Чому на Донбасі може статися екологічна катастрофа

Загалом, за оцінкою швейцарських експертів, небезпечні речовини містяться на Донбасі в 4 тис. місць обабіч фронту. Особливо непередбачуваними можуть бути наслідки влучання снаряда в одне зі сховищ рідкого хлору. Так, за попередніми даними, від цього можуть постраждати 80 тис. осіб

Чому на Донбасі може статися екологічна катастрофа
З відкритих джерел

Конрад Шуллер

Журналіст

Загалом, за оцінкою швейцарських експертів, небезпечні речовини містяться на Донбасі в 4 тис. місць обабіч фронту. Особливо непередбачуваними можуть бути наслідки влучання снаряда в одне зі сховищ рідкого хлору. Так, за попередніми даними, від цього можуть постраждати 80 тис. осіб

Оригінал на сторінці Frankfurter Allgemeine Zeitung

Той, хто від східно-українського шахтарського міста Донецьк поїде з національної автомобільної дороги Н-20 на північ, той за околицею міста потрапить у "промзону" — у промислову зону із заводських труб і трубопроводів, які були відмінною ознакою цього міста, коли про російські збройні загони, які панують тепер тут, ще не йшлося. Або точніше, він потрапив би в цю промзону, якби саме ця смужка степу за три з половиною роки від початку російської інтервенції не стала б Верденом цієї війни. Тут вже давно не можна проїхати. Те, що було дорогою, стало фронтом. Аеропорт ліворуч виглядає як сюрреалістична композиція з понівечених металевих ребер, пустирі між блоками і мартенівськими печами праворуч і ліворуч нагадують море воронок часів Першої світової війни.

Дорогу Н-20 вважали ключем до Донецька. Той, хто її утримує, може в'їхати до столиці сепаратистів або з неї потрапити у вільну Україну. Тож обидві сторони протягом кількох років робили все, щоб не дати противнику заволодіти цією дорогою. Тому з часом ця промзона стала центральним місцем цієї старомодної артилерійської війни з її десятьма тисячами загиблих. Українська армія на заході, російські збройні загони на сході ніхто не поступається. Обидві сторони намагаються, якщо вже їм не вдається вигнати ворога, змусити його, щонайменше, стікати кров'ю. Щоночі чути грім гармат.

Новини за темою

Тепер поряд з артилерійськими битвами є загроза повернення ще одного страхіття Першої світової війни - газу. 102 роки після того, як Німеччина на західному фронті вперше успішно атакувала ворога хлорним газом при Іпрі у Фландрії, тепер і на Донбасі лунає сигнал тривоги "хлор".

Це не просто одиночне застереження. В інтерв'ю газеті Frankfurter Allgemeinе Zeitung щодо цієї небезпеки зазначив заступник керівника місії спостерігачів ОБСЄ в Україні Александр Хуг. А в середу до його застережень приєднався координатор комітету Організації Об'єднаних Націй з гуманітарних питань в Україні Ніл Вокер. Про що йдеться, наочно показує карта. Саме тут, на автодорозі Н-20, на найкривавішому відтинку фронту, між окопами і полями з воронками розташовані два великих сховища рідкого хлору. Вони належать одній фільтрувальної станції для питної води, а також насосній станції, які забезпечують кілька сотень тисяч людей обабіч фронту (зазвичай за допомогою хлору дезінфікують питну воду). В обох сховищах міститься до 300 тонн хлору. При цьому один склад розташований безпосередньо між протиборчими позиціями, у полі зору обох сторін. Робітники станції щодня під страхом смерті переходять лінію фронту. Другий склад, що біля насосної станції, розташований трохи далі, на території сепаратистів.

Новини за темою

У ці станції постійно влучають осколки снарядів, а позаяк останнім часом бої знову посилилися, то це є особливо небезпечним. У неділю ОБСЄ зафіксувала чотири влучання осколків в будівлю фільтрувальної станції, в тому числі в будівлю, де зберігається хлор. Якби снаряди влучили в ємності з хлором, каже Хуг, то це мало б "найважчі наслідки для населення".

Якби снаряди влучили на кілька метрів нижче, то сценарій, можливо, був би схожий на те, що відбулося в 1915 році у Фландрії. Хлор викликає задуху, кривавий кашель, набряк легень. Будучи важче повітря, хлор поширюється землею, проникає в окопи так само, як і в захисні підвали цивільного населення. Ніл Вокер з комітету ООН вважає, що навіть одна-єдина з кількох 900-кілограмових ємностей у фільтрувальній станції містить достатньо хлору, щоб у разі влучання снаряда вбити всіх людей у радіусі 200 м. А позаяк на розташованій поруч насосній станції зберігаються не тільки 900-кілограмові ємності, але й близько 250 тонн рідкого хлору, то наслідки одного влучення снаряда навіть важко уявити. Експерти зі швейцарської організації "Центр гуманітарного діалогу", які після детального вивчення території як на окупованих, так і на вільній частині України в травні 2017 року представили доповідь про екологічні ризики, побоюються, що в разі влучання снаряда в ємності з хлором можуть постраждати до 80 тис. осіб.

Новини за темою

Але це ще не все. З цієї доповіді випливає, що густонаселений вугільний район Донбасу, який за часів Сталіна був, можливо, найбільш значним проектом радянської індустріалізації, сьогодні став одним із районів Європи, де екологічні ризики особливо високі, тому що вугілля та сталь залишили свій відбиток — з горами-відвалами і димлючими трубами — не тільки на східно-українському ландшафті. Порушено й те, що міститься під землею. На глибині в сотні метрів розташована ціла мережа шахт і штолень, пов'язаних між собою. Багато з них сьогодні не працюють — одним війна відрізала шляхи поставок, інші зруйновано війною.

Багато кар'єрів наповнилися водою, тому що насоси не працюють, і там, де це сталося, проблем стає дедалі більше. Штольні провалюються, завдають збитку всіляким лініям і будівель. Але насамперед є небезпека того, що мережею тунелів під землею в наземні води потраплять всілякі отрути. Так, наприклад, у промисловому місті Горлівка із 350 тис. жителів трохи на схід від промзони в деяких кар'єрах лежать відходи місцевих хімічних підприємств. Якщо кар'єри заповнюватимуться водою, то отрута, за оцінкою швейцарських експертів, може потрапити в наземні води, а також на об'єкти сільського господарства. Те ж саме стосується й іншої копальні поблизу, де зберігаються відходи ртутного виробництва.

Новини за темою

Загалом, за оцінкою швейцарських експертів, небезпечні речовини містяться на Донбасі в 4 тис. місць обабіч фронту. Уникнути катастрофи при цьому можна буде лише у випадку великої вдачі. У доповіді сказано, що катастрофа може статися в будь-який момент, і буде неможливо тримати під контролем всі наслідки". Оскільки об'єкти водного господарства в цій області пов'язані між собою — аж до Росії — річками, водопроводами і штольнями, то заподіяння "катастрофічного збитку здоров'ю і життю людей" загрожує також територіям у неокупованій Україні і в російських прикордонних регіонах.

Однак незабаром бомбою уповільненої дії може стати ще одна спадщина Радянського Союзу. Із 4 тис. небезпечних об'єктів, встановлених швейцарськими експертами, 17 являють собою "радіаційну небезпеку". Найнебезпечнішим може бути рудник "Юнком" в Єнакієвому, місті сталі і вугілля в сепаратистській "Донецькій народній республіці", який пишається не тільки своїм земляком, радянським космонавтом Георгієм Береговим, але й колишнім президентом Віктором Януковичем, який втік до Росії. Тут, глибоко під землею, Радянський Союз у 1979 році провів випробування атомної бомби.

Відтоді ця територія є закритою. Але якщо Донбасу доведеться й далі занурюватися в хаос, якщо в навколишніх штольнях, пов'язаних з "Юнкомом", відмовлять насоси, і шахти наповняться водою, то заражена радіацією земля може потрапити в коловоріт води. Ця війна, яка з її позиційними боями і загрозою отруєння газом все ще нагадує злу карикатуру на Першу світову війну, може змінити свій характер. Якщо від шахти "Юнком" почне виходити радіація від підірваної атомної бомби, то з цієї Першої світової в мініатюрі вийде інша війна: настане атомна епоха.

Конрад Шуллер

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>