banner banner banner banner

Чому Байдену на посаді президента США буде дуже важко?

Чому Байдену на посаді президента США буде дуже важко?
Reuters

IPG Journal

Журнал про міжнародній політику та суспільство

Оригінал на сайті IPG Journal

Коли Джо Байден обійме посаду 46-го президента Сполучених Штатів Америки в січні 2021 року, він опиниться на позиції, якій ніхто не позаздрить, хіба що крім його попередника Дональда Трампа. Йому доведеться очолити та об'єднати країну, яка востаннє була настільки політично й економічно роз'єднаною ще за часів Громадянської війни.  

Розрив між багатими і бідними, який витіснив міф про американську мрію з її соціальною мобільністю і можливостями успіху, виражений у США набагато сильніше, ніж у будь-якій іншій розвиненій економіці. Результат США за коефіцієнтом Джині, що вимірює нерівність доходів домашніх господарств, перевищують тільки результати таких країн, як Коста-Рика, Південна Африка або Мексика, – у США один відсоток людей з найвищими доходами отримують п'яту частину прибутку, що значно перевищує цифри 1950-60-х років.

Рівень самогубств у США Відкриті джерела

Ця дедалі більш розтягнута соціальна ієрархія також проявляється в зниженні очікуваної тривалості життя американців з 2014 року – переважно через самогубства і наркозалежність серед білих чоловіків. А що стосується кількості ув'язнених - 655 на 100 тис. жителів – США вже давно утримують світовий рекорд.

Новини за темою

Соціальний дисбаланс найбільшої економіки світу можна пояснити дуже низькими податками. У 2018 році податкові надходження в США становили 24,3% від валового внутрішнього продукту, що значно нижче середнього показника в 34,3% серед членів Організації економічного співробітництва та розвитку. Такий рівень оподаткування зазвичай буває тільки в країнах, що розвиваються, таких як Чилі і Мексика (і ще в Ірландії, де ВВП роздуває ігрова індустрія). За відсутності комплексних програм соціальної компенсації американським працівникам особливо складно, оскільки їхні реальні доходи за останні 40 років збільшилися всього на 8 відсотків, тобто менше ніж на 0,2% щороку.

Погіршення вже почалося

Байден прийме управління країною, де стан державних фінансів почав погіршуватися ще до пандемії Covid-19. Попри те що Трамп успадкував здорову економіку, за час його президентства співвідношення боргу до ВВП зросло з 106,7% у 2016 році до 108,7%: через зниження податків у 2017 році дефіцит бюджету до 2019-го становив 6,3%. Очікується, що заходи зі стабілізації, впроваджені урядом у зв'язку з пандемією (за оцінками Міжнародного валютного фонду), призведуть до збільшення дефіциту до 18% цього року, а коефіцієнта заборгованості – до 130%. 

У перші місяці президентського терміну політичний та економічний порядок денний Байдена буде в основному зосереджений на пандемії. Він оголосив, що планує "ухвалити і швидко масштабувати короткострокові програми компенсації. У рамках короткострокової компенсації, яка також відома як розподіл праці, компанії у важкій ситуації залишають співробітників на роботі, але на меншу кількість годин, а федеральний уряд компенсує різницю в оплаті. Адміністрація Обами і Байдена виступала за цей підхід у США, і вже 27 штатів створили короткострокові програми компенсації". Він посилається на хороші результати програми Kurzarbeit ("тимчасова неповна зайнятість") у Німеччині під час фінансової кризи 2008 року, а також пандемії.

Цього року кількість людей зі скороченим робочим часом у Німеччині стрімко збільшилася (до шести мільйонів), а рівень безробіття підвищився з 5% в лютому до 6,3% у вересні (з урахуванням сезонних коливань). У США ж рівень безробіття підскочив з 3,5% у лютому до 14,7% у квітні, а в жовтні він все ще становив 6,9%. Ще один плюс програми Байдена - підтримка студентів і платників іпотечних кредитів у формі фінансової допомоги до подолання найсерйозніших економічних наслідків кризи.

Загалом досить ймовірно, що Байден, як і пообіцяв, зробить все можливе і витратить всі необхідні кошти, "щоб допомогти сім'ям і забезпечити стабільність економіки в нашій країні". Завдяки масовим казначейським закупівлям Федеральної резервної системи у нової адміністрації не буде жодних фінансових обмежень щодо цього. 

Справжнім викликом для нового президента стане час після закінчення пандемії, яке залежатиме від структурних змін для нашої економіки внаслідок пандемії, особливо для некваліфікованих працівників. Джозеф Стігліц прокоментував це наступним чином: "Оскільки вірус не може інфікувати машини, вони стануть привабливішими для роботодавців, особливо у сферах, де використовується менш кваліфікована праця".

Ще однією загрозою для низькокваліфікованих робітників є скорочення кількості ділових поїздок, яке, імовірніше, збережеться, принаймні деякою мірою. Це означає втрату робочих місць у сферах, залежних від відряджень (готелі, ресторани, таксі, бари і кейтеринг). Постачальники послуг у міських центрах також постраждають від скорочення кількості поїздок на роботу, оскільки після закінчення пандемії робота з дому залишиться поширенішою.

Практично та сама філософія

Тож ключовим викликом для Байдена стане створення і підтримка добре оплачуваних робочих місць у США. Але щодо цього його заяви не дуже відрізняються від філософії Трампа. Він заявив, що "не сприймає поразкової точки зору, що автоматизація і глобалізація не дадуть нам можливості зберегти добре оплачувані профспілкові робочі місця і створити більше таких робочих місць тут, в Америці. Він абсолютно не вірить, що життєздатність американського виробництва залишилася в минулому. Американське виробництво було "арсеналом демократії" під час Другої світової війни і повинно залишатися елементом "арсеналу американського процвітання" сьогодні, постачаючи ресурси для економічної допомоги сім'ям, які працюють".

Новини за темою

Як цього можна досягти? Знову ж процитуємо Байдена: "Якщо раціонально інвестувати у виробництво та технології, дати нашим робітникам і компаніям інструменти, необхідні для конкуренції, використовувати гроші платників податків, щоб купувати американські товари і стимулювати американські інновації, боротися зі зловживаннями з боку китайського уряду, наполягати на справедливій торгівлі і давати можливості всім американцям, то багато продуктів, які сьогодні виробляють за кордоном, можна було б виробляти тут".

Така стратегія – "Америка понад усе" і "більше виробництва" - сумнівна. Зусилля Трампа щодо стимулювання виробництва і скорочення торгового дефіциту з Китаєм зазнали поразки: частка виробництва у ВВП за час його президентства скоротилася. З огляду на цифровізацію та використання роботів у виробництві, що зростає, спроби повернути назад цю давню тенденцію в будь-якій розвиненій економіці приречені на провал.

Але звідки візьмуться нові робочі місця? Відповіді можна знайти в програмі Байдена. 

Відкриті джерела

  • "Нам потрібні мільйони будівельників, інженерів і кваліфікованих робітників, щоб побудувати нову американську інфраструктуру й економіку, засновану на чистій енергетиці. Ці роботи створять можливості як для молоді, так і для робітників старшого віку, що переходять на нові професії, і для людей з різних спільнот і різного походження".
  • "Байден подбає про те, щоб в Америці була найчистіша, найбезпечніша і найшвидша залізнична система у світі - як для пасажирів, так і для вантажоперевезень".
  • "Забезпечити кожне місто в Америці з населенням 100 тис. або більше осіб високоякісним екологічним громадським транспортом завдяки гнучким федеральним інвестиціям з надійним захистом робітників, з допомогою якого можна буде створити хороші профспілкові робочі місця і задовольнити потреби міст – від швидкісних трамваїв до поліпшення наявних транзитних і автобусних ліній, а також створення інфраструктури для пасажирів та велосипедистів".
  • "Трансформація сектора електроенергетики США і електрифікація частки економіки, що зростає, є  найбільшими двигунами створення робочих місць і економічних можливостей XXI століття. Ці робочі місця будуть для зовсім різних робітників: від вчених до будівельників, працівників генерації електроенергії, зварювальників та інженерів".

Щоб виконати ці завдання, Байден планує "вкласти 400 млрд дол. за свій перший термін у додаткові федеральні закупівлі продуктів, створених американськими робітниками, з прозорими цільовими інвестиціями, які відкриють новий попит на вироблені в країні продукти і послуги і сприятимуть створенню робочих місць у США. Це буде найбільша мобілізація державних інвестицій у закупівлі, інфраструктуру та дослідження з Другої світової війни".

Пітер Бофінге

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>