banner banner banner

Чому базу даних українських переселенців змогли зробити лише через 2,5 року після початку АТО

Минулого тижня під час чергового засідання Кабмін прийняв постанову про затвердження порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО)

Чому базу даних українських переселенців змогли зробити лише через 2,5 року після початку АТО
Фото з відкритих джерел

Святослав Богданов

Аналітична Група ГО «Міжнародний Рух «Східна Європа»

Минулого тижня під час чергового засідання Кабмін прийняв постанову про затвердження порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО)

У вступному слові на початку засідання український прем’єр Володимир Гройсман зазначив, що створення реєстру ВПО дозволить визначити оптимальні шляхи їхньої підтримки. Але питання у тому, чому це спало урядовцям на думку лише через два роки після появи перших переселенців з Криму та Донбасу? І що їм завадило створити базу даних ще влітку 2014-го? Не зрозуміло. Але спробуймо звернутися до думки експертів і розглянути це питання через призму грузинського досвіду.

Новини за темою

У лютому 2015-го "Укрінформ" опублікував порівняльну статтю про ситуацію з ВПО в Грузії та Україні, в якій експертну думку висловила керівник асоціації внутрішньо переміщених осіб "Згода" з Грузії  Юлія Харашвілі. Вона зазначила, що після першої хвилі цхінвальських біженців у 1992-му влада Грузії сподівалася на поступове вщухання збройного конфлікту та швидке повернення людей до своїх домівок. А тому жодних суттєвих дій чи рішень, спрямованих на довгострокову підтримку ВПО, керівництвом країни не приймалося. 14 років потому жорстка доповідь уповноваженого представника ООН з прав біженців змусила грузинську владу розробити стратегію інтеграції ВПО. Але і вона існувала лиш на папері через брак державних коштів. І тільки після подій у Південній Осетії в серпні 2008-го та виділення європейськими донорами майже 4,5 млрд доларів у питання допомоги грузинським ВПО вдихнули нове життя.

Подібна ситуація мала місце і в Україні в середині 2014-го після анексії Криму та початку активних бойових дій на Сході країни. Потік мільйонів переселенців з указаних окупованих територій був для нашої держави безпрецедентним. І оскільки країна не стикалася з подібними речами до цього, то і дієвих інструментів роботи з ВПО просто не існувало.

Однак вже тоді, на початку 2015 р., Харашвілі дивувалася, що Україна через півроку після появи перших вимушених переселенців досі не створила та не запровадила єдиний всеукраїнський онлайн-реєстр ВПО, який би дозволив централізувати облік останніх. А це у свою чергу сприяло б активній взаємодії органів виконавчої влади, благодійних і волонтерських організацій, у т.ч. закордонних, а також інших супутніх структур у питаннях надання необхідної допомоги внутрішнім переселенцям у їх інтеграції на нових місцях.

Новини за темою

Хоча Грузія і має більше досвіду роботи з означеною категорією населення, але лише українські експерти з числа ВПО мають змогу зсередини охарактеризувати вітчизняну ситуацію з цієї проблематики. Для цього ми звернулися до очільника Черкаського відокремленого підрозділу ГО "Спільнота біженців з Донецька та Сходу України" Олександра Лавриненка. Він сам з початком війни на Донбасі разом із сім'єю покинув рідну домівку в Донецьку та з власного досвіду знає, з якими проблемами доводиться стикатися внутрішнім переселенцям кожного дня.

Зокрема, як і Юлія Харашвілі, Олександр притримується думки, що Єдина база даних ВПО не була створена одразу ж у 2014 році саме через те, що й українська влада, і самі жителі окупованих територій Криму, Луганської і Донецької областей сподівалися на швидке закінчення усіх геополітичних "негараздів" у нашій країні.

Однак час минав, антитерористична операція лиш набирала обертів, і згодом ці сподівання ставали дедалі примарнішими, а щоденні проблеми з житлом, працевлаштуванням, освітою для дітей і т. д. – чим раз реальнішими.

