banner banner banner banner

Чому найбідніший континент легше за інших переносить епідемію коронавірусу

Чому найбідніший континент легше за інших переносить епідемію коронавірусу
З відкритих джерел

IPG Journal

Журнал про міжнародній політику та суспільство

Оригінал на сайті IPG-Journal

На початку серпня африканські центри з контролю та профілактики захворювань (Africa CDC) повідомили, що кількість випадків зараження Covid-19 в Африці сягла мільйона. Однак з урахуванням того, що станом на 28 серпня було зафіксовано 30 тис. жертв епідемії, кількість смертей тут є нижчою, ніж на будь-якому іншому континенті. Схоже, Африка напрочуд добре переносить пандемію.

Новини за темою

Коли на початку 2020 року коронавірус переріс у глобальну пандемію, були обґрунтовані побоювання, що Африка може зазнати особливо сильного удару. Слабкі системи охорони здоров'я, мізерні ресурси на випадок надзвичайної ситуації, а також довга історія спалахів епідемій не обіцяли нічого хорошого.

Згідно з травневим прогнозом Регіонального бюро ВООЗ щодо країн Африки, тільки в перший рік пандемії слід було очікувати до 190 тис. померлих і від 29 до 44 млн заражених коронавірусом на цьому континенті. Чому ж такий сценарій не виправдався? Це можна пояснити тільки взаємодією безлічі факторів, які, з одного боку, роблять Covid-19 в Африці не таким видимим, а з іншого – послаблюють його вплив.

Рівень реєстрації випадків захворювання на Covid-19 і боротьби з ним залежить насамперед від тестування, а в Африці є дефіцит тестів і перевірок. Ресурсів для проведення тестування абсолютно недостатньо. ВООЗ рекомендує один тест на 1000 жителів на тиждень, але в Африці в середньому роблять тільки половину від цієї кількості. До того ж лабораторні потужності для тестування в африканських країнах є абсолютно різними: у Південно-Африканській Республіці проводять багато тестів, а в густонаселеній Нігерії їх, навпаки, мало.

За дефіцитом тестів, ймовірно, все ж ховається значно більша кількість людей, хворих на Covid-19. Тести на наявність антитіл у донорів у Кенії, проведені науково-дослідним медичним інститутом Кенії спільно з Благодійним фондом Wellcome Trust, показали, що в організмі приблизно кожного 20-го кенійця віком від 15 до 64 років, у цілому – 1,6 млн осіб, є антитіла проти SARS-CoV-2, тобто ці люди, імовірно, перенесли інфекцію. Але з 12 березня Кенія повідомила лише про 450 146 випадків заражень.

Через відсутність масового тестування оцінити рівень поширення вірусу можна й за зростанням смертності, так званої підвищеної або надлишкової смертності. У Південній Африці кількість смертей з початку травня до кінця червня вчетверо перевищила звичайний показник. Але в інших частинах континенту цей показник визначити важко. Облік смертності за часів пандемії ускладнено тим, що багато співробітників системи державної охорони здоров'я залучаються до тестування й відстеження ланцюжків поширення вірусу або ж у зв'язку з обмеженнями не можуть вільно пересуватися.

На думку Міжнародного комітету порятунку, через величезні прогалини в тестуванні й контролі над пандемією Африка бореться з нею "втемну". І все ж, судячи з усього, медичні установи не зазнають такого навантаження, яке можна було спостерігати на піку пандемії в Європі або США. Тут діють ще й інші фактори.

Однією з головних причин смертей в Африці є інфекції верхніх дихальних шляхів, зокрема, запалення легенів або бронхіт, на які по всьому континенту припадає 10% летальних випадків. Covid-19 та інші захворювання дихальних шляхів призводять до появи схожих симптомів і можуть стати причиною запалення легенів. Багато лікарів, можливо, приписують симптоми ураження дихальних шляхів своїх пацієнтів інфекціям, що часто зустрічаються, а не вірусу нового типу, наявність якого вони не можуть перевірити тестуванням. Таким чином, через неправильну діагностику за звичними захворюваннями дихальних шляхів може ховатися значна кількість випадків зараження Covid-19.

