Чому папу Франциска не люблять у Ватикані

Хоча поза Церквою папа Франциск надзвичайно популярний як діяч, що відрізняється чи не підкресленою скромністю і смиренням, у Ватикані його погляди спровокували ненависть консерваторів та поборників ортодоксальної віри

Чому папу Франциска не люблять у Ватикані
З відкритих джерел

The Guardian

Сайт британської газети

Хоча поза Церквою папа Франциск надзвичайно популярний як діяч, що відрізняється чи не підкресленою скромністю і смиренням, у Ватикані його погляди спровокували ненависть консерваторів та поборників ортодоксальної віри

Оригінал на сторінці The Guardian

Мало у кого в сьогоднішньому світі знайдеться більше ворогів, ніж у папи Франциска. І мова йде не стільки про атеїстів, протестантів чи мусульман, скільки про його власних послідовників. Поза Церквою папа надзвичайно популярний як діяч, який відрізняється чи не підкресленою скромністю і смиренністю. З того моменту, як у 2013 році кардинал Хорхе Берґольйо став папою, за його вчинками пильно стежить весь світ: новий глава Католицької церкви вже їздив на простому фіаті, сам носив свої валізи й оплачував рахунки в готелях; він обмивав ноги мусульманським біженцям, а на питання про геїв відповів питанням: "Хто я такий, щоб судити?"

Однак усередині Церкви Франциск накликав на себе жорстокий удар консерваторів, які побоюються, що ці настрої розділять Церкву і можуть навіть знищити її. Цього літа один відомий англійський священик сказав мені: "Ми не можемо чекати його смерті. Те, що ми говоримо в приватних бесідах, не придатне для друку. Кожного разу, коли зустрічаються два священики, вони говорять про те, який жахливий Берґольйо... він як Калігула: якщо б у нього був кінь, він би зробив його кардиналом". Зрозуміло, після десятихвилинного потоку скарг він додав: "Нічого з цього не можна публікувати, інакше мене звільнять".

Подібна суміш ненависті і страху відрізняє багатьох противників папи. Франциск, перший неєвропейський папа сучасності і перший в історії папа-єзуїт, вже в часи свого обрання вважався ватиканським істеблішментом аутсайдером і очікувано повинен був нажити собі ворогів. Але ніхто не передбачав, що їх буде так багато. Починаючи з його швидкої відмови від розкоші Ватикану, коли папа дав трьохтисячній армії церковних чиновників зрозуміти, що має намір стати її вождем, і закінчуючи його підтримкою мігрантів, нападками на світовий капіталізм і головним чином його спробами переглянути церковну доктрину щодо сексу — Франциск не втомлювався шокувати реакціонерів і консерваторів. Судячи за даними голосування на останньому Всесвітньому соборі єпископів, майже чверть колегії кардиналів — тобто найвисокопоставленіші духовні особи Католицької церкви — вважають, що папа заграє з єрессю.

Переломним моментом стала боротьба, що розгорнулася у зв'язку з його поглядами на розлучення. Відходячи від вікової, якщо не тисячолітньої, католицької теорії, папа Франциск намагається спонукати католицьких священиків причащати деяких розлучених і тих, хто вступає у шлюб повторно, або ж членів сімей, де співмешкають і не перебувають у шлюбі батьки. Вороги понтифіка намагаються змусити його відмовитися від цих спроб.

Оскільки Франциск не збирається відступатися і спокійно продовжує добиватися свого перед обличчям зростаючого невдоволення, сьогодні вони готуються до цієї битві. Минулого року один кардинал за підтримки кількох колишніх колег порушив питання про формальне оголошення єресі — умисну відмову від встановленого церковного вчення, гріх, що карається відлученням від Церкви. Минулого місяця 62 незадоволених католиків, зокрема один відставний єпископ і колишній голова банку Ватикану, опублікували відкритий лист, в якому звинуватили Франциска в єресі за сімома конкретними пунктами вчення.

Звинувачувати чинного понтифіка в єресі - крайній засіб католицької аргументації. Вчення говорить, що папа не може помилятися, коли проповідує щодо центральних питань віри; тому, якщо він помиляється, він не може бути папою. З іншого боку, якщо цей папа правий, то помилялися всі його попередники.

Питання особливо неприємне ще й тому, що майже цілком знаходиться в області теорій. На практиці в більшості країн світу розлучені та ті пари, які повторно вступають у шлюб, зазвичай допускаються до причастя. Папа Франциск пропонує не революцію, а бюрократичне визнання системи, яка вже існує і, можливо, навіть є ключовою для виживання Церкви. Якби люди слідували приписам буквально, ті, чий шлюб не вдався, ніколи не могли б знову займатися сексом. Не дуже практичний спосіб Церкви забезпечити майбутні покоління парафіян, чи не правда?

Новини за темою

Однак, на думку противників Франциска, обережні реформи папи загрожують вірі в те, що Церква вчить вічних істин. А якщо, запитують консерватори, Католицька церква не вчить вічних істин, то в чому її сенс? Боротьба за розлучених і тих, хто повторно вступає у шлюб, звела разом два глибоко протилежні уявлення про те, в чому полягає призначення Церкви. Символи папи — це два схрещені ключі, ті, які, як вважається, Ісус вручив Святому Петру. Вони символізують владу зв'язувати і розв'язувати: проголошувати, що є гріх, а що дозволено. Але яка влада сьогодні важливіша і більш актуальна? Нинішня криза є найбільш серйозною відтоді, як ліберальні реформи 1960-х років підштовхнули групу консерваторів, що відкололася, до жорсткої лінії порвати з Церквою. (Їхнього лідера, французького архієпископа Марселя Лефевра, пізніше відлучили від Церкви.) Протягом кількох останніх років консервативні автори неодноразово говорили про примарний розкол. У 2015 році американський журналіст Росс Дутат (Ross Douthat), що навернувся в католицтво, написав для The Atlantic статтю під назвою "Чи здатний папа Франциск зруйнувати Церкву"; у своїй замітці в блозі Spectator англійський традиціоналіст Даміан Томпсон (Damian Thompson) погрожував, що "папа Франциск оголосив війну Ватикану. Якщо він переможе, Церква може розпастися". Погляди папи на розлучення і гомосексуалізм, за словами архієпископа з Казахстану, дозволили проникнути до Церкви "диму сатани".

Більшу частину минулого століття Католицька церква використовувала на боротьбу з сексуальною революцією стільки ж, скільки в 19-му столітті вона витрачала на протидію демократичним революціям, і в цій боротьбі вона змушена захищати непереконливу абсолютистську позицію, згідно з якою заборонено всі види штучної контрацепції, як і секс поза одним довічним шлюбом. Як визнає Франциск, зазвичай люди поводять себе зовсім інакше. Духовенство про це знає, але змушене вдавати, що ні. Офіційне вчення не може бути поставлено під сумнів, але і слідувати йому неможливо. Хтось повинен поступитися, і коли це станеться, вибуховою хвилею може зруйнувати саму Церкву.

Цілком закономірно, що відома всередині Церкви ненависть — чи то через кліматичні зміни, міграцію, або капіталізм — досягає свого апогею в гігантській битві через можливі наслідки однієї тільки примітки у творі під назвою "Радість любові" (або латинською Amoris Laetitia). Цей написаний Франциском трактат у стислій формі представляє суть поточних дебатів про розлучення, і саме в цій примітці він дозволяє собі зробити досить м'яке твердження про те, що розлучені і пари, які вступають у шлюб повторно, іноді можуть причащатися.

Маючи понад мільярд вірян, Католицька церква є найбільшою організацією, що коли-небудь існувала в світі, і серед її послідовників багато розлучених людей або тих батьків, що не перебувають у шлюбі. Так повелося, що для здійснення своїх функцій Церква у всьому світі спирається на добровільну працю. Якщо прості парафіяни перестануть вірити в те, що вони роблять, все зруйнується. Франциск це розуміє. Якщо він не зможе примирити теорію і практику, Церква ризикує стати безлюдною. Його противники вважають, що Церква переживає кризу, однак пропонують прямо протилежний рецепт. На їхню думку, саме розрив між теорією і практикою надає Церкві цінність і сенс. Опоненти Франциска впевнені: якщо люди можуть обійтися без всього того, що їм пропонує Церква, тоді її обов'язково чекає крах.

У 2013 році ніхто не міг припускати, чим у кінцевому підсумку обернеться обрання Франциска папою. Він був обраний своїми колегами-кардиналами почасти для того, щоб розібратися з бюрократією Ватикану. Ця проблема вже давно чекала свого вирішення. Кардинал Берґольйо з Буенос-Айреса був обраний завдяки своєму відносному аутсайдерству, що дозволило йому усунути деякі перешкоди у самому серці Церкви. Але ця місія незабаром зіткнулася з ще більш запеклими церковними розбіжностями, які зазвичай описують як битву між "лібералами", такими як Франциск, і "консерваторами", подібними до його ворогів. Щоправда, класифікація ця вкрай ненадійна і вводить в оману.

Головна суперечка розгорілася між католиками, які вважають, що світовий порядок денний повинна встановлювати Церква, і тими, хто вважає, що цей порядок денний для Церкви повинен встановлювати світ. Це два ідеальні типи: в реальному світі будь-який католик буде становити собою їхню суміш, але в більшості випадків одна орієнтація завжди буде переважати над іншою.

Новини за темою

Франциск — найчистіший зразок "орієнтованого на зовнішній світ", або екстравертного, католика, особливо в порівнянні з його безпосередніми попередниками. Його супротивники — типові інтроверти. Багатьох з них церква привернула саме своєю відстороненістю від проблем реального світу. Вражаюча, але велика кількість найбільш завзятих інтровертів — це новонавернені з американського протестантизму: деякі з них змінили віру, усвідомивши обмеженість інтелектуальних ресурсів, на яких ґрунтувалося їхнє виховання, однак набагато частіше їхній вибір був зумовлений відчуттям вмирання ліберального протестантизму, який більше не міг запропонувати альтернатив навколишньому суспільству. Їм потрібна таємниця і романтика, а не стерильний здоровий глузд або загальноприйнята мудрість. Без цього стимулу не може процвітати жодна релігія.

Але разом з тим жодна глобальна релігія не може цілком протиставити себе світові. На початку 1960-х років трирічний собор єпископів, які з'їхалися з усіх куточків планети, відомий як Другий Ватиканський собор, або Ватикан ІІ, "відкрив вікна світу" — так висловився папа Іван XXIII, який виступив ініціатором собору, але помер раніше, ніж його робота була завершена.

Собор відмовився від антисемітизму, прийняв демократію, проголосив загальні права людини і в основному скасував службу латиною. Це останнє рішення, зокрема, стало для інтровертів великим потрясінням. Так, письменник Івлін Во з тих пір ніколи не ходив на англійську месу. Для таких людей, як він, урочисті ритуали служби, які виконуються священиком, оберненим спиною до пастви й обличчям до Бога та вівтаря, повністю латиною, були власне суттю церкви — вікном у вічність, що відкривається під час кожної служби. Ритуал у тій чи іншій формі вважається ядром Церкви з моменту її заснування.

Символічна зміна, пов'язана з новим ритуалом богослужіння, коли священик, раніше обернений до Бога і вівтаря, повернувся обличчям до парафіян — була величезною. Деякі консерватори досі не примирилися з цією переорієнтацією, зокрема гвінейський кардинал Роберт Сара (Robert Sarah), якого інтроверти висували як можливого наступника Франциска, та американський кардинал Реймонд Берк (Raymond Burke), який став найвідкритішим противником Франциска. Нинішня криза, за словами англійського католицького журналіста Маргарет Гебблетвейт (Margaret Hebblethwaite) — пристрасної захисниці Франциска — є не що інше, як "повторення Ватикану ІІ".

"Ми повинні бути чутливі і вітати все, що стосується людини, — сказав Сара на торішніх зборах у Ватикані щодо засудження пропозицій Франциска, — однак те, що виходить від Ворога, не може і не повинно бути засвоєно. Неможливо поєднати Христа і Веліала! Тим, чим у 20-му столітті був нацизм, фашизм і комунізм, сьогодні є західні гомосексуалісти, ідеології на захист абортів та ісламський фанатизм".

Новини за темою

У роки, що послідували за цим собором, багато черниць відмовилися від своїх звичок, священики відкривали для себе жінок (більше ста тисяч залишили священство, щоб вступити в шлюб), а богослови скинули кайдани інтровертної ортодоксії. Після 150 років опору і несприйняття зовнішнього світу Церква почала з ним активно взаємодіяти доти, поки інтровертам не стало здаватися, що весь будинок от-от перетвориться на руїни.

Кількість парафіян у західному світі різко знизилася, те ж саме можна сказати і про інші конфесії. Якщо в 1965 році в Сполучених Штатах на службу регулярно ходили 55% католиків, до 2000 року їх частка становила лише 22%. Якщо в 1965 році в католицтво хрестили 1,3 мільйона американських дітей, то в 2016 році їх кількість становила всього 670 тисяч осіб. Що перед нами: причина чи наслідок? Це питання продовжує викликати запеклі суперечки. Інтроверти нарікають на відмову від вічних істин і традиційних практик; екстраверти відчувають, що церковні зміни носять поверхневий характер або відбуваються не досить швидко.

