banner banner banner banner

Чому Україні треба прагнути до створення енергетично незалежних спільнот

Створення енергонезалежних спільнот дозволить повністю усунути монополізм з енергетичної сфери, поліпшити екологічну ситуацію і зберегти стійкість в екстремальних ситуаціях

Чому Україні треба прагнути до створення енергетично незалежних спільнот
Фото з відкритих джерел

Андрій Доценко

підприємець

Створення енергонезалежних спільнот дозволить повністю усунути монополізм з енергетичної сфери, поліпшити екологічну ситуацію і зберегти стійкість в екстремальних ситуаціях

Безумовно, в економічному розвитку країни визначальну роль відіграють так звані макроекономічні фактори. Але не можна забувати і про ті фактори, які діють на рівні місцевих громад (сіл і районів, міських кварталів та окремих будинків). Динаміка їх господарського життя також має видимий вплив на темпи й напрями економічного розвитку держави. Велике значення економіка мезорівня має для успішності демократичних перетворень соціуму, для того, наскільки ці перетворення підтримають звичайні люди. Охоплюючи явища політичної і соціальної сфери, але не зачіпаючи господарського життя, демократичні реформи будуть приречені на провал.

В якому напрямку рухатися?

Одним із актуальних і цікавих для суб'єктів господарської життя (підприємців, працівників і домогосподарств) шляхів економічних перетворень, що чинять безпосередній вплив на демократизацію всього суспільства, є розвиток енергетичної незалежності місцевих громад, створення виробничої бази, відповідної інфраструктури та організаційних можливостей для виробництва, розподілу і споживання енергетичних ресурсів, безпосередньо в територіальних межах громади.

Що таке енергетична незалежність спільноти?

На думку експертів Міжнародного енергетичного агентства, місцева спільнота визнається енергетично незалежною в тому разі, якщо більше 50% споживаної нею енергії виробляється в її територіальних межах на економічних умовах, що визначаються самою спільнотою.

Звичайно, на кожній вулиці не можна побудувати свою власну ГЕС, ТЕЦ або атомний реактор. Та й не потрібно. Виробничі потужності енергонезалежних спільнот насамперед складаються з об'єктів малої генерації і "зеленої" енергетики: сонячних батарей, установок переробки біопалива, вітряних станцій і малих ГЕС. Важливим елементом виробничої інфраструктури таких спільнот виступають акумуляторні станції. Ще одним важливим моментом є відмова таких спільнот від послуг централізованих розподільних мереж електричної і теплової енергії, газу і води.

Чому це потрібно суспільству?

Введення в експлуатацію зазначених виробничих потужностей має соціальний ефект, а саме: поширення в енергетичній галузі форм малого і середнього бізнесу (і навіть індивідуального підприємництва), зміна правових та організаційних форм взаємодії підприємства енергетичної галузі з кінцевим споживачем, неможливість "диктату виробника" (в ціновій політиці). Важливою перевагою виступає і той факт, що створення енергонезалежних спільнот дозволяє повністю усунути монополізм з енергетичної сфери, а також будь-які спроби чинити адміністративний вплив на місцеві громади через відмову від поставок енергії або інші невигідні для спільноти дії централізованих (а тим більше державних) енергетичних корпорацій.

Новини за темою

Розвиток енергетичної незалежності місцевих громад також сприяє поліпшенню екологічної ситуації як на їхній території, так і в країні в цілому. Це пов'язано з тим, що переважна більшість виробничих потужностей таких проектів є "зеленими", вони чинять мінімальний шкідливий вплив на довкілля. До того ж масове їх поширення призводить до скорочення виробничого навантаження на великі централізовані підприємства генерації енергії і, відповідно, на викиди ними шкідливих речовин. А саме вони зараз і є основними забруднювачами атмосфери та води в Україні.

Важливе значення енергонезалежні спільноти мають для забезпечення режиму безпеки, а також стійкості громад (не варто забувати, що це конкретні будинки, в яких живуть не тільки дорослі, але й діти, люди похилого віку і хворі) в надзвичайних ситуаціях. За даними експертних висновків, у надзвичайних ситуаціях під загрозою опиняються саме об'єкти енергетичної інфраструктури, вихід яких з експлуатації призводить не тільки до безпосереднього збитку, але і служить основною причиною відмови систем життєзабезпечення. До того ж різні надзвичайні та аварійні ситуації на об'єктах енергетики є тими інцидентами, які призводять до негативних або навіть катастрофічних наслідків.

Навіщо це потрібно бізнесу?

Масова поява енергонезалежних спільнот спричинить за собою досить істотні "зрушення" у структурі ринку праці, а також у структурі доходів і витрат домогосподарств. Щоправда, конкретні цифрові прогнози з цього питання поки ще залишаються нечисленними і не дозволяють прийти до чітких висновків.

Новини за темою

Перехід до енергонезалежних спільнот позначиться і на поширеності нових моделей взаємодії бізнесу і громадянського суспільства. В енергетичних підприємств таких спільнот будуть відсутні передумови для нав'язування своєї волі споживачам (встановити максимальну ціну за мінімальну якість). У нових умовах такі підприємства стають не сторонніми для своїх споживачів, а найважливішими структурами місцевої спільноти, зацікавлені в її розвитку і багатстві. Спільнота ж безпосередньо зацікавлена у впровадженні якомога більш сучасної техніки на таких підприємствах і в освоєнні нових бізнес-моделей.

Для бізнес-спільнот цікавим буде те, що створення і розвиток енергонезалежних спільнот – це привабливий інвестиційний проект. У них готові вкладати гроші не тільки приватні інвестори і компанії, але і великі інституціоналізовані гравці фінансового ринку. Подібні проекти користуються постійною підтримкою європейських і міжнародних організацій економічної інтеграції (Світовий банк, ЄБРР, МВФ, Європейський фонд енергетики та ін). Всі ці можливі інвестиційні ресурси можуть стати цілком реальними для українського бізнесу, чого він так потребує.

Перспективи і значення

Як підсумок, можна досить впевнено стверджувати, що поширення енергонезалежних громад, зміцнення їхньої виробничої бази, створення прогресивної системи правового регулювання їхньої діяльності дозволить розглядати їх як високотехнологічну форму самоорганізації суспільства, що і є однією з кінцевих цілей всіх проведених в Україні реформ.

Андрій Доценко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>