Чому НАТО побоюється постачання російських С-400 до Туреччини

За допомогою комплексного програмного забезпечення С-400 Росія зможе зібрати всі дані про винищувачі F-35, які Туреччина також має намір купити

Чому НАТО побоюється постачання російських С-400 до Туреччини
ЗРК С-400 Фото з відкритих джерел

Der Spiegel

Німецький щотижневик

За допомогою комплексного програмного забезпечення С-400 Росія зможе зібрати всі дані про винищувачі F-35, які Туреччина також має намір купити

Оригінал на сайті Der Spiegel

Для НАТО постачання російських зенітних ракетних комплексів С-400 до Туреччини — справжня провокація. Замість ухвалених у рамках альянсу звичних систем партнер НАТО Туреччина хоче встановити саме ракетний щит, розроблений все більш агресивно налаштованим суперником — Росією.

Всередині НАТО наростає опір. Російська система нібито не тільки несумісна з технічними системами НАТО. Альянс побоюється, що з допомогою С-400 Москва зможе виявити сильні і слабкі сторони американського винищувача п'ятого покоління F-35.

Туреччина має намір закупити для власних ВПС понад сотні винищувачів F-35. Це мільярдна угода. Однак саме система С-400 вважається потенційно найбільш небезпечним супротивником багатофункціонального винищувача, який у найближчі кілька років має стати основою ВПС США й інших країн.

Військові побоюються шпигунства з боку Росії

Відповідно стривожені і в НАТО. Один натовський дипломат сказав нещодавно, що навіть якщо угода з С-400 наразі затягується, про реакцію треба думати вже зараз.

Публічно про ці побоювання поки говорять скоріше м'яко. Запланована Туреччиною закупівля С-400 готує "чимало клопоту", заявив у Конгресі міністр оборони США Джеймс Меттіс. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нещодавно на одній із зустрічей міністрів закордонних справ країн-членів НАТО ще раз наголосив, що досі є лише заяви про купівлю, але немає жодного договору.

Новини за темою

Внутрішній аналіз конкретніший. Простіше кажучи, військовослужбовці НАТО з побоюванням ставляться до постачань російських ЗРК С-400, бо, на їхню думку, комплекси можуть стати своєрідним "оком Москви" на території НАТО. Бо турки при використанні цих систем протягом декількох років залежатимуть від російської допомоги, отримані за цей час дані можуть просочитися в Москву. До того ж внутрішні джерела припускають, що за допомогою комплексного програмного забезпечення С-400 Росія зможе зібрати всі дані про F-35.

Великі показання радарів

Саме для вивчення слабких місць винищувачів F-35 можуть бути дуже корисні великі показання радарів систем С-400. Експерти ВПС застерігають, що таким чином Росія зможе без проблем вивчати й оцінювати винищувачі, що пролітають через Туреччину. Вашингтону зовсім не подобається, що Москва зможе у настільки безпосередній близькості вивчати розроблений за мільярди доларів суперджет США.

F-35 Фото з відкритих джерел

Правда, фахівці стверджують, що стелс-технологія захищає винищувач від радарів російської системи. Однак російські ЗРК зможуть зафіксувати дані бортового радіолокатора, каналів зв'язку із землею і радіозв'язку, за допомогою чого Росія крок за кроком вивчить і визначить місцезнаходження нібито невидимих винищувачів.

Для такої системи озброєнь, як F-35, найважливіше значення мають стелс-технологія і можливості передачі даних, тому це було б катастрофою. "Ми повинні захистити цю наукомістку технологію", — сказала Гейді Грант, що відповідає у ВПС США за зовнішню політику, у листопаді минулого року на авіаційному шоу в Дубаї. За її словами, з цієї точки зору угода між Туреччиною і Росією становить небезпеку.

Поставки F-35 до Туреччини потенційно під загрозою

Ці побоювання повинні підштовхнути американську дискусію про продаж F-35. У кінці квітня троє сенаторів від республіканців внесли до Конгресу США законопроект. У ньому вони вимагають припинити операцію, оскільки Туреччина все більше віддаляється від демократії і, наприклад, в сирійському конфлікті не захищає стратегічні інтереси США, а переслідує власні цілі.

У квітні одна високопоставлена чиновниця міністерства закордонних справ США навіть заявила в палаті представників, що щодо Туреччини можуть бути запроваджені санкції на підставі закону, який передбачає санкції за закупівлі російського озброєння з 2017 року. Власне кажучи, тим самим США хотіли покарати Росію за анексію Криму.

Однак блокада була б досить різким кроком: все ж Туреччина з 1999 року є одним з дев'яти партнерів у програмі F-35. До того ж у політичному відношенні цей крок був би схожим на вотум недовіри щодо партнера по НАТО. Вже сьогодні турецький президент Реджеп Таїп Ердоган досить відверто заграє з Росією і все більше відвертається від НАТО. Ніхто не може передбачити, як він відреагує на ще один ляпас з боку альянсу.

Мабуть, це ще одна причина, чому НАТО поки обмежується обережними погрозами. Звичайно, будь-який член НАТО має право закуповувати озброєння на свій вибір, сказав голова Військового комітету НАТО Петро Павел у листопаді минулого року у Вашингтоні. За його словами, інші партнери по альянсу також вільні у своїх діях. Але застереження Павела говорить: "Кожне рішення має наслідки".

Маркус Беккер, Маттіас Гебауер

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів