагування, зокрема і спокійно, тихо запропонувати комусь від’їхати додому. Так роблять держави, які зацікавлені у партнерських відносинах, навіть тоді, коли виникають такі проблеми. У цьому випадку білоруська сторона пішла шляхом роздмухування публічного скандалу, і це явно недружній крок, незалежно від суті тих звинувачень, які білоруська сторона висуває.

Новини за темою

Цілком зрозуміло, що Білорусь не має якихось причин, щоб зараз бути дружньо настроєною щодо України. Намагання української влади протягом останніх років налагодити продуктивне співробітництво з режимом Лукашенка насправді не мало під собою реальної основи. І це у кінцевому рахунку привело до того, що виключно під впливом російської сторони і відбулося це загострення.

Давайте подивимося трошки ширше: а чи є у нас хоч одна сусідня країна, з якою у нас зараз нормальні відносини? Можливо, за виключенням Словаччини, з нею немає, так чи інакше, проблемних питань. Такого не було ніколи за часи незалежної України, щоб одночасно з усіма. І це свідчення того, що ми теж приділяємо дуже мало уваги роботі з нашими сусідами, а вони відіграють надзвичайно важливу роль з точки зору української безпеки і наших економічних інтересів.

Самі по собі дипломати можуть вирішувати тільки те, що становить частину стратегії відносин з тією чи іншою країною. Дипломати не можуть самі по собі бути незалежними гравцями. Для того, щоб виробити таку стратегію, треба просто приділяти цьому достатньо уваги і долучати до розробки такої стратегії всіх тих, хто розуміється у цих питаннях. Якщо це Польща, то з часу обрання нинішнього президента протягом декількох місяців у нас не було жодної ініціативи, щоб залучити новообраного керівника сусідньої держави до продуктивного діалогу. Те саме можна сказати і про Угорщину, і про Румунію. Має ж бути те, що ми можемо запропонувати, чи якісь спільні економічні проекти, можливе залучення їх до вирішення більш глобальних проблем, у тому ж діалозі України з ЄС, є безліч моментів щодо транзиту як залізницею, так і трубопровідним транспортом. Все це залишається поза серйозною увагою тих, хто має визначати цю стратегію. Дипломатія відіграє тут ключову роль, але її треба посилювати ще матеріальною сутністю. І всього цього разом не вистачає.

Новини за темою

Я думаю, що тиск з боку Росії посилився, а залежність Білорусі від Москви цілком очевидна. І звичайно, вони ніяк не можуть проміняти те, що є важливим у відносинах з Росією, на те, що може запропонувати Київ, та й нічого особливого Київ не пропонував. У нас немає на цьому етапі стратегії розвитку відносин з Білоруссю з урахуванням того, що існують серйозні обмеження - несприйняття Білорусі у ЄС, де теж мають свої проблеми з тим, яким чином будувати такі стосунки з таким режимом у центрі Європи.

Я все ж думаю, що не варто перебільшувати значення останнього інциденту в наших відносинах, оскільки треба просто розуміти сутність білоруської влади, а нам треба робити те, що нам вигідно. Важко замінити Білорусь як майданчик мінського процесу, тому що вона ближче, тому що туди можуть вільно приїздити представники, зокрема із Росії, яким закрито в'їзд до більшості країн, до країн ЄС, багато хто з них під санкціями. І знайти з цієї точки зору такий нейтральний майданчик буде доволі важко, треба буде рухатися кудись в Азію, скажімо, в Казахстан або у Сербію, що, мабуть, для нас теж не дуже прийнятно. Тому якщо не буде подальшого загострення, я думаю, Мінськ залишатиметься для переговорів, які проводяться в мінському форматі, найкращим майданчиком.

Костянтин Грищенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів