banner banner banner

Чому православним країнам незатишно у світі, де домінує капіталістичний Захід

Чому православним країнам незатишно у світі, де домінує капіталістичний Захід
Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті Bloomberg

Східне православ'я внесло більший вклад у формування екс-комуністичних держав, ніж комунізм. Також кажуть, що православ'я не додало людям щастя, і зробило їх противниками капіталізму. Ця теорія набула великої популярності в Росії в 1990-х роках, а тепер знову спливла в новому звіті Світового банку.

Його автори, колишній міністр фінансів Болгарії Сімеон Джанков і Олена Ніколова з Університетського коледжу в Лондоні, проаналізували дані Всесвітнього огляду цінностей (The World Values Survey) і звіту Європейського банку реконструкції та розвитку "Життя в перехідний період", щоб вивчити кореляцію між релігійною приналежністю та поведінкою. Вони прийшли до висновку, що православ'я зробило певні країни благодатним грунтом для комунізму і в цілому сформувало їх шлях, відмінний від країн, що дотримуються засад західних християнських традицій.

Вони пишуть:

"Західне християнство (яке породило католицизм і протестантизм) робило акцент на раціоналізмі, логічному дослідженні, індивідуалізмі і запереченні авторитетів. Східне християнство (з якого виникло східне православ'я) асоціювалося з містичними й емпіричними процесами, і більшою мірою базувалося на любові до ближнього та громади та приділяло менше уваги законам, розуму і владі. Примітно, що ці довгострокові розбіжності в позиціях збереглися через майже 50 років після комунізму".

Комуністичні правителі не особливо благоволили до церкви, однак, за словами Джанкова і Николової, вони використовували особливості православного світогляду, які визнали корисними, наприклад, акцент на традиції, общинність, "менше вміння в свою користь використовувати закони" і більшу повагу до влади. Таким чином, мислення, сформоване релігією, що знаходиться під гнітом влади, зберігалося, пригнічуючи повагу до верховенства закону,  творчості та новаторства.

Якщо ви того ж покоління, що і я, то зараз ви почуєте повтор того, що росіянам, болгарам, українцям і громадянам колишньої Югославії (крім греків, які тоді були багаті і мали уявлення про капіталізм), розповідали про нові еліти в 1990-х роках — у повній відповідності з роботою покійного німецького філософа і політолога Макса Вебера, мовляв, капіталізм був тісно пов'язаний з західною релігійною традицією, особливо з протестантською етикою, і це пояснювало відносний успіх таких країн, як Польща і Чеська Республіка, під час їх посткомуністичних реформ.

Про це можна було прочитати і в академічних публікаціях того часу: робота соціолога Андреаса Бусса в 1989 році була класикою. Але традиція, принаймні для росіян, набагато старша: вона йде корінням в роботу філософа-західника XIX століття Петра Чаадаєва, який вважав, що на відміну від європейських країн Росія прийняла неправильний тип християнства. "Хоч ми і християни, плід християнства зрів не для нас, — писав він. - У нашій крові є щось, що відкидає істинний прогрес". У 1990-х роках, коли Росія намагалася приєднатися до "цивілізованого світу", Чаадаєв знову став популярним.

Новини за темою

Тоді Росія і її православні сусіди, здавалося, знайшли своє місце у світі і в більшій мірі дотримувалися траєкторії зростання і взаємодії, а пов'язана з цим питанням громадська дискусія зробила паузу. Тепер відмова Росії приєднатися до західного світу і тривога з приводу економічної кризи в Греції, в Україні і в інших православних країнах, схоже, викликали пожвавлення старого ходу думок.

Джанков і Ніколова бачать докази в соціологічних даних. Вони вважають, що православні християни менш задоволені своїм життям, а їх соціальний капітал менше того, що є у католиків чи протестантів, але співрозмірний з капіталом нерелігійних людей.

Вони також менш схильні підтримувати нові ідеї, ризикувати чи працювати у великих приватних компаніях. Вони більше підтримують державні зобов'язання і державну власність. Одним словом — менш підходять для капіталізму.

"Теологічні відмінності між різними християнськими конфесіями, можливо, поставили країни на різні шляхи розвитку задовго до приходу комунізму", — пишуть Джанков і Ніколова.

Двадцять років тому я б просто позбувся від цієї ідеї, хоча б тому, що моя інтуїція не вважала б її вірною. Це навіть звучало дещо принизливо, так як через зникнення поваги до влади більшість людей намагалися пристосуватися до нової економічної реальності, часто вельми заповзятливими, якщо не беззаконними способами. Важко було зіставити православні традиції з нещадним капіталізмом, що формувався, навіть незважаючи на те, що "барони-розбійники" (олігархи) стали оплачувати золоту облицюванне цибулястих куполів православних церков.

Однак тепер мені важко не погодитися з дослідженням Джанкова і Николової, принаймні, коли справа стосується Росії. Підходячи до проблеми з іншого ракурсу, російський соціолог Іван Забаєв, який працює в одному з кращих православних університетів Росії і отримав урядовий грант для своїх останніх досліджень, приходить до аналогічного висновку:

"Специфіка православ'я полягає в тому, що воно розглядає не покликання або професійну діяльність як засіб порятунку, а послух і смирення щодо того, хто більш досвідчений або стоїть на більш високому щаблі в ієрархії".

Давні корені і релігійні основи культури дійсно можуть мати більший вплив на шлях, який обере країна, ніж будь-які раціональні, геополітичні чи економічні міркування. Якщо це так, то православним країнам не так затишно жити в світі, де домінує Захід, який виступає в ролі джерела напруги, від якого не можна позбутися, а можна лише пом'якшити.

Леонід Бершидський

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>