banner banner banner

Чому Радянський Союз так і не створив потужний флот з лінкорів

Чому Радянський Союз так і не створив потужний флот з лінкорів
The National Interest

Оригінал сайт The National Interest

У кінці Другої світової війни радянський диктатор Йосип Сталін безперечно був наймогутнішою людиною в Євразії. Його Червона Армія розтрощила нацистську Німеччину, відбивши її вторгнення і приготувавшись завершити важку чотирирічну кампанію взяттям Берліна. Радянська Червона Армія була, мабуть, сильнішою, ніж армії Америки, Британії, Франції та інших західних країн разом узятих.

Проте цього було недостатньо.

Сталін здавна мріяв про сильний флот, який дав би можливість поширити радянський вплив далеко за межі Європи та Азії, і вирішив діяти з розмахом.

Йому були потрібні лінкори — якомога більше лінкорів. Правда, такому флоту не судилося з'явитися в реальності, і існував він здебільшого тільки на папері, а деякі сучасні кораблі були просто фікцією та обманом.

Задум

Під час Другої світової війни флот був для Радянського Союзу лише третім серед пріоритетів. Основний тягар важких боїв і тривалих кампаній, що призвели до розгрому Німеччини, несла Червона Армія. Допомагали їй червоні військово-повітряні сили, які, як і люфтваффе, були призначені переважно для надання тактичної підтримки сухопутним військам. Флот же грав дуже обмежену роль, охороняючи конвої, які доправляли допомогу з Америки за ленд-лізом, і надаючи підтримку військам при проведенні сухопутних операцій, а також здійснюючи дії проти німецьких кораблів у чорноморському та балтійському регіонах.

Але до середини 1945 року Сталін зрозумів, що після перемоги над Німеччиною його головними суперниками стануть Сполучені Штати і Велика Британія, відокремлені від його армій морями. Те саме стосувалося і Японії, яку Радянському Союзу не дозволили окупувати, і багатьох колишніх колоній Європи, які дозріли для революцій. Якою б потужною не була армія Сталіна, він потребував сильного флоту, щоб СРСР зберіг свої позиції провідної військової держави.

Чому лінкори?

До кінця Другої світової війни стало очевидно, що лінкори застаріли. Їм на зміну прийшли авіаносці, ставши панівною силою на морі, в чому імперіалістичній Японії довелося переконатися на власному гіркому досвіді в ході численних морських битв на Тихоокеанському театрі військових дій. Після війни західні союзники переважно відмовилися від лінкорів, але зберегли свої авіаносці.

Однак, незважаючи на успіхи авіаносців, Сталін все одно віддавав перевагу лінкорам. На нараді радянського керівництва у вересні 1945 року Сталін відкинув пропозицію про будівництво авіаносців і замість цього дав вказівку флоту добудувати лінкор "Радянська Росія". Його було закладено в 1940 році, і до кінця війни його побудували менш ніж на 1%. Він також доручив флоту побудувати два лінкори проекту 24 водотоннажністю 75 000 т і сім важких крейсерів проекту 82 (типу "Сталінград") водотоннажністю 36 500 т, оснащених дев'ятьма 12-дюймовими гарматами. При цьому Сталін затвердив будівництво лише двох малих авіаносців, що було абсолютно безглуздо з урахуванням військово-морського панування Америки та Британії.

Поганий план

Цей план було приречено на невдачу. Радянський Союз ніколи не мав серйозних потужностей для будівництва кораблів, до того ж їхньому створенню перешкодила Друга світова війна. Більш того, промисловий потенціал країни за час війни сильно постраждав і вимагав відновлення. Ресурсів ледве вистачало на нагальні потреби, і Радянський Союз поступово відмовився від планів створення великого надводного флоту. Лінкори водотоннажністю 75 тис. тонн так і не було побудовано, а з семи важких крейсерів почали будувати тільки два і жоден не спустили на воду. Остаточно мрія про потужний флот з лінкорів почила в 1953 році зі смертю Сталіна.

Тим часом на Захід просочувалася інформація про новий тип радянських суперлінкорів. Низка видань, включаючи Jane's Fighting Ships, поширювала чутки про сім нових суперлінкорів, які було названо "типом K-1000", будівництво яких нібито тривало на сибірських кораблебудівних заводах.

Сім суперкораблей — "Країна Рад", "Радянська Білорусь", "Червона Бессарабія", "Червоний Сибір", "Радянська конституція", "Ленін" і "Радянський Союз" — повинні були мати водотоннажність від 36 000 до 55 000 тонн, що, як не дивно, було менше, ніж в затверджених Сталіним проектах. За різними версіями, максимальна швидкість ходу в них мала становити від 25 до 33 вузлів, а до складу озброєння повинні були входити від дев'яти до дванадцяти 16-дюймових і дванадцять 18-дюймових гармат. Також передбачалося, що їх буде озброєно керованими ракетами.

Новини за темою

Проблема полягала в тому, що це була містифікація. Чутки розходилися в західній пресі, проте Радянський Союз, дізнавшись про них, почав сприяти їхньому поширенню. Деякі з назв передбачуваних кораблів належали кораблям більш раннього типу "Радянський Союз", будівництво яких було скасовано. Інформація була доволі реалістичною, щоб у неї вірили, хоча Радянський Союз тоді не мав керованих ракет, які можна було встановлювати на кораблях. Загалом такий галас був вигідним Москві. Якби країни НАТО повірили в швидку появу в СРСР безлічі суперлінкорів, їм довелося б думати про створення засобів протидії, витрачаючи ресурси, необхідні сухопутним силам, які захищали Західну Європу.

Будучи переважно сухопутною державою, Радянський Союз був змушений витрачати більшу частину своїх ресурсів на сухопутні війська. Морська могутність неминуче опинялася для нього на третьому місці. Хоча СРСР у 1980-х роках і взяв на озброєння чотири важкі крейсери типу "Кіров", мрії Сталіна про великий червоний флот так і не було втілено в життя.

Кайл Мізокамі пише про проблеми оборони та національної безпеки. Його статті публікували в Diplomat, Foreign Policy, War is Boring і Daily Beast. У 2009 році він заснував присвячений проблемам оборони і безпеки блог Japan Security Watch.

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>