banner banner banner

Чому процес об'єднання українських церков обіцяє бути складним

Об'єднання всіх Православних церков в Україні під одним дахом – тяжкий процес. Необхідна організація Собору нової церкви, що буде ускладнена багаторічною історією взаємних претензій і звинувачень. І, крім справ церковних, є справи цілком земні, що стосуються питань власності, з якими все теж непросто

Чому процес об'єднання українських церков обіцяє бути складним
Патріарх Константинопольський Варфоломій Фото з відкритих джерел

EurasiaNet

Інформаційно-аналітичне видання

Об'єднання всіх Православних церков в Україні під одним дахом – тяжкий процес. Необхідна організація Собору нової церкви, що буде ускладнена багаторічною історією взаємних претензій і звинувачень. І, крім справ церковних, є справи цілком земні, що стосуються питань власності, з якими все теж непросто

Оригінал на сайті EurasiaNet

19 квітня Верховна Рада України більшістю голосів (268 – проти 36) підтримала звернення президента України Петра Порошенка до Вселенського Константинопольського патріарха Варфоломія із закликом визнати самостійність Православної церкви в Україні. Як повідомляє "Радіо Свобода", звернення було попередньо обговорено з патріархом Варфоломієм 9 квітня 2018 року в рамках ширшої дискусії про проблеми канонічної самостійності Української православної церкви, пов'язаної в тому числі і зі складним процесом об'єднання православних церков в Україні. Питання автокефалії може бути розглянуто 28 липня 2018 року, на Соборі в Константинополі до 1030-ліття хрещення Київської Русі.

22 квітня стало відомо, що Вселенський патріархат розглянув звернення української влади. "РІА Новости", посилаючись на джерело, близьке до Константинопольського патріархату, повідомило, що питання Української автокефалії буде обговорено на позачерговому Синоді за участю всіх визнаних православних церков, і висловило думку, що автокефалії Українській церкві не дадуть, оскільки рішення вимагає одностайності, а Російська православна церква проти. Але є й інші думки. Так, "Радіо Свобода", посилаючись на історика і дослідника релігійних відносин Анатолія Сидоревича, передбачає, що "з Києвом про все вже домовлено", хоча небезпека зовнішнього тиску на патріарха Варфоломія, в першу чергу з боку Москви й Анкари, ще є.

Новини за темою

Процес визнання автокефалії Української православної церкви ускладнений тим, що світове православ'я не виробило його єдиної процедури. Виходячи з прецедентів і можливих історичних обґрунтувань, реалізованим варіантом є визнання української автокефалії Патріархом Константинопольським Варфоломієм.

Константинопольський патріархат підходить на роль посередника-об'єднувача з двох причин. По-перше, православні єпархії на території нинішньої України до 1686 року були підпорядковані Константинополю. По-друге, Константинопольський патріархат має серед інших православних церков "першість честі".

Константинопольський патріархат може спертися на Уложену Грамоту або Томос від 1589 року, згідно з яким територія нинішньої України не входить до складу Московського патріархату.

Перераховане дало підстави Петрові Порошенку заявити, що "Константинопольська церква для нас була, є і буде церквою-матір'ю, …а його всесвятість Варфоломій - єдиний, хто здатний допомогти православним України врегулювати канонічний статус Української церкви у структурі світового Православ'я".

Але навіть якщо Українська православна церква отримає автокефалію, процес об'єднання українських церков обіцяє бути складним. Сьогодні в Україні діють три православні церкви.

Новини за темою

Українська православна церква Московського Патріархату (УПЦ МП) - частина Російської православної церкви на чолі з патріархом Кирилом. Її парафії становлять 67% (12 515) від загальної кількості православних парафій в Україні. Офіційна позиція УПЦ МП зводиться до категоричної відмови від об'єднання в єдину Українську церкву, незалежну від Москви. Разом з тим, Російська служба BBC повідомляє, що тільки троє з дев'ятьох членів Синоду УПЦ МП мають тверду проросійську позицію: намісник Києво-Печерської лаври Павел, голова Одеської та Ізмаїльської єпархії Агафангел і митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон. Приблизно така ж ситуація, за оцінками соціологів, складається і рівнем нижче: на проросійських позиціях стоїть близько 30% духовенства УПЦ МП та її парафіян. У той же час митрополит Черкаський і Канівський Софроній назвав Володимира Путіна "бандитом", а головний капелан, митрополит Августин, благословив українських військових на захист Батьківщини: "Ми ж не пішли на Ростов-на-Дону або Смоленськ".

Крім УПЦ МП існує Українська православна церква Київського Патріархату (УПЦ КП), яку очолює патріарх Філарет. Створена в 1990-х роках разом з набуттям Україною незалежності, вона не визнана як канонічна іншими православними церквами. Її парафії становлять 26% (4877) православних парафій України.

Новини за темою

Нарешті, в Україні діє Українська автокефальна православна церква (УАПЦ), яка виникла після революції 1917 року і збереглася в США і Канаді, очолювана нині митрополитом Київським Макарієм, також з незрозумілим канонічним статусом. Її парафії становлять 7% (1225) від загальної чисельності православних парафій.

Предстоятель УАПЦ митрополит Макарій бачить об'єднання як бажане. На цій же позиції стоїть і патріарх УПЦ КП Філарет, який звертався до УАПЦ із закликом об'єднати всіх прихильників автокефалії православної церкви в Україні.

Об'єднати всі Православні церкви в Україні під одним дахом тяжко. Необхідна організація Собору нової церкви, що буде ускладнено багаторічною історією взаємних претензій і звинувачень. І, крім справ церковних, є справи цілком земні, що стосуються питань власності, з якими теж все складно.

Крім старих питань про належність церковного майна, яке змінило власників після рішень Львівського Собору 1946 року, коли храми та майно греко-католиків були передані єпархій Московського Патріархату, що досі викликає тертя між Українською греко-католицькою церквою і УПЦ МП, триває боротьба за духовно й історично важливе майно, яке збільшує престиж і значення церковної організації-власника. Наприклад, боротьба Київського і Московського патріархатів за контроль над Київською лаврою або за можливість проводити богослужіння в храмі Малої (Теплою) Софії. Ця боротьба проявляється і в силових захопленнях церковного майна, що почастішали, і є до певної міри продовженням протистояння на сході України.

Новини за темою

Об'єднання церков, знявши з порядку денного протистояння між православними церквами, неминуче актуалізує питання, пов'язані зі ставленням нової церкви до рішень Львівського собору і ставленням до греко-католиків.

Інша складність полягає в ризику чергового розколу. Патріарх Кирило має щодо цього вкрай жорстку позицію, заявляючи, що ніколи не погодиться на зміну "священних канонічних кордонів нашої Церкви".

Керівництво Росії повністю підтримує позицію РПЦ щодо автокефалії в Україні, вбачаючи в залежності УПЦ від Москви найважливіший елемент впливу.

Таким чином, є всі підстави очікувати узгодженої протидії появі Української автокефальної церкви з боку Москви, що триває одночасно на церковному, міжнародно-дипломатичному і військовому рівнях.

У свою чергу, Патріарх Кирило в Україні перебуває в досить вузькому коридорі можливостей. Утримати УПЦ МП в полі свого впливу він може, лише збільшуючи автономність Української православної церкви де-факто, тобто пропонуючи синицю в руці замість боротьби за повноцінну автокефалію або навіть за автономний статус, що пов'язане з великими ризиками для ієрархів УПЦ МП. Так, останній Собор Російської Православної Церкви ще раз підкреслив особливий статус УПЦ МП, заявивши, що її керівний центр в Києві. Причини такої заяви не ховають - патріарх УПЦ МП Онуфрій зазначив, що вона стала реакцією на "спроби дискредитувати УПЦ в очах українського суспільства, спекулюючи її несамостійним статусом".

Підбиваючи підсумок, можна стверджувати, що навіть успішне завершення переговорів з Константинопольським патріархатом та визнання автокефалії Української православної церкви не буде означати настання мирного періоду її розвитку. Навпаки, перші роки автокефалії будуть для об'єднаної Української православної церкви роками боротьби і кипучих пристрастей.

Ян Тур

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>