Чому Україна – це країна мазохістів

Чому Україна – це країна мазохістів
Відкриті джерела

Сергій Фурса

Інвестбанкір

Оригінал на сторінці Сергія Фурси у Facebook

Уряд відмовився підвищити тарифи на 15% рік тому, коли до виборів залишалося ще багато часу. Проте тепер для отримання траншу воно змушене йти на значно більше підвищення за півроку до виборів. При цьому уряд вибирає між поганим для себе політичним рішенням (зростання тарифів) і жахливим (наслідки неотримання траншу МВФ). Уряд продовжує вибирати, затягуючи вирішення питання вже до вересня, коли сезонні фактори зустрінуться з дефіцитом валюти для зовнішніх погашень. А до виборів буде ще ближче.

Більше половини населення говорить, що країна перебуває під зовнішнім управлінням і хоче цього позбавитися. При цьому результати внутрішнього управління добре відомі: воно довело країну до декількох криз, а самі управлінці є, на думку більшості населення, корумпованою сволотою. Але люди вперто хочуть отримати своїх негідників, хоча лише завдяки зовнішньому тиску в країні відбуваються реформи, про необхідність яких також говорить велика частина населення. Для прискорення реформ добре було б, щоб зовнішнє управління стало реальністю. Позбувшись його елементів, ми закінчимо будь-які перетворення, і українським політикам знову ніхто не казатиме, що треба мити руки перед їжею і не можна витирати руки об фіранки.

Власники паїв, яких цілих 7 млн людей, самі собі бояться надати права вільно розпоряджатися своєю власністю і часто виступають проти ринку землі, а в майбутньому навіть готові обмежити купівлю землі іноземцями, що істотно знизить вартість активу (землі) та орендних платежів, які вони отримують.

Новини за темою

Більшість населення України проти підвищення тарифів, і ця ж більшість отримує субсидії. Тобто люди виступають проти того, що нічим їм не загрожує (яка різниця, який тариф, якщо ви все одно не платите), та підтримують систему, яка завжди призводила до корупції (купую дешевий газ як для населення і продаю його промисловості) і зростання дефіциту бюджету (за дешевий газ завжди хтось платить). У результаті цього за низькі тарифи платили всі, платили девальвацією та інфляцією (постійний результат зростання дефіциту бюджету), які найбільше били по найбідніших верствах населення, які саме нині й отримують субсидії. Тобто люди, які найбільше виграють від зростання тарифів, виступають проти зростання тарифів.

Платники податків, які є акціонерами державних компаній, виступають проти високих зарплат для менеджменту підприємств, які їм належать. Зрештою туди, де зарплати низькі, приходять корупціонери, тому що чесні просто не прийдуть. Патріотизм не працює: будь-якого патріота-професіонала, який перейшов із зарплати у 20 тис. дол. на 20 тис. грн, за декілька місяців запиляє вдома дружина. Зрештою люди, які прийшли на низькі зарплати, крадуть (а навіщо ж їм було на них приходити), компанії зазнають збитків і акціонери (платники податків) втрачають у тисячі разів більше грошей, ніж могли б витратити на зарплати для якісного менеджменту.

Люди не люблять банки і вимагають, щоб банки давали їм довгі й дешеві кредити, і при цьому категорично проти того, щоб банки забирали заставне майно у тих, хто не платить. Але щоразу, коли ви радієте, що чергового неплатника не змогли витурити з його квартири, пам'ятайте, що для вас зрештою кредит стане ще дорожче. Чесні платники зрештою підтримують нечесних і платять і за них теж.

Водії не хочуть, щоб вводили високі штрафи і нарешті запрацювала система з камерами, але нещадно лаються, стоячи в заторі. При цьому якби камери включили і людям прийшли перші штрафи, то за дуже короткий час культура їзди на українських дорогах значно покращилася б, заторів стало б істотно менше і всі б діставалися додому швидше. А кількість жертв на дорогах, де щодня гине набагато більше людей, ніж в АТО, різко скоротилося б. А так стоїмо всі в заторах, витрачаємо час і лаємося. Водії, які більше за інших виграли б від цих правил, більше за інших виступають проти цих правил.

Це не складні процеси, коли твої вчинки опосередковано впливають на багатьох подій, які своєю чергою впливають на твоє життя. Це пряма дія.

Цей мазохізм не від прихованих сексуальних бажань. Принаймні не у всіх. Це результат низької освіти та відсутності стратегічного мислення. Політики вважають за краще робити тактичні ходи, не замислюючись про те, що буде через 6-12 місяців. А люди не розуміють базових економічних речей і охоче йдуть на поводі у популістів, які їх використовують. У результаті цього всю країну пронизано мазохізмом. І з подивом виявляє, що не отримує при цьому задоволення.

Сергій Фурса

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів