banner banner banner

Чому американські експерти скептично оцінили рішення України випускати M16 під радянські патрони

"Перекалібровка гвинтівки під інші патрони може відбуватися за певних обставин, - говорить старший науковий співробітник оборонних програм The Heritage Foundation Дакота Вуд. - Це потребує величезних витрат, тому дешевше купити нові гвинтівки, призначені для натовських патронів". Щоб модифікувати українські M16 під натовські боєприпаси, доведеться замінити затвор і ствол, зауважує Брайан Саммерс, ветеран армії США і військовий експерт

Чому американські експерти скептично оцінили рішення України випускати M16 під радянські патрони
Фото з відкритих джерел

"Перекалібровка гвинтівки під інші патрони може відбуватися за певних обставин, - говорить старший науковий співробітник оборонних програм The Heritage Foundation Дакота Вуд. - Це потребує величезних витрат, тому дешевше купити нові гвинтівки, призначені для натовських патронів". Щоб модифікувати українські M16 під натовські боєприпаси, доведеться замінити затвор і ствол, зауважує Брайан Саммерс, ветеран армії США і військовий експерт

Оригінал на сайті The National Interest

Автомат Калашникова — один з найбільш впізнаваних символів радянської армії.

Автомати AK-47, AKM, AK-74 і AK-103 є всюдисущими нагадуваннями про спадщину Червоної Армії у сучасних збройних силах колишніх країн Варшавського договору та інших держав зі сфери впливу Радянського Союзу.

Той факт, що сьогодні автоматами Калашникова користуються терористи і найманці по всьому світу, служить похмурим доказом активного поширення радянської зброї в період холодної війни.

3 січня в рамках довгострокового плану щодо впровадження військових стандартів НАТО Україна зробила крок до звільнення від цього пережитку радянського минулого.

"Укроборонпром" — державний оборонний конгломерат України — заявив про підписання партнерської угоди між підприємством "Укроборонсервіс" та американською компанією Aeroscraft про випуск в Україні однієї з версій американської гвинтівки M16.

"Проект з випуску M16 був задуманий деякий час тому, оскільки українські збройні сили, прикордонники, Національна гвардія переходять в майбутньому на стандарти НАТО", — сказав засновник і виконавчий директор Aeroscraft Ігор Пастернак під час прес-конференції, яка пройшла в Києві 3 січня.

В Україні буде випускатися модифікація M16, яка називається WAC47.

Новини за темою

У WAC47 використовуються радянські боєприпаси, а не стандартні натовські патрони 5,56×45 мм.

Однак план з випуску M16 в Україні — це перший крок на шляху переходу до стандартів НАТО. Це та мета, якої, згідно з розпорядженням президента України Петра Порошенка, українська армія повинна досягти до 2020 року.

WAC47 можна модифікувати під натовські патрони, і можливість "зміни калібрів" стала однією з причин, з яких "Укроборонпром" вирішив випускати саме М16.

"Її виготовлення в Україні означає реальний крок нашої країни й української армії в євроатлантичні структури", — йдеться в заяві "Укроборонпрому", опублікованій на його офіційному сайті.

До того часу як Україна повністю перейде на військові стандарти НАТО, у неї буде запас гвинтівки M16, які можна буде модифікувати під боєприпаси НАТО.

Як зазначають представники "Укроборонпрому", проблеми, з якими зіткнулися українські військовослужбовці під час спільних операцій української армії з військами НАТО, підштовхнули їх до рішення почати виробляти американську гвинтівку в Україні.

"Українські солдати вже беруть участь у спільних маневрах з НАТО, — йдеться на сайті „Укроборонпрому". — І кожен раз однією з проблем стає логістика".

Наприклад, українським військовослужбовцям, розгорнутим для підтримки місії НАТО в Афганістані, довелося позичати німецькі штурмові гвинтівки у литовських військових через проблеми з несумісністю боєприпасів.

В країнах НАТО немає стандартної штурмової гвинтівки, а є тільки угода про використання однакового калібру боєприпасів стрілецької зброї. Угода НАТО зі стандартизації № 4172 встановлює новий стандарт малого калібру зброї — 5,56×45 мм.

В теорії війська НАТО можуть обмінюватися боєприпасами в бою, навіть якщо вони використовують різні види зброї.

Стандарти НАТО

M16 стала стандартною гвинтівкою американської піхоти у 1967 році. В американській модифікації M16 використовуються стандартні для НАТО патрони.

Між тим, WAC47 (модифікація М16, яка буде випускатися в Україні) спроектована під патрони калібру 7,62×39 мм, які використовуються в радянській зброї, наприклад в автоматах AK-47 і AKM.

Українська армія планує перейти на стандарти НАТО до 2020 року. Отже, українську зброю потрібно адаптувати під боєприпаси НАТО.

За словами військових експертів, з якими репортерам The Daily Signal вдалося поговорити, гвинтівки WAC47 можна модифікувати під натовський калібр 5,56×45 мм, але ціна такого кроку може бути непомірно високою.

"Перекалібровка гвинтівки під інші патрони може відбуватися за певних обставин", — говорить старший науковий співробітник оборонних програм The Heritage Foundation Дакота Вуд (Dakota Wood).

"Це вимагає величезних витрат, тому дешевше купити нові гвинтівки, призначені для натовських патронів".

Щоб модифікувати українські M16 під натовські боєприпаси, доведеться замінити затвор і ствол, говорить Браян Саммерс (Brian Summers), ветеран армії США і військовий експерт.

"Потрібно буде замінити тільки те, що я б назвав елементами, які зазвичай замінюються згодом, — сказав Саммерс. — Однак потрібно буде замінити магазин, оскільки він призначений під конкретний калібр".

Новини за темою

Гвинтівка М16 складається з двох основних компонентів — верхнього і нижнього приймачів. За словами Саммерса, щоб перейти на натовські боєприпаси після радянського калібру, потрібно модифікувати тільки верхній приймач — замінити стовбур і затвор.

За своєю конфігурацією і калібром система M16 є "однією з найбільш універсальних збройових платформ", як стверджує Саммерс. "Війська можуть тренуватися на одній платформі, і при переході на новий калібр їх не потрібно буде навчати тому, як користуватися новою системою... Ядро платформи, нижній приймач, не змінюється. До того ж будь-яку оптику можна перемістити".

У 1990-ті роки компанія Colt Defense, перший виробник M16, випустив спеціальну цивільну версію військової штурмової гвинтівки, призначену для використання радянських патронів калібру 7,62×39 мм.

"У мене є така гвинтівка. Якщо я хочу постріляти з 5,56-міліметрового калібру, я просто міняю верхній ресивер на відповідний затвор і магазин, — каже Саммерс. — На це потрібно всього дві хвилини".

Угода про випуск М16 в Україні — це не перший випадок виробництва в Україні іноземної зброї, модифікованої під радянські патрони.

Українське збройне підприємство RPC Fort випускає одну з версій ізраїльської гвинтівки Tavor, на яку ізраїльські збройні сили перейшли після M16.

В ізраїльських Tavor використовується стандартний натовський калібр 5,56×45 мм. Українська версія, тим часом, призначена для радянського калібру, але може бути модифікована під натовські патрони.

Запаси радянського зброї

Ось вже майже три роки українська армія веде опосередковану війну з проросійськими сепаратистами і військовими регулярної російської армії в Донбасі, на південному сході України.

З моменту початку війни в 2014 році Україна намагається стрімкими темпами перебудувати, переоснастити і модернізувати свою армію.

Згідно з повідомленнями українських ЗМІ, в 2014 році проросійські сепаратисти захопили єдине в країні підприємство з випуску боєприпасів для стрілецької зброї — Луганський патронний завод.

З тих пір українська армія користується запасами, що залишилися в її розпорядженні з радянських часів.

У червні 2016 року група українських військових чиновників оголосила про плани створити внутрішнє виробництво боєприпасів.

"Бойові запаси, що залишилися у спадок від радянської армії... не безмежні, значна їх частина була бездумно утилізована або продана у часи, коли ніхто не думав, що доведеться воювати", — заявив Олександр Турчинов, голова Ради національної безпеки і оборони України.

Новини за темою

"Це важлива масштабна задача, і у нас немає іншого шляху, крім як швидко її реалізувати, оскільки від цього залежить захищеність нашої країни", — підсумував він.

У каталог продукції "Укроборонпрому" на 2016-2017 роки не увійшли патрони 7,62×39 мм і 5,45×39 мм — це два калібри, найбільш широко використовувані у збройних силах України.

За словами експертів зі зброї, зараз на озброєнні армії України є мільйон АК-47 і ручних кулеметів РПК-74. В них обох використовуються радянські патрони 5,45×39 мм.

Символізм і НАТО

20 травня 2016 року президент Порошенко підписав план масштабної реформи збройних сил під назвою Стратегічний оборонний бюлетень.

Цей документ закликає до повного перегляду військової доктрини України, системи підготовки збройних сил та норм проведення операцій, щоб в кінцевому підсумку Україна могла увійти в НАТО.

"Ми нарешті відходимо від системи побудови радянської армії і будуємо справжні та ефективні Збройні сили. Для мене це дуже важливо, тому що це є доказом того, що Україна і НАТО говорять однією мовою і добре розуміють один одного", — сказав Порошенко.

У Стратегічному оборонному бюлетені зазначається, що українська армія повинна впровадити стандарти НАТО до 2020 року. У ньому також говориться, що Росія є ворогом України номер один.

Початок виробництва М16 в Україні — це крок, хоча і багато в чому символічний, до розставання України зі своїм радянським минулим шляхом відмови від радянського зброї і, таким чином, до зближення з НАТО.

"Кожна країна, яка виривалася з орбіти Росії, проходила або проходить зараз цей складний етап, який займає багато років і вимагає великих зусиль", — йдеться в заяві "Укроборонпрому", опублікованій на його офіційному сайті.

Ціна перепродажу

Україна планує виробляти гвинтівки M16 як для власних потреб, так і на експорт. Таким чином, ця угода є частиною більш широкого плану з реформування і розширення української оборонної індустрії.

Спільні підприємства з іноземними партнерами є ключовим елементом реформування оборонно-промислового комплексу України.

"Виробництво зброї відповідно до стандартів НАТО є важливою частиною розвитку і реформування української оборонної промисловості", — говорить Сергій Микитюк, голова "Укроборонсервісу".

Новини за темою

Американська компанія Aeroscraft, яка співпрацює з "Укроборонсервісом" для виробництва M16, — це авіаційна компанія, що розташована в Каліфорнії і спеціалізується на виробництві суден легше повітря, в тому числі дирижаблів, призначених для використання американськими військовими.

Пастернак, засновник і виконавчий директор Aeroscraft, народився в радянському Казахстані, і свою першу компанію Aeros він заснував в Україні. Згідно з опублікованою на сайті Aeroscraft біографією Пастернака, він емігрував до США в 1994 році.

Українські чиновники також хочуть зробити Україну одним з провідних експортерів зброї у світі.

"Україна активно нарощує військовий потенціал, — написав Порошенко у введенні каталогу продукції „Укроборонпрому" на 2016-2017 роки. — Наша стратегічна мета — увійти у першу п'ятірку експортерів зброї".

Згідно з даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, за підсумками 2014 року Україна увійшла до першої десятки країн-експортерів зброї.

Нолан Петерсон

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>