У 1966 році папський комітет з 69 членів, включаючи сімох кардиналів і 13 лікарів, на зборах якого також були присутні миряни і навіть кілька жінок, переважною більшістю голосів підтримав зняття заборони на штучну контрацепцію, однак папа Павло VI у 1968 році відкинув це рішення. Він не зміг визнати, що його попередники помилялися, а протестанти були праві. Для цілого покоління католиків ця суперечка стала символом опору змінам. У світі, що розвивається, Католицьку церкву в чомусь обійшли п'ятидесятники, що пропонують мирянам, включаючи жінок, статус і можливість виступати на публіці.

Інтроверти взяли реванш після обрання папи (нині святого) Івана Павла II в 1978 році. Польська церква, до якої він належав, характеризувалася своїм протистоянням світу і своїм впливом з тих пір, як у 1939 році нацисти і комуністи розділили країну. Іван Павло II був надзвичайно обдарованою людиною, відрізнявся величезною енергією і волею. Йому також був притаманний глибокий консерватизм у питаннях сексуальної моралі, і як кардинал він наводив інтелектуальне обґрунтування заборони на контроль над народжуваністю. Після свого обрання Іван Павло II відразу ж почав перебудову Церкви на свій лад. Хоча папа і не зміг передати їй властиві йому динамізм і волю, йому, імовірно, вдалося очистити Церкву від екстраверсії і знову зробити з неї скелю, об яку розбиваються хвилі неспокійного моря світського життя.

Католицький журналіст Росс Дутат був одним з небагатьох представників партії інтровертів, який висловив готовність відкрито говорити про нинішній конфлікт. Замолоду він став одним з новонавернених у католицтво при папі Іванові Павлові II. Сьогодні він говорить: "У Церкві може панувати безлад, головне, щоб залишався непорушним її центр, адже від нього завжди можна перебудувати все інше. Бути католиком - значить бути впевненим у спадкоємності центру, а отже, плекати надію на відновлення католицького порядку".

Іван Павло ІІ завжди виявляв обережність у тому, щоб у відкритій формі не відмовлятися від рішень Ватикану ІІ, проте поступово він визволяв їх від екстравертного духу. Він почав нав'язувати духовенству і богословам жорстку дисципліну. Він зробив все можливе, щоб перешкодити переходу священиків і їх одруженню. Його союзником у цьому була Конгрегація доктрини віри, або CDF, колись відома як Свята інквізиція.

В інституційному плані CDF є найбільш інтровертним з усіх відомств Ватикану (або "дикастерій", як їх називають з часів Римських імперій, ця деталь свідчить про значення інституційного досвіду та інерції: якщо ця назва влаштовувала Костянтина, то навіщо її міняти?).

Для CDF аксіомою є те, що Церква покликана вчити світ, а не вчитися у нього. Вона може похвалитися довгою історією покарання богословів, які з цим не погоджувалися: їм забороняли публікуватися або звільняли з католицьких університетів.

На початку понтифікату Івана Павла II CDF опублікувала Donum Veritatis ("Дар істини"), документ, що пояснює, що всі католики повинні практикувати "підпорядкування волі та інтелекту" тому, чого вчить папа, навіть якщо його безпомилковість викликає сумнів; і що богослови, хоча і мають право не погоджуватися з папою і повідомляти про це вище керівництво, ніколи не повинні висловлювати свою незгоду публічно. Це використовувалося як загроза, а іноді і як зброя проти будь-якого підозрюваного у ліберальному інакомисленні. Однак Франциск обернув ці сили проти тих, хто був їх найзатятішим захисником. Католицькі священики, єпископи і навіть кардинали — всі служать з волі папи і в будь-який момент можуть позбутися своїх посад. При Франциску консерваторам довелося близько познайомитися з цими реаліями: новий папа звільнив з CDF щонайменше трьох богословів. Єзуїти вимагають дисципліни.

Новини за темою

У 2013 році, незабаром після свого обрання, все ще перебуваючи на хвилі майже загального визнання за сміливість і простоту — з розкішних державних квартир, які використовувалися його попередниками, папа переїхав до кілька скромно обставлених кімнат на території Ватикану — Франциск піддав чисткам невеликий релігійний орден, присвячений практиці латинської меси.

Францисканські ченці Непорочного Зачаття, група, що нараховує близько 600 членів (чоловіків і жінок), у червні 2012 року при папі Бенедиктові стала об'єктом розслідування спеціальної комісії. Їх звинувачували в об'єднанні все більш крайньої правої політики з відданістю латинській месі (це поєднання разом з вираженням ненависті до "лібералізму" також поширювалося через інтернет-ЗМІ у США і Великій Британії, наприклад, у блозі the Daily Telegraph Holy Smoke під редакцією Даміана Томпсона.)

Звіт, представлений комісією в липні 2013 року, викликав у Франциска реакцію, яка вразила своєю жорстокістю консерваторів. Він заборонив ченцям вести публічні служби латиною і закрив їхню семінарію. Їм дозволялося навчати нових священиків, щоправда, не відокремлюючись від решти церкви. Більш того, він вжив всі ці заходи прямо, не звертаючись до внутрішньої судової системи Ватикану, на той час керованою кардиналом Берком. Наступного року Франциск змістив Берка з його впливової посади в системі внутрішніх судів Ватикану. І тим самим нажив собі непримиренного ворога.

Американський кардинал Берк, який виглядає особливо огрядним у своїх вишитих мереживом рясах і червоному плащі (одягається на офіційні церемонії), який є настільки довгим, що для його перенесення потрібні пажі, був одним з найпомітніших реакціонерів у Ватикані. Своєю манерою і доктриною він представляє давню традицію впливових американських представників білого етнічного католицизму. Його ідеал — священна, патріархальна й укріплена Церква з католицькою месою. Здавалося, що при Івану Павлу II і Бенедикту Церква повільно повертається до цього ідеалу — до тих пір, поки до роботи не приступив Франциск.

Поєднання антикомунізму, етнічної гордості і ненависті до фемінізму, що характеризує кардинала Берка, сформувало у США цілу низку помітних представників правих, починаючи з Пета Б'юкенена і закінчуючи Біллом О'Рейлі і Стівом Бенноном, поряд з менш відомими католицькими інтелектуалами, такими як Майкл Новак (Michael Novak), які невпинно виступають за американські війни на Близькому Сході і республіканське розуміння вільних ринків.

Саме кардинал Берк у 2014 році запросив Беннона, який на той час уже був колишнім натхненником Breitbart News, виступити на конференції у Ватикані по відеозв'язку з Каліфорнії. Промова Беннона була жахливою, нескладною та історично ексцентричною. Але не було жодних сумнівів у нагальності його закликів до священної війни: Друга світова війна, говорив він, дійсно велася "іудейсько-християнським Заходом проти атеїстів", а тепер цивілізація стоїть "біля витоків глобальної війни проти ісламського фашизму... надзвичайно жорстокого і кривавого конфлікту... який повністю знищить все, що було залишено нам у спадок за останні 2000, 2500 років... якщо люди, які сидять у цьому залі, люди Церкви не... будуть боротися за наші переконання проти цього нового варварства".

Все в цій промові повинно бути ненависне Франциску. Свій перший офіційний візит за межі Риму в 2013 році він здійснив на острів Лампедуза, який для десятків тисяч зневірених мігрантів з Північної Африки став пунктом прибуття до Європи. Як і обидва його попередники, Франциск рішуче виступає проти воєн на Близькому Сході, хоча Ватикан, хай і неохоче, але підтримав викорінення халіфату "Ісламської держави". Він виступає проти смертної кари. Він ненавидить і засуджує американський капіталізм: після того, як папа виступив на підтримку мігрантів і гомосексуалістів, його першою великою політичною заявою на новій посаді була енцикліка, або адресоване Церкві повчальне послання, де люто засуджувалися механізми роботи глобальних ринків.

"Деякі люди продовжують захищати теорії „просочування благ згори", згідно з якими економічне зростання, заохочуване вільним ринком, неминуче призводить до більшої справедливості у світі і залучає до соціального життя більшу кількість людей. Ця досі не підтверджена фактами думка висловлює грубу і наївну віру в чесноти тих, хто володіє економічною владою, а також у сакралізовані механізми панівної економічної системи. Між тим ті, хто опинився на периферії цієї системи, все ще перебувають в очікуванні".

Насамперед Франциск — на боці іммігрантів, або, як він сам вважає, емігрантів, вигнаних зі своїх будинків безмежно жадібним і руйнівним капіталізмом, який спровокував катастрофічні зміни клімату. Це питання в США не тільки глибоко політизоване, але також має расове підґрунтя. Протестанти, які проголосували за Трампа та його стіну, здебільшого білі. Так само, як і вищі церковні діячі американської католицької церкви. Між тим миряни приблизно на третину складаються з латиноамериканців, і їх частка зростає. Минулого місяця в програмі CBS "60 хвилин" Беннон заявив, що американські єпископи виступають за масову імміграцію лише тому, що вона допомагає їм підтримувати парафії — хоча з такою заявою публічно не наважилися б виступити навіть найбільші праві єпископи.