На запитання, яку користь повинна принести ЄІБД ВПО, український експерт зазначив, що, на його особисте переконання, таке нововведення скоріше покликане допомогти не переселенцям, а державі зберегти свої кошти. Адже впровадження централізованого всеукраїнського реєстру ВПО передбачає доступ до нього абсолютно усіх пов’язаних з цим питанням органів і структур. Завдяки цьому, одразу буде виявлено переселенців, зареєстрованих двічі у різних регіонах для отримання подвійних виплат або осіб, які постійно проживають в ОРДЛО, але зареєстровані як ВПО та регулярно отримують соцдопомогу та ін.

Лавриненко не заперечує факту наявності таких "екземплярів" у середовищі переселенців, так само, як і потреби в припиненні подібної практики. Водночас, він упевнений, що виявлення недобросовісних ВПО не повинно бути єдиною метою створення указаної бази.

Новини за темою

Для цього, на його думку, є постанова Кабміну від 08.06.2016 №365, яка у п. 9 зобов’язала внутрішньо переміщених осіб, що отримують соціальну допомогу, "у 10-денний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування". Іншими словами, хочеш отримувати виплати – звітуй про своє місцезнаходження. До речі, стосовно обмеження прав і свобод ВПО, передбачених цією постановою, правозахисники сурмлять на всю.

Повертаючись до питання впровадження ЄІБД ВПО, слід зауважити, що українські посадовці не поспішали з прийняттям відповідного рішення. Аж у грудні 2015-го парламентарії доповнили Закон "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" положенням про створення відповідної Єдиної інформаційної бази даних. І тут же доручили Кабміну визначити порядок створення, ведення та доступу до відомостей цієї бази, а Міністерство соцполітики визначили відповідальним за її формування та ведення. Втім, як і годиться в нашій державі, Кабмін також не форсував події по створенню Єдиної бази. Лише у червні ц. р. він вніс відповідні зміни у Постанову "Про облік внутрішньо переміщених осіб", привівши її у відповідність з вищезазначеними змінами у законодавстві. Саме з цього моменту розпочалися реальні кроки Мінсоцполітики по впровадженню Єдиної бази даних ВПО в життя. Вперше це проявилось під час її запуску у серпні ц.р. у тестовому режимі, про що повідомлялось прес-службою Кабміну.

Таким чином, створення ЄІБД ВПО де-юре було задекламовано доволі давно, але мирно чекало свого "дня народження", спочиваючи в шафках столів українських урядовців аж по нині. То що ж насправді підштовхнуло Кабмін нарешті взятися за це питання?

Скоріш за все, справжня причина криється знову ж таки у грошах. Тільки не в бюджетних, а в донорських, які наші можновладці так люблять "дерибанити". Так, одночасно з постановою про створення ЄІБД ВПО, українські урядовці прийняли ще одне важливе рішення, а саме, створення Цільових фондів багатьох партнерів (ЦФБП). ЦФБП покликаний стати "механізмом спільного фінансування проектів, пов’язаних із відновленням та розбудовою миру, а також відбудовою постраждалих внаслідок збройного конфлікту територій та допомогою і захистом внутрішньо переміщених осіб".

Новини за темою

Кабмін вже уповноважив міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Вадима Черниша підписати Меморандум щодо співпраці та взаєморозуміння між українським Урядом, Представництвом ООН в Україні та Групою Світового банку. Вказане дозволить залучати кошти від міжнародних донорів для реалізації проектів по допомозі ВПО та відновленню Донбасу.

До речі, створення ЄІБД ВПО та ЦФБП є основоположними умовами надання донорської допомоги від означених міжнародних структур. То, можливо, наша влада саме цих коштів і чекала.

Як би там не було, проте хочеться сподіватися, що всі ці кроки справді спрямовані на допомогу внутрішнім переселенцям, які її так потребують, а не на їх тотальний контроль чи збагачення окремих українських посадовців.

Святослав Богданов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>