В очікуванні краху: Чому біткоїн небезпечний

Ми вже досягли точки, коли крах біткоїна матиме серйозні глобальні наслідки. Ступінь залученості фінансових установ в угоди з криптовалютами зараз незрозуміла, і, напевно, вона буде повністю розкрита вже після фінансової катастрофи. Це надто схоже на ситуацію 2007-2008 років, коли ніхто не знав, де зрештою зосереджені борги по субстандартній іпотеці. До краху всі лише гадали, які фінансові установи можуть стати банкрутами

В очікуванні краху: Чому біткоїн небезпечний
З відкритих джерел

Ми вже досягли точки, коли крах біткоїна матиме серйозні глобальні наслідки. Ступінь залученості фінансових установ в угоди з криптовалютами зараз незрозуміла, і, напевно, вона буде повністю розкрита вже після фінансової катастрофи. Це надто схоже на ситуацію 2007-2008 років, коли ніхто не знав, де зрештою зосереджені борги по субстандартній іпотеці. До краху всі лише гадали, які фінансові установи можуть стати банкрутами

Оригінал на сторінці Project Syndicate

Екстраординарна волатильність біткоїна та інших криптовалют стає загрозою не тільки для міжнародної фінансової системи, але і для політичного порядку. Так, на технологію блокчейн, на якій засновані криптовалюти, покладають надії як на більш безпечний і зручний метод платежів, ніж будь-який з тих, що існували раніше. Деякі експерти запевняють, що криптовалюти замінять електронні гроші на традиційних банківських рахунках, так само, як електронні платежі замінили паперові гроші, які прийшли, у свою чергу, на зміну золоту і сріблу.

Але інші експерти справедливо підозрюють, що цією новою технологією можна маніпулювати і зловживати. Гроші є частиною соціальної тканини. Протягом більшої частини історії людської цивілізації вони формували основу для довіри між людьми і урядами, а також між приватними особами, які здійснювали обмін. Майже завжди гроші були також виразом державного суверенітету, при цьому приватні валюти зустрічалися вкрай рідко.

Новини за темою

Взяти, наприклад, металеві гроші: на монетах, як правило, зображувалися державні символи. Одним із перших прикладів була сова — символ міста Афіни. Втім, часто довкола таких символів на монетах виникала певна невизначеність — чи представляють вони державність або божественність? Чия голова на монеті? Філіппа Македонського, Олександра Великого або Геркулеса? Пізніше римські імператори використовували цю подвійність, випускаючи гроші з власним "божественним" портретом. І навіть сьогодні на британських монети викарбувані слова, що зв'язують монархію з Богом.

Хай там як, в історії простежується чітка тенденція: погані держави випускають погані гроші, а погані гроші призводять до краху держав. Під час періодів інфляції та гіперінфляції радикальна девальвація валюти могла зруйнувати основи політичного порядку. Наприклад, у XVII столітті однією з важливих причин тридцятилітньої війни в Центральній Європі стала соціальна дезінтеграція, що послідувала за періодом валютної нестабільності.

Новини за темою

Під час Французької революції спекуляції паперовими грошима, які були прив'язані до вартості державного майна, конфіскованого в аристократів і церкви, підірвали легітимність якобінців. У XX столітті періоди інфляції під час і після двох світових воєн руйнували політичні інститути Європи, підсилюючи вогонь радикалізму. Більш того, Володимир Ленін називав верстат, що друкує гроші, "найпростішим способом знищити сам дух капіталізму" і буржуазної демократії.

Погані гроші були не тільки однією з головних причин дезінтеграції держав, але і важливим елементом в міждержавних конфліктах. Як показує історія, для агресивних країн створення або використання валютної паніки було досить дешевим способом знищення противників. Навіть у мирний час деякі держави відповідали на погіршення відносин розповсюдженням фальшивих грошей з метою посіяти заворушення за межами своїх кордонів.

Новини за темою

Найвідомішим прикладом застосування валютної зброї є програма нацистської Німеччини, що друкувала банкноти країн союзників під час Другої світової війни. Фальшиві гроші можна було використовувати для купівлі гостро необхідних ресурсів або для оплати праці шпигунів. Але Німеччина замислювалася над ідеєю використання бомбардувальників далекої дії для розкидання фальшивих купюр над Британією. Просто уявіть, які деморалізація і хаос могли б за цим послідувати. Будь-яка людина з великою сумою грошей автоматично ставала би підозрюваним, а довіра в суспільстві швидко випарувалася б. Не виключено, що скидати гроші можна з набагато руйнівнішими наслідками, аніж скидати бомби.

Грошима навіть простіше маніпулювати, якщо це міжнародна валюта. В наш час держави-ізгої, подібні до КНДР, регулярно підробляють банкноти, особливо американські. Міжнародні електронні платежі між банками нерідко використовуються зловмисниками і криміналом. Втім, досі ми не бачили жодної руйнівної валютної атаки в світових масштабах, якщо не зважати на кінематографічні фантазії.

Новини за темою

Так, до політичних зусиль з метою послабити або замінити долар у якості домінуючої глобальної валюти вдаються уже давно. Найбільш привабливою альтернативою досі вважалося золото. Російські теоретики "євразійства" часто хваляться тим, що цей благородний метал використовувався в традиційному російському іконопису. У 2001 році тодішній прем'єр-міністр Малайзії Махатхір Мохамад спробував ввести "золотий динар" в якості противаги валютній системі, що спирається на США. У 2005 році Саїф аль-Адель, шеф безпеки в "Аль-Каїді", запропонував використовувати золото для перемоги над доларом.

Біткоїн виглядає на золото XXI століття, і його творці навіть підтримують такі аналогії. Біткоїн випускається — або "майниться" — із зусиллями. І як ціна золота колись відповідала вартості людських зусиль, необхідних для його вилучення з-під землі в далеких регіонах, так і випуск біткоїнів потребує захмарної кількості комп'ютерних потужностей, які працюють на дешевій енергії в далеких регіонах, наприклад, Азії чи Ісландії.

Втім, розквіт біткоїна свідчить про зрушення в сприйнятті суспільством фундаментальної вартості. Якщо металеві валюти попередніх епох послужили основою для створення трудової теорії вартості (вартість товарів і послуг залежить від кількості вкладеної в них людської праці), то технологія блокчейн присвоює вартість комбінації з комп'ютерних потужностей і накопиченої енергії, а ніщо з цього не є людським.

Крім того, криптовалюти, на кшталт біткоїну, зробили абсолютно неможливим проведення відмінностей між кримінальною поведінкою державного і приватного сектора. КНДР підозрюють в неперервних спробах валютних маніпуляцій за допомогою майнінгу і виробництва біткоїнів, що змусило Китай і Південну Корею почати закривати біткоїн-біржі. Найбільші платформи криптовалют, наприклад, Coincheck в Японії, також припинили операції.

Новини за темою

Тим не менш ми вже досягли точки, коли крах біткоїна матиме серйозні глобальні наслідки. Ступінь залученості фінансових установ в угоди з криптовалютами зараз не зрозуміла, і, напевно, вона буде повністю розкрита вже тільки після фінансової катастрофи. Це надто схоже на ситуацію 2007-2008 років, коли ніхто не знав, де зрештою зосереджені борги з субстандартної іпотеки. До краху всі лише гадали, які фінансові установи можуть стати банкрутами.

Ніхто не може миттєво визначити, чи є новина "фейковою" чи ні, і так само ніхто не може миттєво визначити значущість нових форм грошей. Доки валюта не визнана державою, навряд чи вона матиме повну довіру. Але це не означає, що вона не може стати іграшкою наївних і довірливих або зброєю масового фінансового ураження для політичних агресорів у всьому світі.

Гарольд Джеймс

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>