Коли Трамп вперше оголосив про намір будувати стіну з метою стримати потік мігрантів, Франциск був за один крок від того, щоб відмовити тодішньому кандидату в праві називатися християнином. У системі поглядів Франциска головну загрозу сімейним засадам сьогодні становлять аж ніяк не трансгендерні туалети, як стверджують деякі борці за традиційну культуру. За його словами, по-справжньому руйнує сім'ї економічна система, яка змушує мільйони людей покидати своїх близьких у пошуках роботи й шматка хліба.

Новини за темою

Розібравшись з прихильниками старої школи ведення служби латинською мовою, Франциск почав широкомасштабний наступ проти старої гвардії Ватикану. Через п'ять днів після свого обрання в 2013 році він викликав з Гондурасу кардинала Оскара Родрігеса Марадіагу і поставив його до відома про те, що відтепер він очолить групу з дев'яти кардиналів з усього світу, завданням яких буде навести у Ватикані лад. Всіх їх Франциск вибрав за енергію і за те, що в минулому ті не мирилися з Ватиканом. Це був популярний хід всюди за межами Риму.

Останнє десятиліття свого життя Іван Павло II серйозно страждав хворобою Паркінсона і вже не міг боротися з церковною бюрократією. Курія — по-іншому ватиканська бюрократія - стала більш сильною, кістковою і загрузла в корупції. Так, стосовно єпископів, які покривали священиків, звинувачених у педофілії, не було вжито жодних заходів. А ватиканський банк заробив собі погану репутацію за надані послуги з відмивання грошей. Процес входження до лику святих — який Іван Павло II запустив у безпрецедентних масштабах — перетворився на надзвичайно дороге шахрайство. (Італійський журналіст Джанлуїджі Нуцці оцінив діючу ставку за канонізацію в 500 тисяч євро за німб). Фінансове становище Ватикану нагадувало хаос. Сам папа Франциск зазначив "потік корупції" в курії.

Про розтління курії було широко відомо, але питання ніколи не порушували публічно. Через дев'ять місяців після вступу на посаду Франциск сказав групі черниць, що "в курії теж є святі люди, щоправда, є святі люди" — тобто Франциск припускав, що черниці будуть приголомшені цим відкриттям.

Курія, говорив він, "бачить і переслідує інтереси Ватикану, які як і раніше здебільшого є тимчасовими інтересами. Цей спрямований на самого себе погляд Ватикану нехтує навколишнім світом. Я не поділяю цю точку зору і зроблю все можливе, щоб змінити її". В інтерв'ю італійській газеті La Repubblica він сказав: "Глави церкви часто страждають самозакоханістю, їм райдужні похвали придворних, вони від них у захваті. Двір — справжня проказа папства".

"Папа ніколи не говорить нічого хорошого про священнослужителів, — зізнається один священик, який з нетерпінням чекає смерті Франциска. — Він антиклерикальный єзуїт. Я пам'ятаю це з 70-х років. Він говорив тоді: „Не називай мене Отцем, кличте мене Джеррі" — повна маячня — і ми, забите парафіяльне духовенство, відчули, як земля йде у нас з-під ніг".

У грудні 2015 року Франциск виступив з традиційним різдвяним зверненням до курії, і він не став соромитися у виразах: папа звинуватив своїх підданих у зарозумілості, "духовній хворобі Альцгеймера", "лицемірстві, що свідчить про посередність і прогресивну духовну порожнечу, яку не можуть заповнити жодні академічні ступені", а також в порожньому матеріалізмі і пристрасті до пліток та лихослів'я — навряд чи ви очікуєте почути щось подібне від свого боса на корпоративній вечірці.

Між тим після чотирьох років пасивний опір Ватикану, схоже, восторжествував над енергією Франциска. У лютому цього року на вулицях Риму з'явилися плакати з питанням: "Франциск, де твоє милосердя?", що докоряли папі за його ставлення до кардинала Берка. Ця ініціатива може виходити тільки від незадоволених елементів у Ватикані і є ознакою наполегливої відмови поступитися владою або привілеями реформаторам.

Однак ця битва, як і всі інші, виявилася затьмарена внутрішнім протистоянням з питання про сексуальну мораль. Боротьба за розлучення і повторний шлюб ґрунтується на двох фактах. Перший полягає в тому, що доктрина Католицької церкви за майже два тисячоліття нітрохи не змінилася: шлюб - це на все життя, і він нерозривний; у цьому немає сумнівів. Але не менш очевидним є і другий факт: католики все-таки розлучаються і вступають у повторний шлюб приблизно у такій же кількості, що й інші сегменти населення, і коли вони так роблять, вони не розцінюють свої дії як смертний гріх. У підсумку церкви західного світу сповнені розлученими і парами, що вступають у шлюб повторно, які причащаються поряд з усіма іншими, хоча самі вони і їхні священики прекрасно знають, що це заборонено.

Новини за темою

Багаті і наділені владою завжди знайдуть лазівки. Коли вони хочуть розірвати відносини з нинішньою дружиною і одружитися на іншій, хороший адвокат завжди знайде спосіб довести, що перший шлюб був помилкою, а не тим, що є невід'ємною частиною духовного життя, як того вимагає Церква, і тому його реєстрацію можна викреслити — як кажуть, анулювати. Це особливо стосується консерваторів: Стіву Беннону вдалося розлучитися з усіма трьома своїми дружинами, але, мабуть, найскандальнішим з недавніх прикладів є випадок Ньюта Гінгріча (Newt Gingrich), що в 1990-ті роки очолив республіканське захоплення Конгресу і з тих пір є союзником Трампа. Гінгріч розлучився зі своєю першою дружиною в той час, коли її лікували від раку, а потім, перебуваючи у шлюбі з другою дружиною, протягом восьми років зустрічався з Каллістою Бісек (Callista Bisek), благочестивою католичкою, з якою згодом обвінчався. Тепер вона збирається вступити на посаду посла Дональда Трампа у Ватикані.

Доктрина про повторний шлюб після розлучення — не єдиний спосіб, яким католицьке вчення заперечує реальність мирського життя, але, мабуть, найбільш згубний. Заборона на штучну контрацепцію ігнорується всіма й у всіх випадках, коли це не суперечить закону. Ворожість до гомосексуалістів підривається загальновизнаним фактом, що більша частина священства на Заході — нетрадиційної орієнтації, і деякі з них цілком врівноважені люди, пов'язані обітницею целібату. Відмова від абортів не є проблемою там, де аборти дозволені законом, і в жодному разі не відноситься до Католицької церкви. Але відмова визнати вторинні шлюби, за винятком тих випадків, коли пара обіцяє ніколи не займатися сексом, підкреслює всю абсурдність касти пов'язаних обітницею безшлюбності чоловіків, які намагаються регулювати життя жінок.

У 2015 і 2016 роках Франциск скликав на дві великі конференції (або синоди) єпископів з усього світу, щоб обговорити ці теми. Він розумів, що не може рухатися вперед, не заручившись широкою підтримкою. Власне він зберігав мовчання, але заохочував єпископів на суперечки. Однак незабаром стало очевидно, що він виступав за значне послаблення дисципліни у питанні причастя після повторного шлюбу. Оскільки на практиці це відбувається повсюдно, людині зі сторони важко зрозуміти пристрасті, що розгорілися з цього приводу.

"Мене в першу чергу хвилює теорія, — сказав англійський священик, який зізнався у своїй ненависті до Франциска. — У моєму приході багато розлучених і пар, що знову вступають у шлюб, але багато з них, почувши, що їхній перший чоловік помер, знову поспішають вінчатися. Я знаю багато гомосексуалістів, які роблять купу неправильних речей, але вони знають, що не праві. Всі ми грішники. Але нам необхідно підтримувати інтелектуальну цілісність католицької віри".

Якщо слідувати цій логіці, той факт, що світ відкидає ваше вчення, просто зайвий раз доводить його правоту. "Католицька церква після сексуальної революції повинна йти наперекір культурі, — говорить Росс Дутат. — Католицька церква — останнє місце в західному світі, де стверджується, що розлучення - це погано".

Для Франциска і його прихильників це не має значення. Церква, каже Франциск, повинна бути лікарнею або пунктом першої допомоги. Розлучені люди не потребують того, щоб їм розповідали про те, що це погано. Їм потрібно відновитися та знову зібрати воєдино власне життя. Церква повинна дати їм опору і проявити милосердя.

На першому синоді єпископів у 2015 році цей погляд все ще не знайшов підтримки більшості. Підготовлений ліберальний документ було відхилено. Рік потому консерватори опинилися в явній меншості, однак були налаштовані дуже рішуче. Сам Франциск у стислій формі представив свої роздуми в "Радості любові". Це довгий, вдумливий і ретельно вивірений у своїй двозначності документ. Динаміт виявився закладеним у примітці 351 глави восьмої і зіграв величезну роль у подальших потрясіннях.

Примітка є текстом, який за своєю формою і змістом заслуговує на те, щоб його процитувати. Сказане в ньому гранично ясно: деякі люди, що одружені вдруге (або живуть у цивільному партнерстві), "можуть жити милістю Божою, можуть любити і можуть також зростати в благодаті і милосерді, отримуючи з цією метою допомогу Церкви".

Навіть примітка, в якій говориться, що такі пари можуть причащатися, якщо вони сповідалися у своїх гріхах, підходить до цього питання вкрай обережно: "У деяких випадках це може включати допомогу таїнств". Отже, "я хочу нагадати священикам, що сповідь повинна бути не камерою тортур, а швидше зустріччю з милістю Господньою". І: "Я також хотів би зазначити, що Євхаристія не є нагородою за досконалість, але потужними ліками та їжею для слабких".

"Поділяючи все на чорне і біле, — додає Франциск, — ми інколи закриваємо шлях благодаті та зростання".

Саме цей крихітний уривок об'єднав проти понтифіка всіх інших заколотників. Ніхто не порадився з мирянами, щоб дізнатися, що вони думають з цього приводу, та і в будь-якому разі їхня думка не цікавить партію інтровертів. Але приблизно третина або чверть єпископів пасивно чинять опір змінам, тоді як невелика меншість робить це активно.

Лідер цієї фракції — найлютіший ворог Франциска кардинал Берк. Позбувшись своєї посади у Ватиканському суді, а потім - у богослужбовій комісії, він став патроном Мальтійського ордена — благодійної організації, керованої старими католицькими аристократіями Європи. Восени 2016 року він звільнив главу ордену за те, що той нібито дозволив черницям роздавати презервативи жителям Бірми. Насправді черниці досить часто беруть на себе цю місію в країнах, щоб захистити вразливих жінок. Звільнений зі своєї посади чоловік звернувся за допомогою до папи.

Новини за темою

У результаті Францсик повернув цій людині її посаду і призначив іншу особу, яка взяла на себе більшість обов'язків Берка. Це було покаранням за невірне твердження Берка про те, що папа був на його боці в первісній суперечці.

Тим часом Берк відкрив новий фронт, який доклав всіх зусиль до того, щоб звинуватити папу в єресі. Поряд з трьома іншими кардиналами, двоє з яких між тим померли, Берк підготував список з чотирьох питань з метою визначити, чи не суперечить Amoris Laetitia попередньому вченню. У формі офіційного листа цей список було відправлено Франциску, який його проігнорував. Після свого звільнення Берк зробив ці питання надбанням громадськості та оголосив про свою готовність подати офіційну заяву про те, що папа єретик, у тому випадку, якщо він не задовольнить вимогу Берка.

Безумовно, Amoris Laetitia є розривом з попереднім вченням. Це приклад того, як Церква засвоює уроки, запропоновані їй досвідом. Однак консерваторам важко це визнати: історично ці сплески "вчення" траплялися тільки спорадично, відокремлені один від одного століттями. Нинішній стався лише 60 років після останнього сплеску екстраверсії, Ватикану ІІ, і лише через 16 років після того, як Іван Павло II повернувся до колишньої жорсткої лінії.

"Що значить для папи суперечити попередньому папі?— запитує Дутат. — Суттєво, наскільки близький Франциск до того, щоб вступити в суперечку зі своїми безпосередніми попередниками. Тільки 30 років тому Іван Павло II у Veritatis Splendor окреслив лінію, якій Amoris Laetitia, здається, повністю суперечить".

Папа Франциск навмисно суперечить людині, яку він сам проголосив святою. Але це навряд чи його турбує. А от власна тлінність може викликати в нього тривогу. Чим більше Франциск змінює курс своїх попередників, тим легше його наступнику повернути цей курс назад. Хоча католицьке вчення, безумовно, зазнає змін, його сила залежить від ілюзії того, що нічого не відбувається. Ноги під сутаною можуть йти в танок, але саме вбрання повинно залишатися нерухомим. Між тим це також означає, що зміни, які відбулися, можуть бути скасовані без будь-яких офіційних заходів. Так Іван Павло II дав відсіч Ватикану ІІ.

Щоб гарантувати вжитим Франциском змінам тривалість, Церква має їх прийняти. Відповідь на це питання вже не буде отримано за життя нинішнього папи. Зараз йому 80 років, й у нього тільки одна легеня. Опоненти Франциска можуть молити Бога про його смерть, але ніхто не знає, чи спробує наступник нинішнього понтифіка оскаржити його рішення — саме від цього питання сьогодні залежить майбутнє Католицької церкви.

Ендрю Браун

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>