Фото з відкритих джерел

НБУ оприлюднив чергові дані роботи валютного ринку України за лютий 2017 року. Сенсації немає. А є досить-таки тривіальна інформація, яка вже стала звичайним явищем. Українці продали більше готівкової валюти, ніж купили через банківські обмінники. Позитивне сальдо купівлі готівкової валюти склало 86 млн дол. Добре це чи погано?

Для банків скуповування готівкової валюти - це однозначно позитивна тенденція. Весь минулий рік і початок цього спостерігається тенденція, коли українці більше продають готівкової валюти, ніж купують. Ще три роки тому тенденція була іншою, тоді, навпаки, скуповували в дуже великих обсягах. Як результат, тоді банки стикнулися з "валютним голодом". Весь 2014 і половину 2015 року катастрофічно не вистачало валюти в Україні. При цьому девальвація гривні носила згубний характер для всієї економіки України, не дивлячись на всі бравурні заяви НБУ та експертів МВФ, що девальвація гривні стимулює зростання економіки. У дійсності якраз вийшло все навпаки. Саме девальвація гривні спровокувала колосальний обвал ВВП за останні роки, і тепер доводиться вибиратися з цієї кризи. Тому та обставина, що українці почали більше продавати готівкової валюти банкам, а не скуповувати, позитивно вплинула і на низький рівень девальвації гривні в 2016 році, і найголовніше, це дозволило припинити обвал ВВП України. Саме стабільний або, скоріше, відносно стабільний курс гривні стимулює зростання економіки і створює сприятливі умови для роботи банків та економіки в цілому.

Новини за темою: НБУ пом'якшив валютні обмеження для операцій з зовнішньоторговельної діяльності

Тому для НБУ було б розумно більше уваги приділяти не абстрактному інфляційному таргетуванню, яке в умовах економіки України взагалі не може працювати, а саме стабільності курсу гривні, і вже за рахунок стабільного курсу гривні стимулювати повернення валюти в банківський сектор і насичення валютою економіки України.

На даний момент для НБУ саме низький рівень девальвації гривні став порятунком і єдиним розумним методом наповнення золотовалютних резервів. За лютий 2017 року НБУ викупив на міжбанку валюти близько 80 млн дол., які частково пішли на покриття витрат за золотовалютними резервами. Джерелом цієї валюти якраз і виступила та валюта, яку українці продали банкам через валютні обмінники. Якби українці таким чином не "допомагали" НБУ, то, швидше за все, золотовалютні резерви України швидко закінчилися. За минулий рік багато в чому завдяки грошам населення НБУ зміг наростити золотовалютні резерви на 2,3 млрд дол. З цієї суми 1 млрд дол. - це кредит МВФ, а ось другий мільярд з запасом - це валюта, яку українці обміняли через банки. Ось кому потрібно дякувати.

Чому ж українці стали більше продавати готівкової валюти? Є різні думки. Деякі експерти вважають, що доходи українців зараз суттєво впали, і тому вони змушені частину своїх валютних заощаджень міняти на гривню, щоб було за рахунок чого виживати в Україні. Швидше за все, деяка частина українців так і чинить. Дійсно, за минулі двадцять п'ять років українці накопичили великі валютні запаси. Були роки, коли українці скуповували за рік 10-15 млрд готівкової валюти. Зрозуміло, що тепер навіть частковий обмін цієї валюти відразу стає помітним. І в майбутньому, коли кажуть "інвестори", то потрібно, перш за все, думати про фізосіб-українців – ось хто реальний інвестор економіки України і хто має величезні валютні заощадження.

Новини за темою: НБУ пом'якшив валютні обмеження для операцій з зовнішньоторговельної діяльності

Але було б помилкою вважати, що українці стали більше міняти валюту на гривню тільки тому, що всі зубожіли. Частина українців скуповувала валюту виключно зі спекулятивною метою. В Україні готівкова валюта - це те ж саме, що у США чи ЄС акції компаній, які теж скуповують і продають виключно з метою фондових спекуляцій. Просто у нас фондовий ринок не такий цікавий, і тому спекулюють готівковою валютою, а не акціями. Але суть спекуляції не змінюється. Людина, яка купила долари, завжди хоче, щоб курс долар/гривня ріс і ріс якомога швидше та сильніше. І тому немає нічого дивного, що в період активної девальвації гривні в 2014-2015 роках була панічна купівля доларів. Тепер українці бачать, що девальвація вже не така різка і зростання курсу долара не може принести таких великих доходів, як було раніше. Загубився спекулятивний азарт. А це означає, що люди починають більш активно подумувати про продаж доларів і вже використовувати гривню для інших інвестицій або придбань, поки ціни не зросли більше, ніж девальвація гривні. Ось цей фактор ще більше стимулює населення до обміну валюти на гривню.

Тому є простий закон, який допомагає завжди відродити економіку України. Хочете прискорене зростання ВВП – забезпечте стабільний курс гривні, і населення буде все більше і більше міняти долари на гривню, а надлишки валюти можна без проблем скуповувати для збільшення золотовалютних резервів і погашення кредитів МВФ та інших зовнішніх боргів. У результаті без будь-яких закордонних інвесторів можна радикально стимулювати зростання економіки України тільки за рахунок внутрішніх валютних заощаджень. Але для цього потрібно, щоб українці не хотіли займатися валютними спекуляціями, а ось це і є завдання НБУ та Кабміну. Менше хаосу і безладу та більше стабільності і прогнозованості.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.