Чому Кремлю вигідна пропозиція про розміщення миротворців на Донбасі

Логіка Москви, яка виступила з пропозицією про миротворців, має двоякий характер

Чому Кремлю вигідна пропозиція про розміщення миротворців на Донбасі
Фото з відкритих джерел

Логіка Москви, яка виступила з пропозицією про миротворців, має двоякий характер

Оригінал на сторінці Newsweek

Запропонувавши направити миротворчу місію ООН на Донбас, Кремль намагається перетворити українську ідею в свою власну і обернути її проти Києва з допомогою блискавичних змін у процесі мирного врегулювання і у повноваженнях такої місії. Це особливо важливо у зв'язку з тим, що в березні 2018 року в Росії відбудуться президентські вибори.

5 вересня Володимир Путін запропонував Раді Безпеки ООН направити на схід України миротворчу місію з легким озброєнням для забезпечення безпеки спостерігачів ОБСЄ, які працюють на лінії розмежування між українськими військами і силами сепаратистів "народних республік" Донбасу.

Новини за темою

Ідеї такого роду висуваються з травня 2015 року, коли український президент Петро Порошенко попросив направити в його країну міжнародні миротворчі сили. Його заклик не знайшов відгуку, і в квітні 2016 року Київ знову поставив це питання перед ОБСЄ, заявивши про свій намір відправити на схід України збройну поліцейську місію.

Після тривалих і безплідних переговорів між Києвом і Москвою про характер і мандат місії дана ідея в силу численних розбіжностей була відкинута.

Російська пропозиція також не знайшла особливого відгуку в міжнародному співтоваристві. Цілком природно, що Київ відмовився від численних попередніх умов, що супроводжують створення миротворчих сил. Насамперед, він відмовився від фактичного визнання сепаратистських утворень, а також відкинув схему розміщення миротворців.

У той час як Москва хоче, щоб миротворці розміщувалися тільки уздовж лінії зіткнення, Київ стверджує, що вони повинні мати можливість вести спостереження за всіма сепаратистськими територіями, і що найважливіше, за російсько-українським кордоном.

Логіка Москви, яка виступила з пропозицією про миротворців, має двоякий характер. По-перше, Кремль хоче запобігти прийняттю закону про деокупацію, який в даний час розглядає українська Рада.

Новини за темою

У відповідності з цим законом українські законодавці офіційно визнають Донбас тимчасово окупованою російськими військами територією. Таким чином, цей конфлікт буде офіційно заморожений, а "народні республіки" (донецька і луганська) будуть ізольовані від решти України.

Тим самим, відповідальність за сепаратистські території буде покладена на Росію. Москва прагне уникнути цього будь-якою ціною, віддаючи перевагу "особливому статусу" Донбасу, тому що він додасть легітимний характер відділенню цих територій від України.

Друга мета Москви при висуненні цієї пропозиції про миротворців полягає в зміні динаміки врегулювання конфлікту в рамках мінської процесу. Росія намагається дзеркально відобразити ті наміри, які ховаються за голосуванням в Раді, тобто повернути "отруйну пігулку" сепаратистських територій назад в Україну і зробити так, щоб саме Київ ніс всі політичні та фінансові витрати, пов'язані з можливою реінтеграцією Донбасу.

Новини за темою

Тому є кілька підтверджень. З недавнього часу в Росії йдуть розмови про перенаправлення "гуманітарної допомоги", що йде на Донбас, у Крим і Калінінградську область, а також з'являються чутки про майбутні зміни в керівництві донецької та луганської "народних республік" у рамках підготовки до можливого приєднання цих територій з Україною.

Український конфлікт — це війна на виснаження, яка ведеться на лінії фронту і в дипломатичній сфері. Мінський процес зайшов у глухий кут і все частіше піддається критиці, а Москва і Київ, як і раніше, наполягають на своїх тлумаченнях мінських домовленостей, які дуже сильно розрізняються. Таким чином, ситуація загнана в глухий кут, з якого Росія намагається вибратися.

Але така зміна тактики жодним чином не пояснює, як Кремль має намір зберегти обличчя і перетворити ситуацію в політичну перемогу у себе вдома. Переговори в ООН, а також закулісні дискусії між США та Росією будуть і далі націлені на пошук рішення про розміщення миротворчої місії на сході України, яке було б прийнятне як для Москви, так і для Києва. Не виключено, що Вашингтон підтримає російський план, але таким чином, щоб при цьому не упустити своєї гідності.

Багато питань залишаються без відповіді і рішення. Наприклад, це питання про амністію для сепаратистів, питання про місцеві вибори, про стабілізацію після закінчення конфлікту, про відновлення Донбасу і так далі. Не виключено, що політика великих держав перемістить ці "деталі" на другий план на шкоду Україні і до вигоди для Росії.

Матьє Булег

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів