Чому нашій владі треба боятися Джуліані

Чому нашій владі треба боятися Джуліані
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Незважаючи на заяви Курта Волкера про високий рівень представництва США на інавгурації нового президента України Володимира Зеленського, назвати "групу товаришів", що приїхала, представницькою не вийде навіть у піарників нової "зеленої" команди. За часів Київської Русі київським князям доводилося стикатися з різнорівневим представництвом зі "ставки".

Той же Данило Галицький міг спілкуватися з наближеним до хана на рівні спільної чаші з кумисом Бурундаєм, а міг і з ординським польовим командиром "третього рангу" Куремсою. Цього разу до Києва приїхав своєрідний "Куремса з Вашингтона" - міністр енергетики Рік Перрі.

Якщо брати найближче оточення Трампа, то Перрі "занадився" до нас, і його приїзд на урочисті заходи – це, по суті, ідеальне поєднання приємного з корисним, коли можна й офіційну делегацію очолити, і про бізнес "побалакати", тим пачк що енергетика для США стає важливим експортним напрямом, і шахтарям Пенсільванії потрібно платити зарплату, та й зріджений газ потрібно кудись "зріджувати". Не кажучи вже про "блакитну мрію" американців взяти під контроль "Укргазвидобування" і українську ГТС.

Новини за темою

Але свій лотерейний квиток наша влада так і не витягла. До Києва так і не приїхав Рудольф "Руді" Джуліані, титан американської політики і один із стовпів республіканської партії після смерті Джона Маккейна. Анонс його візиту до Києва було витримано в кращих традиціях візантійської політики, коли Джуліані оголосив про свою поїздку і заплановану зустрічі із Зеленським, а потім раптово дезавуював озвучені плани.

Цілком очевидно, що ніякого візиту, найпевніше, і не планувалося: просто якщо би Джуліані висловив свої критичні зауваження, перебуваючи за океаном, в Україні їх би почуло лише дуже обмежене коло осіб, а так новина про приїзд "заморського гостя" потрапила до топ-новин нашої місцевої політики та навколополітичної тріскотні, а потім у цей же топ увірвалася й інформація про скасування візиту.

Як наслідок, київський політикум отримав свого "антиревізора", коли в противагу гоголівському нетлінному твору в оточенні нового президента з подивом вигукнули: "До нас не їде ревізор?". Але загалом все за класикою: "Я ніби передчував: сьогодні мені всю ніч снилися якісь два незвичайні щури. Далебіг, отаких я ніколи не бачив: чорні, неприродної величини! Прийшли, понюхали — і пішли геть".

Глобальні "щури" у вигляді ключових світових держав поки лише "принюхуються" до нової влади в Києві. Принюхуються і йдуть.

І тут же в інформаційний простір потрапила ціла пачка звинувачень у бік "зеленої команди": "В оточенні Володимира Зеленського є ті, хто особисто ненавидить Трампа". Крім того, під виглядом своєї особистої позиції Джуліані висловив тези, які є опосередкованим "гласом" Трампа, як президента США: "Меседж", який президент Трамп хотів би йому (Зеленському, – авт.) передати (і який я би передав), звучить так: "Оточувати себе ворогами президента Трампа – не найкраща ідея". Тому що одно – оточувати себе пристойними людьми з різними політичними поглядами, і зовсім друге – поставити поруч хлопця, який працював адвокатом топ-олігарха, про якого кажуть, що він вивів мільярди з вашого банку".

В Україні ці травневі тези з адміністрації президента США сприйняли дуже поверхово, сконцентрувавшись, як зазвичай, на особистісних випадах і персоналіях.

Насправді йдеться про зміну системи взаємодії між західним світом у широкому сенсі та США зокрема, з одного боку, і групою країн, що розвиваються, - з іншого. Час, коли американці могли спонсорувати корупційні режими, давно пішов у непам’ять.

Принцип "так, він сучий син, але це наш сучий син" вже не працює. Модель початку нульових, коли західний фінансовий світ залюбки виступав у ролі тихої гавані для трильйонів корупційних грошей з країн Азії, Африки і Східної Європи, повністю збанкрутувала: наслідки однієї тільки "арабської весни" для світової економіки, разом з міграційними потоками до Європи, істотно "обскубали" всі отримані вигоди від використання капіталів арабських диктаторів.

Немає сенсу фінансово підживлювати корупційні еліти, навіть якщо вони представляють дружні країни. Це як поливати пісок водою (з погляду ефективності) і бензином – вогонь – з погляду наслідків.

В Україні Рудольфа Джуліані скромно назвали юристом Трампа, забуваючи згадати про його політичну кар'єру як мера Нью-Йорка і одного з лідерів республіканської партії. Але був у його біографії ще один суттєвий період: в 1981 році Джуліані був призначений помічником міністра юстиції і керував антикримінальною діяльністю, курируючи роботу федеральних окружних прокурорів. У 1983-му Руді був на посаді федерального прокурора Південного округу Нью-Йорка і головним гонителем мафіозних кланів.   

