Чому скандальний "мовний закон" скасували без скандалу

І до такого рішення Конституційного суду всім байдуже

Чому скандальний "мовний закон" скасували без скандалу
Радіо Свобода

Андрій Кокотюха

Письменник

І до такого рішення Конституційного суду всім байдуже

Перше рішення, ухвалене свого часу Олександром Турчиновим як спікером і виконувачем обов`язків голови нашої держави, – скасування закону "Про засади державної мовної політики", відомого більше як "закон Колісниченка - Ківалова". Він тоді виніс питання до парламенту, і Верховна Рада чотири роки тому, 24 лютого 2014-го, більшістю голосів підтримала подання. Проте потім пан Турчинов наклав вето на власну ініціативу, і пояснень не прозвучало.

Таким чином, скасований закон де-факто діяв увесь цей час, аж поки 28 лютого нинішнього року Конституційний суд України визнав його неконституційним, бо на момент ухвалення, 3 липня 2012 року, процедура голосування відбулася з порушеннями. Серед іншого депутати–"регіонали" завзято кнопкодавили. Отже, відучора закон № 9073 "Про засади державної мовної політики" втратив чинність, що підтверджує правильність тодішнього рішення політиків, які перебрали владу та взяли на себе відповідальність за державу.

Новини за темою

Але чотири роки тому деструктивні сили використали скасування "мовного закону" як формальний привід для того, щоб почати "хитати" не лише Крим і Донбас, а й інші регіони, котрі вважалися здебільшого проросійськими. Уже тоді російське вторгнення прикривали боротьбою російськомовного населення України за право говорити рідною (читай – російською, а в законі № 9073 – регіональною) мовою. Замах на мовні права як дія викликав сплеск сепаратизму як протидію. Таким чином, проросійські та російські сили звинуватили українську владу у свідомій провокації, фактично переклавши всю провину за те, що почалося в Криму й на Донбасі, на тих, хто ініціював та підтримав скасування скандального "мовного" закону. Тобто маємо маніпулятивне твердження: якби не чіпали "закон Колісниченка - Ківалова", можна було б домовитися, і військового конфлікту вдалося б уникнути.

Як чотири роки тому, так і зараз всі чудово розуміють: те, що трапилося, готувалося давно і сталося б з Україною рано чи пізно. Просто Майдан прискорив події, а "мовний закон" став фіговим листком, яким антиукраїнські сили намагалися прикрити сороміцькі місця. Проте вчорашнє рішення Конституційного суду стало яскравим та красномовним прикладом того, що насправді "мовний закон" не мав і не має жодного значення. Зверніть увагу: його скасування дружно вітав патріотичний сегмент соціальних мереж. Натомість їхні опоненти мовчать. Не чути протестних заяв, не видно обурених дописів, та навіть у Держдумі РФ проігнорували це рішення. Хоча на підписаний Петром Порошенком закон про реінтеграцію Донбасу, де Росію визнано окупантом, реакція з Федерації є досі.

Новини за темою

Закон, увалений шість років тому зі скандалом під тривалі акції протесту, на яких навіть спалахували сутички із силовиками, припинив існування тихо. Це свідчить, що він у такому вигляді мав винятково політичне, певною мірою реваншистське значення. Натомість жодної практичної користі від нього не було. Бо якщо ресторанне меню написано російською без української версії це зовсім не означає, що власник ресторану виконував положення "мовного закону". Так було до його ухвалення. І так буде після скасування. На повсякденне життя українців не вплине навіть новий закон, про необхідність ухвалення якого вже говорять. Звісно, протягом останніх років порядок у мовній сфері почали наводити, в тому числі медійники, але діяли й діють вони під тиском інших законів та постанов. Боротьба на "мовних фронтах" ведеться вже в інших царинах та іншими методами. Через те скасування "закону Колісниченка - Ківалова" має ефект видушеного на вразливому місці прищика – забули менш ніж за хвилину.

Андрій Кокотюха

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів