banner banner banner banner

Чому рекомендації МВФ для України приречені на провал

Якщо МВФ дійсно хоче справжніх реформ в Україні, він повинен дати завдання і змусити уряд України розрахувати справедливий прожитковий мінімум. Швидше за все, це буде сума близько 3500-4000 грн. І ось вже з цього рівня і розраховувати всі економічні моделі і будувати реформи

Чому рекомендації МВФ для України приречені на провал
Reuters

Якщо МВФ дійсно хоче справжніх реформ в Україні, він повинен дати завдання і змусити уряд України розрахувати справедливий прожитковий мінімум. Швидше за все, це буде сума близько 3500-4000 грн. І ось вже з цього рівня і розраховувати всі економічні моделі і будувати реформи

Чому МВФ і його фахівці постійно помиляються? Чому їх рекомендації, які Україна виконує з 2014 року, постійно ведуть до провалу? Чому ці фахівці, які постійно хизуються своїми знаннями світової економіки і взагалі славляться великими розумниками, роблять такі безглузді і абсурдні рекомендації? Може тому, що перед тим, як дати всі ці рекомендації, варто було б хоча б на годинку вийти з готельних номерів "Хаятт" і пройтися вулицями Києва, щоб зрозуміти, що Київ це не Нью-Йорк і Вашингтон?

Головна проблема всіх помилок МВФ полягає в тому, що вони розробляють свої рекомендації для України так, як ніби немає різниці між економікою США і України. А наша влада абсолютно бездумно ці рекомендації виконує, а потім скаржиться, що нічого не вийшло.

Новини за темою

Ось і зараз МВФ рекомендує підняти податки, і за рахунок цього збільшити доходи держбюджету. З точки зору економічної теорії – все правильно. Але для економіки США, а не для економіки України.

Невеликий відступ з області економічної теорії, як її розуміють і знають фахівці МВФ. Ідеальна модель держбюджету, це коли доходи перевищують видатки. Тоді можна без побоювань збільшувати видатки держбюджету, в тому числі підвищувати пенсії, допомогу та заробітну плату бюджетникам. Якщо ж доходів менше, ніж витрат, то можна різницю, або точніше дефіцит, покрити за рахунок державних цінних паперів. Але тут потрібно бути обережним, щоб зростання продажів державних цінних паперів не носило небезпечний характер. Бо можна їх так багато продати, що потім не буде можливості їх погашати. Це все звичайна економічна теорія. А тепер логіка рекомендації МВФ.

В Україні витрати перевищують доходи держбюджету, тому існує дефіцит держбюджету, який покривають за рахунок нових державних цінних паперів (не за рахунок МВФ, як кажуть деякі чудики). Тому МВФ рекомендує збільшити доходи держбюджету, щоб можна було за рахунок зростання доходів повністю покривати витрати і почати погашати старі борги по державних цінних паперах. Коли це все буде зроблено і вже зменшиться сума державних цінних паперів, що вимагають погашення, будуть збалансовані доходи і витрати держбюджету, от тоді можна буде і підвищувати пенсії, допомогу та заробітні плати. А зараз ніяк не можна. Навпаки, щоб прискорити процес зближення доходів і витрат, потрібно не збільшувати, а зменшувати пенсії і заробітну плату бюджетникам. Саме це і радить МВФ. Але зате потім, коли вже держбюджет буде збалансований, можна буде підвищувати українцям пенсії і зарплати бюджетникам. За розрахунками МВФ, підвищення пенсій може бути розпочато вже після 2023 року, коли всі реформи будуть задіяні.

Новини за темою

Де тут протиріччя в теорії і практиці? Якщо б в Україні справді зараз був економічний бум, як в 2007 і 2012 роках, то, може бути, і можна було б так зробити. Тоді зростання податків і заморожування пенсій і зарплат дійсно могли б дати позитивний ефект. Мається на увазі ефект зниження дефіциту держбюджету. Але зараз, коли доходи українців впали до критичного рівня, це не спрацює.

Фахівці МВФ на повному серйозі впевнені, що прожитковий мінімум в Україні має економічну логіку. Тому немає нічого дивного, що коли вони говорять про пенсії в Україні, вони сміливо заявляють, що в Україні середній розмір пенсій на 20% вищий прожиткового мінімуму. Так, дійсно, він вищий, але сам прожитковий мінімум в Україні – абстрактна цифра. Будь-який українець знає, що не можна прожити в місяць на суму 1330 грн, але фахівці МВФ або цього не знають, або просто знущаються і розповідають казки, що прожитковий мінімум в Україні розрахований точно і достовірно.

Ось головна біда всіх порад МВФ. Тому вони приречені на провал, якими б розумними не були.

За 2015 рік роздрібні продажі впали майже на 20%, при цьому інфляція зросла до 50%. Зростання податків, яке пропонує МВФ, ще більше зменшить роздрібні продажі і буде стимулювати зростання інфляції, а це означає, що реальні доходи українців ще більше впадуть. При цьому уряд України зможе порадувати МВФ черговим міфічним зменшенням дефіциту держбюджету.

Новини за темою

Якщо МВФ дійсно хоче справжніх реформ в Україні, він повинен дати завдання і змусити уряд України розрахувати справедливий прожитковий мінімум. Швидше за все, це буде сума близько 3500-4000 грн. І ось вже з цього рівня і розраховувати всі економічні моделі і будувати реформи. У цьому випадку реформи дійсно можуть вийти. А поки в Україні буде міфічний прожитковий мінімум, всі реформи МВФ – це одна велика помилка.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>