Африканське населення молоде. Молоді люди хоч і не мають імунітету, але ймовірність важкого перебігу хвороби або смерті від Covid-19 у них є нижчою, а тому пандемію переносять легше. 65% населення Африки молодше 35, майже 50% – молодше 19 років. Для порівняння: в ЄС середній вік становить 42 роки, в Африці – 19,7 року.

Молодий вік населення Африки, а також особливо активне поширення вірусу в міській місцевості, де живуть люди ще молодші, можуть дати відповідь на запитання, чому здебільшого зараження в Африці протікає або без симптомів, або в легкій формі. Згідно з оцінкою Міністерства охорони здоров'я Кенії, у 78% випадків Covid-19 протікає або безсимптомно, або в легкій формі, а в Гані, за даними служби здоров'я цієї країни, таке спостерігається і зовсім у 82% усіх випадків.

Хоча системи охорони здоров'я в Африці дещо слабкі, у нещодавньому минулому країни цього континенту було накопичено досвід дій в умовах пандемії. Після спалаху епідемії Еболи в Західній Африці було створено африканські центри з контролю й профілактики захворювань, покликані поліпшити боротьбу з епідеміями на всьому континенті й забезпечити координацію зусиль різних країн.

Це може пояснити й таку швидку реакцію багатьох африканських країн на пандемію Covid-19. Вони запровадили різні форми обмеження пересування та інші обмежувальні заходи, щоб поберегти потужності своїх систем охорони здоров'я, впоратися з вірусом та уповільнити його поширення. Крім того, держави не тільки заохочували дотримання правила соціальної дистанції, гігієни рук і носіння захисних масок, а й у багатьох випадках зробили їх обов'язковими, а люди з готовністю дотримувалися їх. Незважаючи на брак можливостей для тестування, на всьому континенті працює величезна кількість місцевих медичних волонтерів, які стежать за поширенням інфекції та агітують населення дотримуватися правил поведінки, щоб забезпечити особисту безпеку. Це й могло сприяти нинішньому уповільненню поширення Covid-19.

Який із цих факторів найбільше протидіє поширенню й негативних наслідків Covid-19, можна буде побачити через місяці, а може, й роки, коли буде завершено відповідні наукові дослідження й проведено опитування. Зрозуміло лише те, що глобальні пандемії проявляються на місцевому та регіональному рівні відповідно до комплексного середовища, яке впливає на тяжкість їхнього перебігу. З урахуванням подальшої боротьби з вірусом і підготовки до можливих майбутніх спалахів для ефективного подолання пандемії нам необхідно приводити наші механізми у відповідність до цього комплексу взаємозв'язків.

А тому з досвіду Африки певні уроки для себе може витягти й решта світу. По-перше, під час появи симптомів хвороби необхідні швидкі дії, навіть якщо вжиті заходи виявляться недосконалими. По-друге, величезний вплив на свідомість широких верств населення можуть надати такі рішення, які не потребують великих витрат, як використання медичних працівників на рівні громад і заохочення змін у повсякденній поведінці людей.

Африка й надалі продовжуватиме йти своїм шляхом і зможе швидше повернутися до нормального життя порівняно з іншими регіонами. Тоді як майже в усьому світі побоюються другої хвилі або зростання кількості випадків захворювання взимку, більшість африканських країн через відсутність альтернативи роблять ставку на колективний імунітет. Зважаючи на дефіцит тестів, немає можливості відстежити ланцюжки поширення інфекції серед значної частини населення Африки, що дало б можливість припинити або уповільнити її.

Проте завдяки порівняно молодому населенню в багатьох випадках перебіг хвороби є безсимптомним або має легку форму, а тому вірус не має таких спустошливих наслідків, як в інших регіонах. Ось чому більшість африканських урядів нині займаються запуском і відновленням своїх економік, які серйозно постраждалих від пандемії. На континенті, більшість жителів якого ледь зводять кінці з кінцями, рецесія може стати не менш згубною напастю, ніж коронавірус.

Юджин Нгумі

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>