КП

Оригінал на сайті "Слово і діло"

У вівторок у мережу було викладено відео з вуличної камери спостереження з місця падіння жінки та дитини з 7 поверху. Трагедія сталася в благополучному Дарницькому районі Києва. Перша реакція на відео – шок, що у когось піднялася рука викласти відео чиєїсь смерті. Друга – обурення від бездіяльності патрульних, які прибули на місце трагедії. Можливо, відео виклали спеціально, щоб показати наших патрульних у роботі.

О 7:15 вилітає кіт, о 7:27 ми бачимо щось, що пробиває дах входу в підвальне приміщення будинку. О 7:31 жінка падає на бетон і більше не рухається. Через 6 хвилин, дуже оперативно, прибуває патруль. Патрульний, не підходячи близько до жінки, намагається розглянути її. Другий стоїть поруч кілька секунд, потім розвертається і йде. А як щодо обстежити, оглянути жінку і все навколо неї? Ні, не чули. Головне – швидко доповісти і зняти з себе відповідальність.

Новини за темою: У Дарницькому районі Києва жінка викинула з вікна восьмого поверху дитину і кота, потім вистрибнула сама

Менш ніж через хвилину бачимо лікарів швидкої допомоги, які оглядали тіло жінки. Патрульний до тіла все ще не наближається. Медики тіло накривають плівкою, і тут, звідки не візьмися, з'являється патрульний поліцейський. Він дивиться вгору, фотографує. Замість фотосесії він повинен був банально оглянути місце події.

О 7:43 лікар швидкої допомоги, оглядаючи місце навколо трупа, виявляє дірку в даху і бачить дитину. Це робить працівник швидкої допомоги, а не високооплачуваний патрульний поліцейський. А повинно бути навпаки. Патрульному і в голову не прийшло візуально оцінити місце події, знайти можливі речові докази та інших учасників трагедії.

Поки медики думають, як дістати дитину, поліцейський продовжує фотосесію. Одночасно по телефону він доповідає керівництву з місця події. Ніхто нікуди не поспішає. Пізніше на відео з'являються вже троє поліцейських. Нікому з них у голову не приходить, що дитина може бути ще живою і їй терміново потрібно надати допомогу. У результаті лізти за дитиною поліцейським все-таки довелося. Судячи з відео, це сталося після наполягання медика про те, що дитина жива. Чи могли ці 10 хвилин недбалості поліцейських зіграти фатальну роль? Можливо, могли. Дитина померла в лікарні.

Від дій поліцейських мурашки по шкірі. Це повна профнепридатність. Люди не знають елементарних речей, не знають своїх функціональних обов'язків. Навіть не можуть професійно оглянути місце події. Працюють за принципом нікуди не лізти, рішень не приймати. Поліцейські перетворилися на папараці. Єдиний інструмент, який вони застосовують, – фотоапарат. А не мізки.

Люди просто морально не можуть працювати за графіком 24/7, не готові до копирсання у бруді, оглядати трупи, приймати рішення. Мовчу вже про елементарні знання у колишніх перукарів, барменів, продавців у галузі криміналістики, юриспруденції, орієнтуванні нарешті. Основна маса за два роки роботи не змогла подолати психологічний бар'єр спілкування з людиною, як заговорити першим, бути впевненим у своїх діях і своєму рішенні, прийнятому миттєво. Ніколи раніше, до реформи, молодий працівник не працював у парі з таким же, як він, новачком. До нього приставлялся наставник, гласно і негласно все, що він робив, було при чіткому контролі більш досвідченого співробітника. У патрульній поліції молодих хлопців, без досвіду і знань, вигнали на вулиці приймати рішення. І як ці рішення, точніше їх відсутність, межують з життям і смертю?

Саме в цій професії, як у жодній іншій, основними критеріями для призначення керівника повинні бути знання і вміння, а не популізм. І є надія, що підхід до призначення керівної ланки зміниться разом з новим керівництвом Нацполіції.

Применшувати роль патрульної поліції не варто. На цій службі лежить тяжкий вантаж – охорона громадського порядку. Один з показників ефективності патрульної поліції – розкриття злочинів "по гарячих слідах". Окрім іншого, у руках правоохоронців можуть виявитися і життя інших людей. А бездіяльність – це теж злочин, який поліцейські повинні "розкрити" самі в собі.

Ігор Смаглюк

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.