banner banner banner banner

Чому Україна опускається у рейтингах інноваційних економік світу

Поки розвинений світ стрімко нарощує свою технологічну перевагу, Україна, як і раніше, живе в парадигмі економічного розвитку середини XX століття

Чому Україна опускається у рейтингах інноваційних економік світу
Фото з відкритих джерел

Богдан Данилишин

Екс-міністр економіки України

Поки розвинений світ стрімко нарощує свою технологічну перевагу, Україна, як і раніше, живе в парадигмі економічного розвитку середини XX століття

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина у Facebook

Перед початком Всесвітнього економічного форуму у Давосі було опубліковано рейтинг інноваційних економік світу - Innovation Index. Порівняно з 2017 роком Україна опустилася в цьому рейтингу з 42-го на 46-те місце (усього 127 країн). Під час проведення Давоського форуму було опубліковано звіт "Готовність до майбутнього виробництва - 2018", у якому дається оцінка готовності держав до нової індустріальної революції. У цьому звіті наша країна посіла 74-те місце зі 100.

Новини за темою

Нещодавно я познайомився ще з одним рейтингом, у якому було вказано 10 найбільших платників податків України у 2017 році. У ньому було шість компаній енергетичного сектору - "Укргазвидобування", "Нафтогаз", "Укрнафта", "Укртатнафта", "Енергоатом" і "Укртрансгаз", а також чотири виробники тютюнових виробів - "Тютюнова фабрика Прилуки", "Філіп Морріс Україна", "Джей Ті Інтернешнл Україна" та "Імперіал Тобакко Продакшн Україна".

Якщо в українській економіці домінувальні позиції мають компанії укладу часів другої промислової революції (до вищеперерахованих варто додати металургійні та хімічні підприємства, які, як і раніше, становлять частку у ВВП), то чи варто дивуватися тим місцям, які наша країна посідає в Innovation Index і в "Готовності до майбутнього виробництва - 2018"?

Ми, як і раніше, живемо в парадигмі економічного розвитку середини XX століття, тоді як розвинений світ стрімко нарощує свою технологічну перевагу. ВВП України (за паритетом купівельної спроможності) за 25 років підвищився лише на 6,3%. У цей час за нарощених протягом останніх 75 років темпів економічного зростання обсяг економіки країн Заходу подвоюється кожні 25 років (плюс-мінус 5 років). Необхідний для подвоєння економіки масштаб діяльності істотно перевершує той, який підлягає подвоєнню. Очевидно, що в результаті змін у західних економіках багато з раніше популярних напрямів бізнесу поступово застарівають, як матеріально, так і морально - третя і четверта промислові революції розкручують "колесо інновацій".

Новини за темою

У нашій країні структура зайнятості за галузями і підгалузями економіки після різких змін у 1990-х роках змінюється повільно. Однак це не той випадок, коли можна вважати, що стабільність - ознака майстерності. Швидше, це ще один доказ консервації технологічної відсталості економіки. 

Зазначу, що в структурі економіки України наразі домінують великі підприємства, які працюють у таких галузях, як енергетика, чорна металургія, хімічна промисловість і сільське господарство. Очевидно, що мало хто з них зацікавлений у системному інноваційному удосконаленні: куди простіше використовувати наявне монопольне становище (енергетика) або вичавлювати останні соки з радянської спадщини (металургія і хімія), яка дісталася майже задарма.

Причому у випадку з нашою країною основна частина доданої вартості формується за її межами, оскільки з України експортують переважно сільгоспсировину. Тобто і в українському АПК ситуація мало чим відрізняється від ситуації у металургії та хімічній промисловості. Крім того, за різними оцінками, частка тіньового ринку зерна в Україні становить 40% від загального обсягу зернового ринку.

Може, варто подумати про стимулювання експорту продукції з більшою доданою вартістю, забезпечувати перероблення сировини всередині країни? Хай краще переробні підприємства в Україні будують! Чи нам залишається посипати голову попелом і поступово миритися з дивно смішним статусом "аграрної наддержави"? У жодному разі! Для досягнення успіху необхідно визначити ключові фактори, де є реальні та потенційні переваги, та всіляко намагатися ці переваги трансформувати в досягнення. А також зрозуміти, у чому полягають найбільш серйозні недоліки, і намагатися їх нівелювати. Звернемося до звіту "Готовність до майбутнього виробництва - 2018". Найбільш висока оцінка в "людського капіталу" України - 34-те місце. А найнижча - у привабливості нашої країни для талановитих фахівців, 90-те місце.

Новини за темою

Відповідь на запитання лежить на поверхні: розвиток людей та їхніх можливостей мають визначати тільки їхні талант і потенціал. Якщо ми забезпечимо умови для реалізації наукового, технічного і творчого потенціалу поки що нереалізованим сучасним нашим Остроградським і Гамовим, Корольовим і Глушкам; якщо створимо всередині країни точки для докладання зусиль перспективних молодих українських учених, то наша країна почне рух угору в рейтингах інноваційних економік світу. Час покласти край ситуації, за якої в НАН України наукою керують 75-100-річні діди, а у ВНЗ не всі викладачі навіть вміють користуватися комп’ютерами.

Новини за темою

Звичайно, не рейтингові показники тут є головними. І навіть не інновації самі по собі. Необхідна програма комерціалізації технологій, бажано технологій найбільш сучасних. Утім, це повинно стосуватися і підприємств "старої" економіки — необхідно вивітрити запах нафталіну з виробничих цехів. Як би там не було, наукові досягнення передують створенню виробництва високотехнологічної продукції. І держава має стати інтегратором і постачальником якісно підготовлених наукових кадрів для таких виробництв. Тільки так у нас запрацює "колесо інновацій". І тоді вже буде не настільки важливо, чи працюють кращі вітчизняні фахівці технологічних стартапів на великих українських підприємствах, чи знаходять точку прикладання свого наукового потенціалу у стартапах, що реалізуються малими фірмами. Головне, що тоді в економіці України з'являться високотехнологічні компанії, готові до успіху в індустріальній парадигмі третьої та четвертої промислових революцій.

Богдан Данилишин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>