Чого Україна може навчитися у Туреччини у сфері малого та середнього бізнесу

У Туреччині частка малого і середнього бізнесу в експорті дійсно дуже суттєва. Можливо, саме тому експорт Туреччини в рази перевищує експорт України? Дійсно, якщо б український малий і середній бізнес теж включився в експортну сферу України, то можна було б реально наростити експорт з України у кілька разів. Ось тут досвід Туреччини дуже корисний, саме його можна і потрібно використовувати

Чого Україна може навчитися у Туреччини у сфері малого та середнього бізнесу
З відкритих джерел

У Туреччині частка малого і середнього бізнесу в експорті дійсно дуже суттєва. Можливо, саме тому експорт Туреччини в рази перевищує експорт України? Дійсно, якщо б український малий і середній бізнес теж включився в експортну сферу України, то можна було б реально наростити експорт з України у кілька разів. Ось тут досвід Туреччини дуже корисний, саме його можна і потрібно використовувати

Дуже часто, коли описують бізнес у Туреччині, хвалять саме її малий і середній бізнес. Дійсно, у Туреччині близько 96% всіх підприємств становить малий і середній бізнес. При цьому частка малого і середнього бізнесу в експорті Туреччини - 55%. Це чудово, але давайте розберемося в деталях.

У Туреччині велика кількість малих і середніх підприємств, але якщо порівняти економічні показники роботи цих підприємств, то можна сказати, що український малий і середній бізнес дуже схожий на турецький. Судіть самі. Частка тих, хто працює на малих та середніх підприємствах, у Туреччині становить 73%. В Україні на малих і середніх підприємствах працює 63% від загальної кількості зайнятого населення.

Близько 54% заробітної плати в Туреччині платять тим, хто працює у малому і середньому бізнесі. В Україні цей показник - 62%. Частка малого і середнього бізнесу в ВВП Туреччини - 54%, в Україні - 61%. І ще більше в Туреччині малий і середній бізнес зайнятий у торговельній сфері, в Україні - теж.

І в Туреччині, і в Україні малий та середній бізнес не любить платити податки і є головним джерелом тіньової економіки, хоча формально вважається, що в Туреччині "тіньова економіка" менша, ніж в Україні: у нас - 45%, Туреччині - 38% "тіні". Але загалом економіка України, а особливо економіка малого та середнього бізнесу, дуже близька до економіки Туреччини. Але є і низка суттєвих відмінностей, завдяки яким у Туреччині у 2016 році (останні дані) середня зарплата склала близько 1000 доларів США, а в Україні - лише близько 220 доларів США. Ось тут явно недоробки виходять.

Новини за темою

В Україні немає даних про те, скільки експорту припадає на малий і середній бізнес. А шкода. Швидше за все, частка невелика, тому що в Україні стосовно відшкодування експортного ПДВ завжди виступають тільки великі компанії. У Туреччині частка малого і середнього бізнесу в експорті дійсно дуже суттєва. Можливо, саме тому експорт Туреччини в рази перевищує експорт України? Дійсно, якщо б український малий і середній бізнес теж включився в експортну сферу України, то можна було б реально наростити експорт з України у кілька разів. І ось тут досвід Туреччини дуже корисний, саме його можна і потрібно використовувати.

Основний покупець продукції турецьких малих і середніх підприємств - це ЄС. У 2016 році частка ЄС в експорті продукції малих і середніх підприємств з Туреччини склала 55%. Що ж експортує турецький бізнес до ЄС? Це, перш за все, продукція машинобудування та легкої промисловості, частково - хімічної і харчової. Переважно це продукція, яка виробляється в Туреччині за давальницькими схемами з країн ЄС.

Новини за темою

Зрозумійте, "Мотор Січ" та "Антонов" - це все добре, але їм немає місця на ринку ЄС. Вони, скоріше, конкуренти ЄС, ніж ділові партнери. І тому з ними європейські бізнесмени не хочуть мати справи. До того ж будь-який бізнесмен розуміє, що для виробничої кооперації простіше з нуля побудувати невеликий цех або заводик з новим обладнанням і логістикою, ніж використовувати старе радянське неефективне обладнання, яке ще залишилося на великих підприємствах. Тому німецький, англійський і навіть китайський бізнес із задоволенням укладає договори з турецькими невеликими підприємствами для виконання їхніх замовлень. У цьому випадку турецькі компанії отримують гарантований збут, з яким завжди є проблеми в сучасній світовій економіці. І найголовніше - вони виробляють саме потрібну і затребувану продукцію. При цьому турецькі компанії не тільки шиють труси і ліфчики для італійських модельєрів, але вже давно роблять високотехнологічну техніку у вигляді різних комплектуючих для європейських і світових ТНК. Ті ж "Мерседеси" і "Боїнги" використовують запчастини, які робить у Туреччині малий і середній бізнес. При цьому дуже часто використовуються нові розробки.

Близько 16% малого і середнього бізнесу в Туреччині - вже високотехнологічні підприємства, які не тільки дроти скручують, але також роблять складну електронну техніку. Зрозуміло, що це вийшло не відразу, і на початку європейські компанії розміщували в Туреччині тільки замовлення для робіт низькотехнологічного рівня. І зараз багато малих та середніх турецьких підприємств виконують такі роботи для європейських компаній, але є і невеликі турецькі виробництва, які нічим не поступаються провідним європейським.

Новини за темою

Ось так потрібно розвивати малий і середній бізнес. А для цього потрібно менше говорити про зростання інвестиційної привабливості України і більше створювати вільних економічних зон на території України, як це зробила Туреччина. Саме тоді в Україну зайдуть нові технології та інвестиції.

Більша частина малого і середнього бізнесу, що працює в кооперації з ЄС, працює у вільних економічних зонах. Оскільки для виробничої кооперації дуже важливо прибрати ефект подвійної сплати ПДВ, зробити умови для імпорту та експорту за спрощеною схемою, не заважати перевірками і чіплянням, - тоді навіть підприємство, де працює десять осіб, зможе поставити продукції на експорт на мільйони доларів. Ось так це робиться. А поки в Україні будуть займатися маніловщиною, наш малий і середній бізнес буде сидіти в торгівлі і в "тіні", а також більше думати про те, як би щось "намутили", а не про розвиток або нові технології.

Що стосується торгівлі малого і середнього бізнесу в Туреччині. Зрозуміло, що торгівля в Туреччині дуже сильно залежить від туристів. До того ж дуже багато малих і середніх компаній, що працюють у туристичній сфері. Ось це теж хороша допомога для розвитку реального малого і середнього бізнесу. Але потужна туристична сфера, це, перш за все, світові мережі знаменитих готелів і хороша транспортна інфраструктура. Без цього туристів не буває. Ось так це працює.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>