Чого Путін може навчитися у Володимира Кличка

Російський президент не знає, як можна програти і при цьому все ж почуватися переможцем. Так, він виграв Крим, але втратив Україну. Є й інший Володимир, більш розумний

Чого Путін може навчитися у Володимира Кличка
Фото з відкритих джерел

Die Welt

Німецька газета

Російський президент не знає, як можна програти і при цьому все ж почуватися переможцем. Так, він виграв Крим, але втратив Україну. Є й інший Володимир, більш розумний

Оригінал на сайті Die Welt

Вчитися у Володимира Кличка — значить вчитися перемагати, навіть зазнавши поразки. Кличко, донедавна чемпіон світу з боксу, людина, у якої може повчитися його тезка, президент Росії Володимир Путін. Їхнє красиве слов'янське ім'я означає "володій світом". Кличко і Путін поставилися до цього завдання з усією серйозністю — кожен на свій лад. Кличко в серпні оголосив про завершення кар'єри. Протягом місяців він вів внутрішню боротьбу із самим собою, вирішуючи це. У квітні у видовищному поєдинку з британцем Ентоні Джошуа (Anthony Joshua) він незадовго до закінчення бою зазнав поразки технічним нокаутом. При цьому обидва в цій рівній дуелі вже були на межі поразки.

Новини за темою

Нещодавно Кличко розповідав в інтерв'ю ток-шоу Маркуса Ланца (Markus Lanz) про свої останні місяці, говорив багато красивих фраз, щодо яких ми тут хочемо поміркувати. За його словами, зараз він у тому стані, "коли програв і все ж неймовірно багато виграв". І насправді його поразку, а потім і гідний відхід висвітлювали — не лише в німецьких ЗМІ — з радінням. Українця було включено також і до списку найвидатніших боксерів світової історії. Вчитися у Кличка — значить серед іншого навчитися програвати.

Чи візьме до уваги це Путін? У російського лідера все ще під контролем. Але зеніт своєї влади і популярності він, без сумніву, переступив. Якщо він в останні роки і втратив щось важливе для Росії, то це Україну. Хоча він виграв (військовим шляхом) Крим, але зате програв Україну, найбільшу, чисто європейську країну, а втратити в довгостроковій перспективі Київ, колиску східних слов'ян, — це набагато більш істотна втрата. Слова Леніна свідчили: "Якщо ми втратимо Україну, ми втратимо все". Путіну це вдалося.

Історик Томас Ніпперді (Thomas Nipperdey) одного разу написав про історію німців як націю фразу, яка стала крилатою (принаймні серед істориків): "Спочатку був Наполеон". Коли історики в майбутньому писатимуть історію України, там буде фраза: "Спочатку був Путін". Його фраза, що неодноразово лунала на адресу сусідів, провокаційні слова — "Ми один народ" (плагіат з його дрезденських часів?) — повертаються бумерангом.

Найпізніше відтоді як Путін розпочав військові дії, що погано піддаються приховуванню, на території — і проти — південного сусіда, багатьом українцям, неважливо якою мовою вони розмовляють і якого вони походження, стало зрозуміло: ми — два народи. Полководців Наполеона і Путіна об'єднує таке: ніщо так не згуртовує людей, як спільний ворог. З клаптикової ковдри князівств таким чином виникла Німеччина; з неоднорідної радянської республіки з християнами, євреями і мусульманами, будучи до 2014 року (попри всі наявні недоліки) напрочуд мирною країною, — Україна, яка політично сприймається як громадянська нація.

Початок навчального року в більшості країн Східної Європи припадає на 1 вересня. Цей день був початком війни в 1939 році, а згодом став у деяких країнах і Всесвітнім днем миру. Той, хто цими днями дивиться українське телебачення, той постійно бачить кадри двох типів. Наприклад, як президент Петро Порошенко співає разом з дітьми (дівчатками з великими барвистими стрічками у волоссі) національний гімн чи то на заході чи на сході країни, поблизу демаркаційної лінії з окупованими територіями Донбасу. Освіта всупереч війні, нове шкільне приміщення всупереч кризі, дистанційне навчання як засіб, щоб уникнути небезпечного шляху до школи поблизу лінії фронту. От такий сигнал.

Новини за темою

Інше послання "одягнене" у військову форму. Президент (або Ірина Геращенко, його уповноважена з питань Донбасу) відвідують солдатів, шанують поранених і загиблих. Або на параді у Києві святкують 24 серпня День незалежності. У ньому цьогоріч брали участь міністр оборони і військовики з восьми країн-членів НАТО. До речі, пані фон дер Ляйєн не було. І тут Путін бачить ефект, який навряд чи міг бути більшим. Із 6 тис. боєздатних солдатів у 2014 році створено армію, яку за її бойовим складом можна порівняти з французькою армією, найбільшої в ЄС.

Новини за темою

Сумно, що між Росією, яка любить позиціонувати себе як "великий брат", і Україною все зайшло так далеко. Можливо, й тут боксери брати Клички могли б стати прикладом. Вони обіцяли своїй матері, що ні за які гроші в світі не встануть на рингу один проти одного. Вони додержали слова. Однак коли молодший брат Володимир переживав кризу, старший брат Віталій, нинішній мер Києва, не міг утриматися від настанов. Після цього молодший брат на довгий час заборонив йому з'являтися у себе вдома. І, як каже Володимир сьогодні, "дистанція нас зблизила". Ми навчилися шанобливого ставлення. Коли молодший брат після довгих мук вирішив завершити кар'єру, він повідомив про це насамперед братові і почав своє СМС словами: "Дякую, що ти не втручався в моє рішення".

Новини за темою

Двічі Україна ухвалювала рішення — в ході Помаранчевої революції в 2004 році і ще більш виразно в ході Революції гідності в 2014 році — щодо курсу на Європу. 1 вересня набрала чинності Угода про асоціацію з ЄС, яке принесе обом сторонам вільну торгівлю, а Україні — найважливіші реформи. На жаль, Росія не перейняла це гарне правило невтручання. Путін вдруге навіть зумів зробити те, що протягом десятиліть обом "братнім народам" здавалося немислимим — що росіяни і українці стрілятимуть один в одного. І що не менш жахливо, так це те, що з'явилися такі образи ворогів, на усунення яких знову підуть — як в інших країнах Європи — цілі десятиліття.

При цьому російський президент минулої осені встановив пам'ятник Володимиру Великому, прародичу росіян і українців, неподалік від стін Кремля. Князь Володимир, як сказав Путін, заклав "моральні засади", які визначають наше життя і понині. Та чи не варто Путіну врахувати те, що Клички продемонстрували вже давно — те, що брати не воюють один з одним?

Герхард Гнаук (Gerhard Gnauck)

Переклад ИноСМИ

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів