Чому Трамп привітав Путіна з перемогою на виборах, хоча його попереджали цього не робити

Оплески Трампа перемозі Путіна цілком відповідають й іншим його вітальним дзвінкам. Зокрема він привітав турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, який здобув перемогу на дуже спірному референдумі, що посилив його і без того самовладні повноваження. Він також телефонував китайському лідеру Сі Цзіньпіну, щоб привітати його з "надзвичайним підвищенням", оскільки Сі минулого місяця домігся того, щоб комуністична партія скасувала обмеження на термін його президентських повноважень

Чому Трамп привітав Путіна з перемогою на виборах, хоча його попереджали цього не робити
З відкритих джерел

The Washington Post

Американська газета

Оплески Трампа перемозі Путіна цілком відповідають й іншим його вітальним дзвінкам. Зокрема він привітав турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, який здобув перемогу на дуже спірному референдумі, що посилив його і без того самовладні повноваження. Він також телефонував китайському лідеру Сі Цзіньпіну, щоб привітати його з "надзвичайним підвищенням", оскільки Сі минулого місяця домігся того, щоб комуністична партія скасувала обмеження на термін його президентських повноважень

Оригінал на сторінці The Washington Post

Президент Трамп у вівторок не прислухався до цілком конкретних попереджень своїх радників з питань національної безпеки і привітав російського президента Володимира Путіна з переобранням. За словами людей, знайомих зі змістом телефонної розмови, Трамп не послухав того розділу з матеріалів брифінгу, де великими літерами було написано "НЕ ВІТАТИ".

Трамп також вирішив, що йому не потрібні тези помічників, які закликали його засудити недавнє отруєння колишнього російського шпигуна в Британії сильнодіючою отруйною речовиною нервово-паралітичної дії, хоча і британський, і американський уряд звинуватили у цих діях Москву.

Розмова президента з Путіним, яку Трамп назвав "дуже хорошою", викликала нову критику щодо його стриманих висловлювань на адресу головного геополітичного супротивника США, тоді як спеціальний прокурор продовжує своє розслідування російського втручання у вибори, а також контактів штабу Трампа з представниками Москви.

Останнім часом адміністрація Трампа посилила свої позиції щодо Росії, а минулого тижня ввела нові санкції проти низки юридичних і фізичних осіб за втручання у вибори та кібератаки. Однак президент відмовляється приєднатися до Лондона і різко засудити Москву за отруєння Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в англійському місті Солсбері, яке відбулося на початку місяця. Обоє залишаються в критичному стані.

Новини за темою

Трамп заявив репортерам, що побажав Путіну всього найкращого на час його нового шестирічного терміну. Під час бесіди вони торкнулися цілої низки питань, зокрема контролю озброєнь і ситуацій у Сирії та Північній Кореї. Прес-секретар Білого дому Сара Хакабі Сандерс розповіла репортерам, що справа Скрипаля не обговорювалася. За словами офіційних представників, інформація щодо Сирії та Північної Кореї була представлена президенту в письмовому вигляді перед розмовою.

"Напевно, ми зустрінемося в не настільки віддаленому майбутньому", — сказав Трамп про Путіна, хоча Сандерс підкреслила, що нічого подібного не планується.

Прес-служба Білого дому відмовилася дати коментар щодо переданих Трампу для ознайомлення матеріалів. Знайомі з їх змістом співробітники адміністрації сказали, що там дійсно були інструкції не вітати Путіна. Однак високопоставлений чиновник з Білого дому підкреслив, що радник з національної безпеки Герберт Макмастер не згадав про це під час телефонного брифінгу з президентом, який перед і під час розмови з Путіним перебував у резиденції Білого дому.

За словами чиновників з адміністрації, вони не знають, чи читав Трамп ці ознайомлювальні матеріали. Трамп, з чиєї ініціативи відбулася розмова, почав її з привітань Путіну, про що сказав співрозмовник, знайомий зі змістом бесіди.

Вчинок президента викликав докори з боку сенатора Джона Маккейна, який очолює комітет у справах збройних сил. Маккейн написав у "Твіттері": "Американський президент не може очолювати Вільний Світ, якщо він вітає диктаторів і перемагає на підтасованих виборах. Вчинивши так з Володимиром Путіним, президент Трамп образив всіх російських громадян, які позбавлені права голосувати на вільних і чесних виборах".

Новини за темою

Однак сенатор-республіканець Боб Коркер, який очолює комітет з міжнародних відносин, не був настільки стурбований. Він зазначив, що Трамп вітав і інших лідерів тоталітарних держав. "Я б не став надавати цьому великого значення", — сказав Коркер.

За словами експертів із зовнішньої політики, Путін укотре зміцнив свою владу під час сфальсифікованих виборів, на яких він набрав 76% голосів у боротьбі з дуже слабкими кандидатами. Деякі світові лідери сумніваються в доцільності привітань на адресу Путіна, оскільки він був переобраний в умовах жорсткого державного контролю над основною частиною новинних ЗМІ, а його найбільш помітному супернику заборонили балотуватися.

