banner banner banner banner

Чому префекти викликають настороженість

Користь чи загрози нового інституту залежать від чітко виписаних повноважень

Чому префекти викликають настороженість
Фото з відкритих джерел

Користь чи загрози нового інституту залежать від чітко виписаних повноважень

Верховна Рада в четвер, після виснажливих консультацій з участю президента і представників іноземних держав, дала відмашку децентралізації влади. Але вже звучать думки, що відправлений до Конституційного суду проект змін в Основний закон на ділі призведе до централізації влади, навіть до її узурпації. І в цьому зв'язку найчастіше згадують префектів. Що ховається за звучним словом? Спробуємо розібратися.

Виправдана обережність

Повноваження префектів виписані в статтях 118-119 президентського проекту "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)". Причому багато характеристик префект запозичує від голови державної адміністрації на місцях (РДА, ОДА, МДА). Зокрема, найголовніше – здійснення виконавчої влади на місцях. Префектів, як і голів держадміністрацій, призначає президент України за поданням Кабінету міністрів України. Головною функцією префектів буде загальний нагляд за дотриманням органами місцевого самоврядування Конституції і законів України.

Петро Порошенко, виступаючи у Верховній Раді у четвер, 16 липня, особливу увагу приділив префектам і підкреслив, що інститут вводиться виключно для нагляду, це "виправдана обережність", з урахуванням ситуації в країні і загроз суверенітету і територіальній цілісності.

Згідно з тим проектом, який парламентарії отримали напередодні дня голосування пізно ввечері, префект забезпечує не лише дотримання законності, але і виконання державних програм, а також координує діяльність територіальних органів центральної влади і забезпечує їх взаємодію з органами місцевого самоврядування в особливих умовах (катастрофи тощо), а також "здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України". Як представник виконавчої влади на місцях, префект видає акти, які є обов'язковими до виконання. При цьому якщо префект вирішить, що орган місцевого самоврядування прийняв нормативний акт, що суперечить Основним та іншим нашим законам, він припиняє дію цього документа і одночасно звертається до суду (ст. 144). Якщо ж цей акт становить загрозу національній безпеці, територіальній цілісності, державному суверенітету, все серйозніше: президент припиняє повноваження такої ради з одночасним зверненням до Конституційного суду. Правда, якщо КС не підтвердить побоювання глави держави, указ про припинення повноважень ради скасовується.

Новини за темою

Принципові відмінності префекта від глави ДА: він не відає фінансами, не бере участь у розподілі місцевого бюджету, не керує регіоном. Ці функції передаються у відання виконавчого комітету, формованого місцевою радою, а не урядом, як зараз місцеві адміністрації.

Навіть на перший погляд, помітні моменти, що насторожують. Президент стає, по суті, головою жорсткої вертикалі функціонерів, які об'єднують повноваження прокурорів з главами держадміністрацій. При бажанні, префект може досить широко тлумачити свої повноваження, що на рівні регіону може обернутися запеклою боротьбою за владу. Оскільки префект призначається президентом, то глава держави матиме на цих людей сильний вплив. Покривши країну мережею префектів, він може суттєво зміцнити свій вплив на місцевому рівні. Звідси і підозри в узурпації влади. І хоча сам Петро Порошенко заявив, мовляв, ознаки цього "шукайте – вдень з вогнем не знайдете", депутатів він не надто переконав.

Узурпаційні побоювання

На експертному депутатському рівні помітний різнобій у сприйнятті інституту префектів. Так, народний депутат (фракція партії "Блок Петра Порошенка") і заступник голови парламентського комітету з правової політики і правосуддя Сергій Алексєєв в коментарі агентству 112.ua переконаний, що префект – це координатор: "Функції префекта будуть більше зводитися до координації, він буде тією сполучною ланкою між органами самоврядування та урядом. Це нормальний процес".

Новини за темою

Лідер фракції партії "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко наголосив, що "залишається нагляд і контроль, але ці функції зосереджені в руках однієї особи замість кількох сотень людей, які сиділи в так званих "білих будинках (мається на увазі ОДА, – авт.)". Отже, префект не тільки координатор, але і самий справжній "смотрящий".

На думку народного депутата (фракція Радикальної партії Ляшка) та першого заступника голови парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Ігоря Мосійчука, "яка ж це децентралізація, якщо ми даємо повноваження префекту втручатися в усі без винятку акти місцевого самоврядування?!" На уточнююче питання, кому це може бути вигідно, парламентарій чітко відповів, що президенту: "Це більше спорудження авторитаризму".

Яке, однак, може бути виправданим.

"Ми не говоримо, що президент узурпує владу. Ми говоримо, що є певні демократичні механізми, - уточнює Сергій Алексєєв. - Ви ж розумієте, що зараз в нашій ситуації віддати владу на місця просто це буде серйозною загрозою територіальній цілісності України".

Народний депутат (фракція "Народний фронт") і перший заступник голови парламентського комітету з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець не вбачає ознак узурпації влади в інституті префектів, так як, на відміну від голів держадміністрацій, префекти не можуть працювати в статусі "в. о.".

Новини за темою

"Слово якесь не українське, - жартує народний депутат, заступник голови парламентського антикорупційного комітету Віктор Чумак. – Я думаю, нам потрібно ще дискутувати з приводу можливостей, прав і повноважень префекта. Для мене це не остаточний і не зовсім прийнятний варіант. Там не дуже правильно прописаний механізм роботи місцевої ради та її відновлення у повноваженнях. Діяльність тимчасової адміністрації (поки справа розбирається в Конституційному суді, – авт.) може бути досить довгою, і це погано. Повинні бути чітко визначені терміни".

Час – гроші і повноваження

Депутати, з якими вдалося поспілкуватися 112.ua, не маючи заперечень проти префектів взагалі, говорили також про необхідність позначити терміни для різних ситуацій. Норма про призупинення повноважень та актів місцевої ради цього вимагає.

Наприклад, як розповів у бесіді з агентством 112.ua мер міста Запоріжжя Олександр Сін, необхідно визначити чіткі строки, протягом яких діє "призупиняюче" рішення префекта: "Припустимо, місцева рада приймає бюджет, а префект його зупиняє. Суд може розглядати місяцями це звернення, і весь цей час місто змушене буде жити без бюджету. З метою прибрати такі ризики, потрібно чітко відрегулювати законом строки і процедуру розгляду цих питань".

Як вважає Віктор Чумак, недостатньо чітко прописаний механізм зупинення повноважень і роботи місцевої ради та її поновлення: "Тимчасова адміністрація або тимчасова діяльність можуть бути досить довгими, і це погано". Вихід парламентарій вбачає в механізмі відкладеного вето: якщо терміни проходять і зупинення не оскаржено, воно набирає чинності.

Не стільки виписати терміни, скільки забезпечити місцеві ради контркийком було б корисно, вважає Сергій Алексєєв. Наприклад, через механізм висловлення органом місцевого самоврядування недовіри префектові. Тільки прописати його не в Конституції, а в законі.

Новини за темою

А Леонід Ємець угледів в конституційних поправках про префектів інші шорсткості: "Це його право забезпечувати виконання державних програм. Виникає питання, що таке "забезпечувати". Це потрібно роз'яснювати законом, тому що, туди можна засунути все, що завгодно". Тим не менш, такі проблеми реально доопрацювати. Бажано, в парламенті, на виконання Коаліційної угоди, уточнює Ігор Мосійчук.

Нічого страшного

Якщо на законодавчому рівні видно серйозні загрози, Олександр Сін на міському рівні таких не вбачає. На його думку, префект – краще, ніж ДА: "Сьогодні у нас є не лише ризики, але й факти, коли рада має більшість однієї політичної сили, а глава ДА представляє інтереси іншої політсили. І потенційно закладається конфлікт, і він у різних регіонах України існує з 2005 року. При виконкомах і префектах це протиріччя зникає в принципі. Я думаю, це буде сприяти кращому розвитку територій та усунення внутрішніх конфліктів". Крім того, у префекта не буде права ухвалювати рішення замість місцевої ради. Не лякає міського голову і функція загального нагляду (з припиненням актів органів місцевого самоврядування), так як, "вчора ця функція була у прокурора, і ніде в Україні це не призвело до якогось паралічу".

Тим більше, зазначає Леонід Ємець, повністю забирати загальний нагляд, який відібраний у прокуратури, не вводячи ніяких замінників, було б неправильно: "Тому що, дайте волю органам місцевого самоврядування – вони такого наприймають! Черновецький тому приклад".

Якщо коротко, суть децентралізації влади у волі під контролем. І цей контроль буде здійснювати на місцях саме префект. Чи вийде? Народний депутат і заступник голови парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції Борислав Береза зауважив, що "префекти – це черговий експеримент. Подивимося, чим він закінчиться".

На даний момент, рано говорити про те, чим завершиться експеримент з префектами. Це середньострокова перспектива. У короткостроковій – перше читання конституційних поправок. Можна очікувати, що статті про префектів викличуть особливо запеклі дискусії, адже передбачається, що розглядати їх у вересні, буквально напередодні місцевих виборів. Зараз помітно, що парламентарі пішли в деталі. Не затулять деталі суті питання. Від відповіді на яке залежить, ким насправді стануть префекти: тими, хто дивиться чи все-таки хто керує.

Лілія Брудницька для 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>