Чому в Україні не використовують реальні санкційні важелі?

Чому в Україні не використовують реальні санкційні важелі?
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

У світі існують давно налагоджені причинно-наслідкові взаємозв'язки, які в багатьох випадках включаються в умовному автоматичному режимі. Війна – це війна, тероризм – це тероризм. Ніхто з держав не буде оголошувати терористам офіційну війну.

Щоправда, останнім часом дуже модним став термін під назвою "гібридна війна", за яким, швидше за все, ховається понятійна каша в головах чиновників, аніж реальний сенс. Адже військові конфлікти низької інтенсивності і без оголошення війни відбувалися і раніше.

Просто їх ніхто не називав гібридними. Напад Китаю на острів Даманський в 1969 році, що належав СРСР, в якому брали участь регулярні війська з обох сторін, також відбувався без будь-яких офіційних повідомлень з боку Пекіна.

Що не завадило Москві застосувати реактивну артилерію. І теж без оголошення війни. І таких прикладів у світовій історії останніх п'ятдесяти років задосить.

Новини за темою

Сучасна людина дуже далека від розуміння необхідності називати речі своїми іменами. Адже ми живемо в епоху симулякрів і значить, за допомогою медіа можна сконструювати будь-яку реальність. Як сказав відомий філософ Жан Бодріяр ще в 1976 році, "принцип симуляції править нами сьогодні замість колишнього принципу реальності".

В цій системі знаки вказують на інші знаки, а не на реальні речі, і взаємозв'язок між ними втрачено. Це явище Бодрійяр називає "емансипацією знака або симуляцією", і нею охоплена вся сучасна людська історія. У цій парадигмі постійних симуляцій неможливі ні представницька демократія, не соціальна революція.

Це не означає, що реальні снаряди не вбивають реальних людей або не руйнують реальні будинки. Це означає зміну ставлення суспільства до всього цього. Умовно кажучи, один великий симулякр – це коли в лютому 2015-го донька прем'єр-міністра країни співає веселу пісеньку на конкурсі "Голос-діти", а в цей час в "дебальцевському котлі" гинуть десятки, якщо не сотні солдатів.

І суспільство сприймає цей симулякр як реальність, не помічаючи жахливої прірви між двома полюсами реальної дійсності.

Враховуючи симулятивность політичних процесів, завдання яких повести людей у віртуальний "симулякр" та відвернути їх від банального перерозподілу валового продукту, важливість "називання" речей своїми іменами стає надзвичайно високою.

Проілюструємо це на прикладі. Останні роки на офіційному рівні незаконні військові формування таких самих незаконних "ДНР/ЛНР" називали у нас терористичними.

Але як мала діяти держава, щоб слідом за "найменуванням" явища сталася реалізація міжнародних причинно-наслідкових зв'язків, причому на нашу користь?

Насамперед, основний акцент державної санкційної політики в 2014-му році мав бути спрямований на припинення систем і механізмів фінансування терористичної діяльності.

На основі офіційної позиції нашої держави звичайна американська сім'я, чий родич Лукас Шансман загинув в результаті знищення літака рейсу MH17, зовсім недавно подала позов проти платіжних систем США Western Union Co і Western Union Financial Services, MoneyGram International Inc і MoneyGram Payment Systems Inc, а також проти російських банків: "Сбербанку Росії", "Банку ВТБ".

Судовий позов сформульований відповідно до закону США про боротьбу з тероризмом. "Ми ніколи не повернемо нашого сина. Але ми хочемо пролити світло і притягнути до відповідальності всіх, хто причетний до його вбивства", – заявив батько загиблого Томас Шансман.

Серед жертв трагедії Лукас Шансман був єдиним американцем; відповідно до законодавства США, його родичі можуть подавати позови на всіх прямо чи опосередковано причетних осіб.

На думку адвокатів, в Україні на офіційному рівні "ДНР" була визнана терористичною організацією, при цьому, гроші, які використовувалися на окупованих територіях, прямо або опосередковано перераховувалися за допомогою легальної світової фінансової системи. 

Але чи існує хоч одне звернення України до FATF як міжнародної групи з протидії відмиванню "брудних" грошей щодо фінансування структур "ДНР/ЛНР"? Про такі випадки поки не відомо.

До речі, на черговому пленарному засіданні групи FATF у жовтні минулого року в якості пріоритету організації обговорювалося "підвищення ефективності заходів протидії фінансуванню тероризму (ФТ).

У зв'язку з цим опублікована офіційна заява FATF щодо ризиків ФТ і про вжиті заходи, спрямовані на припинення фінансування терористичної організації "Ісламська держава Іраку і Леванту" (ІДІЛ), "Аль-Каїди" і пов'язаних з нею осіб, груп та терористичних організацій.

Пленарним засіданням також затверджено звіт FATF про ліквідацію фінансових потоків, що спрямовуються на підтримку терористичних організацій, підготовлений з урахуванням відповідної найкращої практики і досвіду Глобальної мережі FATF (FATF Global Network)".

Але в звітах FATF ані "ДНР", ані "ЛНР" не фігурують в якості терористичних організацій. Одна з причин цього – ми не ініціювали розгляд цього питання в рамках Групи FATF, хоча і Україна, і РФ є повноправними учасниками даної організації.

Новини за темою

Що стосується згаданого вище ІДІЛ, то в 2015-му році FATF навіть випустила спеціальну методологічну брошуру, в якій вказала, що "Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) погодила запуск чотиримісячного проекту по вивченню фінансування терористичної організації Ісламська держава Іраку і Леванту (далі – ІДІЛ).

Це дослідження виявляє способи залучення, переведення і, нарешті, використання коштів ІДІЛ. Цей звіт спрямований на виявлення способів отримання та переказу коштів ІДІЛ в цілях перекриття фінансових потоків, позбавлення ІДІЛ його ресурсів, а також запобігання зловживань з боку ІДІЛ щодо фінансового та економічного секторів.

Примітно, що FATF у 2017-му році виключила Росію з переліку держав із недосконалим законодавством у контексті боротьби з "брудними грошима". За пособництво тероризму та його фінансування в РФ можуть присудити від 10 років до довічного.

По суті, перед нами дві реальності. В одній "ДНР/ЛНР" визнаються терористичними організаціями, але при цьому Україна нічого не робить по лінії FATF для припинення їх фінансування.

В інший та ж FATF зазначає РФ як країну, що повністю виконує всі світові вимоги по боротьбі з тероризмом, а відтак опосередковано (за замовчуванням) не бачить нічого протизаконного в ланцюжку фінансових транзакцій на користь невизнаних республік.

Що ще раз доводить, що недостатньо лише назвати деякі організації "терористичними". Важливо ще і здійснити певну послідовність дій.

В іншому випадку ризикуємо отримати лише черговий симулякр, коли американські громадяни подають позови проти російських банків, які спокійно всі ці роки працювали в Україні.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>