Перед телефонним дзвінком, що відбувся у вівторок, помічники Трампа з питань національної безпеки вручили йому кілька рукописних карток з нотатками, де були тези, що допомагають президенту під час розмов. Така практика широко розповсюджена під час контактів з іноземними керівниками, заявили офіційні особи, які готували цю розмову, але при цьому відмовилися назвати свої імена, оскільки йдеться про конфіденційну бесіду.

Картки з тезами дуже схожі на ті, які Трамп тримав у руках минулого місяця на зустрічі в Білому домі з учнями і батьками школи в Паркленді, штат Флорида, де сталося масове вбивство.

Той факт, що Трамп не порушив питання про можливе отруєння колишнього шпигуна в Британії, може розлютити керівництво в Лондоні, яке намагається згуртувати своїх найближчих союзників, щоб колективно засудити цей напад. Росія заперечує свою причетність до отруєння 4 березня, однак воно різко погіршило російсько-британські відносини, і прем'єр-міністр Тереза Мей минулого тижня у відповідь оголосила про висилання 23 російських дипломатів.

Путін заперечує, що Росія якось причетна до цього злочину, і називає ці твердження "нісенітницею".

Коли Сандерс запитали про критику Маккейна, вона зазначила, що керівники Франції і Німеччини також зателефонували Путіну цього тижня, а також вказала на колишнього президента Барака Обаму, який у 2012 році привітав Путіна із перемогою на виборах.

"Ми дуже відкриті в своїх діях, і ми будемо вести себе жорстко щодо Росії, особливо коли відчуємо, що вона виходить за рамки, — сказала Сандерс. — Ми ввели проти Росії суворі санкції та низку інших заходів, чітко показавши, яка наша позиція".

Однак Сандерс підкреслила, що Трамп сповнений рішучості налагодити робочі стосунки із Путіним для вирішення міжнародних проблем, включаючи протидію ядерній програмі Північної Кореї.

Відповідаючи на питання про те, чи вважає адміністрація Трампа російські вибори "вільними і чесними", вона сказала, що адміністрація насамперед зосереджена на американських виборах.

"Ми не диктуємо іншим країнам, як себе поводити, — зазначила Сандерс. — Нам відомо, що Путін обраний у своїй країні і що ми не можемо їм диктувати, як діяти і що робити".

Лідер сенатської більшості Мітч Макконнел у вівторок дистанціювався від привітань Трампа. "Президент може телефонувати, кому хоче, — сказав Макконнел, виступаючи на щотижневій прес-конференції. — Дивлячись на російські вибори, я не бачу достовірності при підрахунку голосів. Це нагадує вибори, які відбувалися майже в усіх комуністичних країнах. Там диктатори, які перебували при владі, завжди набирали величезний відсоток голосів".

Новини за темою

Трамп зазвичай утримується від критики на адресу Путіна у зв'язку із розслідуванням Роберта Мюллера за фактами втручання у вибори 2016 року. У лютому Мюллер висунув звинувачення в змові проти 13 росіян. Часом президент у своїх заявах суперечить адміністрації, яка ухвалює рішучі заходи протидії російській агресії. Зокрема Трамп затвердив нові санкції проти Росії і схвалив надання додаткової допомоги українським військам, які ведуть боротьбу проти проросійських сил.

"Абсолютно очевидно, що у нього якийсь незрозумілий рівень підтримки президента Путіна, — сказала експерт з європейської безпеки Джулі Сміт, що працювала заступником радника з національної безпеки віце-президента Джо Байдена. — Я постійно думаю, що все зміниться, оскільки він бачить, які дії робить його власна адміністрація, і що ця бездонна підтримка Путіну коли-небудь вичерпається. Прикро бачити таке в момент, коли нашим трансатлантичним партнерам реально потрібен потужний поштовх. Європа хоче бачити в нас лідера, зокрема що стосується відносин з Росією; але вона цього не бачить".

Томас Райт, який очолює Центр США та Європи при Інституті Брукінгса, сказав, що дії Трампа "сигналізують про його бажання проводити проросійську зовнішню політику", але це суперечить лінії його адміністрації, яка займає більш жорстку позицію.

"Всі намагаються зрозуміти, що це може означати, — заявив Райт. — Яструби і супротивники Росії кажуть: "Зверніть увагу на нас, а не на президента з його твітами". Але реальність така, що політикою сьогодні є його реакція. Політикою є те, що у відповідь на отруєння не запроваджуються більш жорсткі санкції".

Оплески Трампа Путіну з нагоди перемоги цілком відповідають й іншим його вітальним дзвінкам. Зокрема він привітав турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, який здобув перемогу на дуже спірному референдумі, що посилив його і без того самовладні повноваження. Він також телефонував китайському лідеру Сі Цзіньпіну, щоб привітати його з "надзвичайним підвищенням", оскільки Сі минулого місяця домігся того, щоб комуністична партія скасувала обмеження на термін його президентських повноважень.

"Мені здається, це чудово. Можливо, і нам коли-небудь варто таке спробувати", — заявив Трамп, виступаючи кілька тижнів тому за зачиненими дверима перед республіканськими спонсорами, які зібралися в його клубі в Мар-а-Лаго. Запис цього виступу отримала CNN.

Керол Леонніг, Джош Дозі, Девід Накамура

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів