banner banner banner banner banner

Чому в Україні так погано кредитують малий і середній бізнес?

Чому в Україні так погано кредитують малий і середній бізнес?
Униан

Згідно з офіційними даними, частка кредитів, виданих малому і середньому бізнесу в Україні, менше 10% від загальної кількості виданих кредитів юридичним особам. У той час як в ЄС цей показник більше 60%. Чому? Зараз розповім, що ж насправді заважає банкам кредитувати малий і середній бізнес.

Всі ці розмови про те, що потрібно прийняти закон про кредитування малого або середнього бізнесу, або розробити держпрограму кредитування малого і середнього бізнесу, а тим більше, що всі проблеми тільки в розмірі процентної ставки за кредитом для юросіб, це все пусті слова і відверте дилетантство. Насправді, проблеми, які стримують кредитування малого і середнього бізнесу в Україні, зовсім інші. І їх, як відомо, три.

Новини за темою

Перша проблема. Це наявність спрощеної системи оподаткування в Україні. Більша частина нашого малого і середнього бізнесу працює за спрощеною системою. У даний момент спрощенка це "український офшор", який дозволяє напівлегально "оптимізувати податки і відмивати гроші". В результаті, навіть ті малі та середні компанії, які займаються цим бізнесом, час від часу надають послуги з оптимізації доходів. Нормальний банк ніколи не видає кредит компанії, яка "замазана" у "відмиванні грошей". Це ризик неповернення 100%. Або цю компанію перевіряючі органи закриють, або вона сама закриється, щоб заховати свої схеми і обнал.

Друга проблема. Багато в чому ця проблема випливає з першої проблеми. В ЄС, коли оцінюють надійність позичальника, завжди дивляться на термін існування бізнесу. Якщо компанія існує довго, і за цей час багато разів брала кредити і погашала їх, її бізнес вже пережив не одну кризу, це самий хороший сигнал для банку, що такій компанії можна давати в борг. В Україні малі та середні компанії швидко відкривають і ще швидше закривають чи кидають напризволяще. Немає традиції стабільно працювати через одну компанію і заробляти репутаційний капітал. Тому дуже часто малі і середні компанії просять у банку кредит, при цьому самі ці компанії навіть не можуть похвалитися, що вони відпрацювали один рік. Ризик давати таким компаніям кредити страшенно великий, і банки просто бояться, що, отримавши кредит, власник цієї компаній просто її збанкрутує і віддавати кредит не буде.

Новини за темою

Третя проблема. В ЄС дійсно банки багато видають кредитів малому і середньому бізнесу тому, що ці компанії дуже часто працюють у виробничій кооперації з великим бізнесом. Та обставина, що багато польських малих та середніх компаній працюють на експорт, не означає, що вони дійсно можуть виробляти готову експортну продукцію, найчастіше ці компанії просто виконують за давальницькими замовленнями продукцію для великих компаній по всій Європі. Саме це і є головна мета Угоди про асоціацію з ЄС, саме це і може реально допомогти Україні і створити нові робочі місця і зробити зарплату "як в ЄС" та забезпечити запаморочливе зростання ВВП, як у Польщі останнім часом. Банки дуже часто видають кредити малим і середнім компаніям тільки тому, що вони мають довгострокові контракти або ділові виробничі зв'язки з великими корпораціями. Зрозуміло, що такі малі і середні компанії працюють за давальницькими схемами тільки "по-білому", і банкам легко проаналізувати їх реальний економічний стан. В Україні теж є компанії, які працюють у виробничій кооперації з великими компаніями в ЄС. Ось їм, як раз, банки готові видавати кредити, і видають. Але таких компаній у нас дуже мало. Більша частина українських малих і середніх компаній, крім основного бізнесу займаються "обналом", торгівлею фальсифікатом та контрабандою, і беруть участь в різних незаконних схемах з іншими учасниками українського ринку. В Україні близько половини бізнесу працює в "тіні" тому не варто очікувати, що банки будуть кредитувати цю "тінь".

Зрозумійте, банки готові видавати банкам нормальні кредити під нормальні відсотки. Але для цього банкам потрібно нормальні позичальники без різних там "скелетів у шафі". Зрозуміло, що це в умовах економіки України зробити непросто. Але тоді і не просіть кредити. От коли будете працювати, як малий і середній бізнес в ЄС, тоді і просіть кредити, як в ЄС. А зараз, дійсно малий і середній бізнес найчастіше бере кредити в ломбардах або різних фінансових компаніях, які теж часто близькі до "тіньової економіки", тому їм простіше видавати кредити малому і середньому бізнесу, а потім їм простіше найняти хлопців, щоб допомогли "вирішити питання з боржниками". Українські банки вже давно працюють за стандартами ЄС і змушені видавати кредити за правилами ЄС. Чекаємо клієнтів як в ЄС…

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>