Найбільшу популярність Джуліані принесла боротьба зі злочинним кланом Гамбіно. ФБР за його, як мера, активної підтримки провело активний наступ на клан, який тоді концентрував свої інтереси на паливному ринку. У 1993 році під час розслідування "бензинової справи" було заарештовано та ув'язнено членів клану Ентоні Мореллі та Едварда Доерті.

У розумінні Джуліані корупційна, рентна, сировинна модель української економіки та політики – це один суцільний конгломерат з декількох кланів-конкурентів "Гамбіно", з тією лише різницею, що у нас слово "клан" замінюють на більш благозвучне "фінансово-промислові групи", а в іншому все приблизно так само: спроби зрощування мафіозних кланів з політичною системою, мафіозні метастази в правоохоронних органах, консільєрі або "адвокати диявола" на посадах апаратних керівників.

Політичну модель спрощено до рівня американського коміксу: загрузле у корупції місто Готем, є навіть свій Джокер, проблема в тому, що поки немає чесного мільйонера Брюса Вейна і його альтер его Бетмена для активації нової антикорупційної політики.

Як створювати Бетменів, Джуліані знає не з чуток. Його перемогу над кланом Гамбіно було здобуто завдяки співпраці з Джованні Фальконе, італійським борцем з мафією, якого підірвали разом з дружиною і трьома охоронцями біля Палермо в 1992 році. Паоло Борселліно, друг Фальконе, поклявся тоді помститися, але через два місяці його також убили.

Саме тоді італійці сказали, що вірять у боротьбу з корупцією, тому що почали гинути борці з нею. Джуліані і Фальконе познайомилися в 1988 році. До речі, основний удар по системі кругової поруки мафії – омерте – було завдано саме завдяки федеральним програмам захисту свідків у США.

Смерть Фальконе і Борселліно викликала величезну протестну хвилю в Італії, суспільство більше не хотіло миритися ані з корупцією, ані з мафією. Ані першу, ані другу поки не переможено, але в західному світі рівень їхнього впливу зведено до суспільно безпечного рівня.

Вже в ті роки Джуліані добре засвоїв важкий життєвий урок: корупція і мафія не мають кордонів і, перебуваючи в Італії, простягають щупальця до США. Так само політична корупція в Україні побічно відбивається і на подіях політичного життя Америки, причому на найвищому рівні.

Сьогодні в Україні практично неможливо засудити людину зі статком понад 10 млн дол., адже їй цілком достатньо покласти на "бочку" половину цієї суми – і "питання" буде вирішено в усій силовій вертикалі, а також у судах. Хіба що це буде такий собі прообраз французького барона Жиля де Ре, "синьої бороди", що купається в крові невинних немовлят. Та й то, "особливі умови" йому забезпечено.

Що вже говорити про олігарха, що входить до клубу "мільярда"! Ці люди взагалі перебувають вище будь-якого закону, і будь-які спроби хоча би мінімально обмежити їхню свободу ризикують натрапити на справжні вуличні бої без правил.

Новини за темою

У цьому контексті наївно звучать твердження прихильників Зеленського про його нульову толерантність до корупції, адже ця фраза означає, що новий президент обирає квиток на справжню війну з непередбачуваними наслідками, а не запрошення на черговий концерт "Ліги сміху".

Ще більш наївними є твердження про те, що корупція перемагається лише однією присутністю чесного президента на вершині владної вертикалі. Це нагадує святу віру середньовічних англійців у те, що монарх одним дотиком своїх божественних долонечок може вилікувати від золотухи. Навіть спеціальні дні лікування встановлювали.

Пасивне добро – це не те, що зможе перемогти активне зло.

Український варіант мафіозних кланів – це так зване "кумівство", яке поширюється у вигляді горизонтальних і вертикальних суспільно-політичних зв'язків. Якщо в Італії для прийняття до мафіозного клану потрібно було отримати благословення "хрещеного батька", то в Україні ця ініціація відбувалася внаслідок "кумівства".

Саме тому знищити це явище лише шляхом точкових зачисток буде неможливо, потрібна системна робота – як у Грузії чи Італії. Правоохоронці майбутнього, якщо вони коли-небудь з'являться в нашій країні, неминуче дійдуть необхідності боротьби з корупцією в Україні не за індивідуальною, а колективною ознакою.

Саме "кумівство" запускає закриті соціальні ліфти, якими переміщаються "нові-старі обличчя" після політичної "ліпоксаціі" та ін'єкцій ботоксу у вигляді персонального ребрендингу, коли "реформатори" курсують від одного "злочинного режиму" до іншого. За фактом, "козака Гаврилюка" змінює "Юзік", а армійських друзів старого президента -  "квартальні друзяки" нового.

На щастя чи на біду, але в Києві не почули попередження Джуліані. Так само, як колись у США доклали зусиль для розгрому італійської мафії, точнісінько так само там планують розпочати демонтаж корупційної надбудови в Україні. Червоні лінії у вигляді втручання у вибори вже перейдено, а східний напрямок для маневру в нинішніх провладних еліт є вкрай обмеженим.  

Залишилося ухвалити федеральну програму про "боротьбу з кумівством" і знайти майбутніх Фальконе і Борселліно, які у нас повинні залишитися в живих. Серед нових "консільєрі" американці вже не шукатимуть партнерів для політичного преферансу.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>