Європа в шоці від політичної кризи в Німеччині

Протягом багатьох років Європа покладалася на Німеччину як на провідну націю. Провал коаліції "Ямайка" ще глибше занурює континент у кризу. Але в самій країні реакція виявилася дуже стриманою

Європа в шоці від політичної кризи в Німеччині
Фото з відкритих джерел

Die Welt

Німецька газета

Протягом багатьох років Європа покладалася на Німеччину як на провідну націю. Провал коаліції "Ямайка" ще глибше занурює континент у кризу. Але в самій країні реакція виявилася дуже стриманою

Оригінал на сторінці Die Welt

У понеділок вранці Європу захопило зненацька через провал "зондувальних" переговорів "ямайської" коаліції. Офіційні висновки урядів країн ЄС виявилися вкрай стриманими. Ніхто не хоче ще сильніше загострювати і без того напружену ситуацію зауваженнями ззовні.

Тим не менше доволі сильно стурбовані тим, що необхідні реформи і важливі рішення в Європі можуть бути відкладеними у зв’язку із завершенням "Ямайки". "Це погані новини для Європи", — сказав нідерландський держсекретар Європи Гальбе Зейлстра. В Європі завжди було так, що всі країни ЄС в першу чергу орієнтувалися на позицію Німеччини. Останніми кількома тижнями це особливо важливо для Лондона і Парижа.

Новини за темою

У понеділок Єврокомісія діяла зовні незворушно. "Тут, у комісії, ми впевнені в тому, що стабільність і спадкоємність буде дотримано", — сказав спікер з приводу кінця коаліції "Ямайка". Але за лаштунками комісії можна очевидно що почути і сумніви в тому, що є можливість досить швидко реалізувати важливі реформи. "Тепер багато чого буде важче зробити", — сказав високопоставлений чиновник.

Безмовність у Франції

6 грудня голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер хоче представити великий законодавчий пакет важливих для єврозони реформ. Потім держави-члени і парламент ЄС повинні схвалити рішення. Це триватиме певний час. "У Брюсселі всім зрозуміло, що в осяжному майбутньому нові реформи можна буде провести лише протягом обмеженого періоду часу. Це вікно відкриється після формування німецького уряду і закриється приблизно за п'ять - шість місяців до виборів у Європі, які відбудуться в травні або червні 2019 року", — сказав Гунтрам Вольф, голова брюссельського аналітичного центру Brueghel.

За словами Вольфа, без однозначної позиції Берліна стане значно складніше схалювати важливі рішення в таких питаннях, як, наприклад, політика щодо біженців, створення так званого оборонного союзу або обговорення Брекситу.

У Франції панує безмовність: Ангела Меркель упродовж останнього десятиліття уособлювала німецьку стабільність і твердість. Те, чим вона займалася, здавалося, повинно було виходити. У французів до цього було абсолютно двоїсте ставлення. Ті, хто шукають образ ворога для Європейського Союзу, отримували його завдяки домінуванню Меркель.

Тепер ідеться про "загибель богів", але немає і тіні полегшення або навіть зловтіхи. "Напружена ситуація в Німеччині не в наших інтересах", — сказав президент Франції Еммануель Макрон у понеділок вранці в кулуарах зустрічі в Єлисейському палаці. Він додав, що пізно ввечері напередодні телефонував канцлеру і назвав заяву лідера ВДП Крістіана Лінднера "доволі жорсткою".

Новини за темою

Для французького президента нові вибори в Німеччині були б найгіршим сценарієм розвитку подій: Макрону потрібна сильна Меркель. Затяжні переговори коаліції і без того вже сприймаються в Парижі як фатальне гальмо для європейської ініціативи Макрона.

Але в Єлисейському палаці все ще намагаються зберігати оптимізм. Політична невизначеність у Німеччині посилює необхідність "амбітного проекту для Європи", в офіційній заяві йдеться: "Ми бажаємо Німеччині та Європі, щоб наш найважливіший партнер був стабільним і сильним". Криза зміцнила Францію в її намірі "робити пропозиції, висувати ініціативи і працювати над амбітним європейським проектом". Спільно з німецькими партнерами це буде реалізовано.

Для Лондона ситуація веде в глухий кут

Лондон теж хоче найближчими місяцями дечого досягти за допомогою німців. У Великій Британії Ангела Меркель вважається некоронованою королевою Європи, яка за підсумками переговорів, що тривають до ночі, передає схвалене рішення іншим державам ЄС або навіть його диктує. На таку уявну всемогутність Меркель Лондон робив ставку в питаннях Брекситу вже за екс-прем'єра Девіда Кемерона і тим більше за голови уряду Терези Мей.

Як і президенту Франції Еммануелю Макрону, британцям потрібен стабільний німецький уряд. Це пов'язане з тим, що часу на переговори про вихід з ЄС вже обмаль. Якщо одна з найважливіших країн, така як Німеччина, стане політично паралізованою на тривалий період часу, то, з точки зору Лондона, це призведе до ще більшої безвиході. У середині грудня має відбутися вирішальна для Мей зустріч глав держав ЄС та їхніх урядів у Брюсселі. Наскільки дієздатним тоді буде Берлін, наразі невідомо.

Тому помірні голоси в Лондоні застерігають усіх злостивців, противників ЄС на острові, від радості з приводу колапсу Меркель як доказу провалу Європи. Адже без угоди про Брексит Великій Британії загрожує економічна криза. Проте офіційних коментарів з приводу кінця "Ямайки" з Темзи не було.

Новини за темою

Це стосується й італійського уряду. Ніхто в Європі не хоче підливати масла у вогонь або навіть зовсім зіпсувати відносини з канцлером Меркель. Уряд у Римі спостерігає за ситуацією в Німеччині з "шанобливим мовчанням", як заявив спікер уряду. Голова уряду Паоло Джентілоні сподівається, що берлінські сварки не послаблять Меркель. Для нього канцлер Німеччини — найважливіший партнер у політиці безпеки та у вирішенні проблеми біженців.

Міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн дивиться на ситуацію аналогічним чином: "За часів Брекситу, змін клімату, терористичної загрози та міграційних проблем, а також за часів, коли з боку США, здається, встановлюється мультилатералізм і європейська спільнота цінностей послаблюється, сильний німецький уряд є просто необхідним для збереження стійкої позиції Європи у світі", — сказав він редакції газети Welt.

Ассельборн додав: "Німеччина — це остання країна, яка може собі дозволити допустити нестабільність уряду. Її роль у світі забороняє це".

Незрозумілим є і те, які наслідки від хаосу в Берліні можуть виникнути у східних європейців. "Німеччина стала більш непередбачуваною", — сказав угорський дипломат, який не захотів, щоб його ім'я було названо в статті. З боку Польщі не було жодної офіційної заяви. "Криза в Німеччині", — коротко повідомило польське телебачення. Три слова, якими все сказано.

Герхард Гнаук, Крістоф Б. Шильтц, С. Больцен, Б. Кальнокі, М. Майстер, К. Ройшер

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів