Чому четвертий термін Ангели Меркель буде непростим

Меркель доведеться відповісти на низку викликів, перш ніж вона зможе сформувати новий уряд

Чому четвертий термін Ангели Меркель буде непростим
Фото з відкритих джерел

Меркель доведеться відповісти на низку викликів, перш ніж вона зможе сформувати новий уряд

Оригінал на сайті The Conversation

Ангела Меркель залишається на посаді канцлера Німеччини. Але оскільки вибори показали зростання невеликих партій, у першу чергу, правих, її четвертий термін, ймовірно, буде більш насиченим, ніж хотілося б канцлеру.

Консервативний блок у складі Християнсько-соціального союзу (ХСС) і Християнсько-демократичного союзу (ХДС) посів перше місце на виборах із 33% голосів. Тим не менше вони втратили майже 9% порівняно з результатами попередніх виборів у 2013 році.

Новини за темою

Соціал-демократична партія (СДПН) з великим відривом посіла друге місце, набравши 20,5% голосів. Для СДПН це історичний мінімум — майже на 6% менше, ніж на попередніх виборах. Так, лідер партії Мартін Шульц не зміг проявити себе у млявій передвиборній кампанії.

Чотирьом іншим невеликим партіям вдалося подолати поріг у 5%, щоб претендувати на місця в парламенті.

Права популістська партія "Альтернатива для Німеччини" досягла сумнівної віхи в післявоєнній історії Німеччини. Набравши 12,6% голосів, вона стане першою відверто правою націоналістичною партією, яка увійде до федерального парламенту.

Новини за темою

Ліва партія та Партія зелених набрали 9,2% і 8,9% відповідно. Великих успіхів досягла партія, яка була фактично списана з рахунків після останніх виборів, партія, яку багато хто сподівався ніколи не бачити в парламенті. Так, ліберальна Вільна демократична партія повстала з попелу, щоб повернутися до парламенту зі своїм новим харизматичним лідером Крістіаном Лінднером: партія набрала 10,7% голосів, подвоївши свій результат на попередніх виборах.

Коаліції знадобиться 316 місць для здобуття більшості в парламенті. Малоймовірним видається продовження нинішньої великої урядової коаліції (GroKo) між ХДС/ХСС і СДП, оскільки СДПН оголосила про намір піти в опозицію.

У зв'язку з тим, що "Альтернативу для Німеччини" і Ліву партію було виключено з коаліції, заснованої ХДС/ХСС, з ідеологічних міркувань, коаліцію, ймовірно, створять ХДС/ХСС, Вільна демократична партія та Партія зелених. Варіант створення так званої "коаліції Ямайки" (кольори прапорів цих партій формують прапор острівної держави: чорний у Християнсько-демократичного союзу, жовтий — у Вільної демократичної партії, зелений — у Партії зелених) не є вирішеним і може стати дуже непопулярним серед виборців.

Новини за темою

Примітно, що за тиждень до виборів безпрецедентна кількість німецьких виборців - близько 40% - не знали, за кого будуть голосувати. Невизначеність відчувалася в надзвичайно нервовому настрої серед електорату. Психолог Стефан Грюнвальд відзначив дивні коливання суспільного сприйняття досягнень уряду Меркель. В одну хвилину вони вважали Німеччину під час уряду Меркель "пустельною землею", в іншу хвилину - "островом процвітання".

Німцям добре відомо про їхній відносний добробут в Європі, але, схоже, їх досить сильно травмували наслідки міграційної кризи. Занепокоєння збільшує також міжнародна напруженість, яка породжує побоювання, що економічна безпека Німеччини перебуває під загрозою. З одного боку, вибори навряд чи могли серйозно турбувати людей, з іншого – повідомлення в соціальних мережах були сповнені люттю, а в одному зі східних міст Німеччини машину Меркель закидали томатами.

Виборці відчували, что давно назріла необхідність змін, але на практиці всі голоси, за винятком радикальних Лівої партії іта"Альтернативи для Німеччини", ведуть назад до Меркель. Іронічно, але опозиційні партії також вважали, що альтернативи Меркель немає.

До виборів усі основні партії - СДПН, Партія зелених і Вільна демократична партія - здавалися відкритими для вступу до коаліції. Судячи з опитувань, які показували, що Консервативний блок набере 36% голосів, а СДПН - 22%, було зрозуміло, що будь-яке продовження великої урядової коаліції буде очолювати Меркель, а не Шульц.

Новини за темою

Навіть після трьох термінів перебування на посаді канцлера і перевірки терпіння німецької громадськості політикою "відкритих дверей" більшість німців заявляли, що віддадуть перевагу бачити канцлером Меркель, а не Шульца. Оскільки ні основні партії, ні виборці не наважувалися розгойдувати човен, Меркель навряд чи потребувала активної виборчої кампанії.

Однак тепер Меркель доведеться відповісти на низку викликів, перш ніж вона зможе створити новий уряд. До виборів вважалося, що чим більше людей проголосують за "Альтернативу для Німеччини", тим більшою є вірогідність того, що інші невеликі партії наберуть мало голосів, а це у свою чергу призведе до неминучого продовження партнерства ХДС/ХСС і СДПН, яке починало розвалюватися. Замість цього дві основні партії отримали менше голосів, що, мабуть, переконало СДПН у відсутності майбутнього в очолюваної Меркель великої урядової коаліції. Тепер Меркель повинна спробувати укласти союз із двома партіями, які розширять зону комфорту і без того великого консервативного блоку.

Новини за темою

Крім того, оскільки "Альтернатива для Німеччини" набрала 12,6% голосів, посилиться тиск ХСС, більш консервативної та реакційної баварської братньої партії ХДС, який вона буде чинити на зміст коаліційної угоди уряду і на майбутній напрям політики. Хорст Зеехофер, лідер ХСС, вже оголосив про свій намір просувати консервативний блок "управо" на переговорах про коаліцію. Жорсткий вхід "Альтернативи для Німеччини" до парламенту повинен допомогти йому підкріпити свої вимоги, в тому числі, про більш сувору політику імміграційного контролю. Оскільки ХСС набрала історичний мінімум голосів - 38,5% (падіння майже на 11% порівняно з попередніми виборами), у своєму баварському виборчому окрузі вона обов'язково буде наполягати на більш консервативних реформах.

Патрісія Хогвуд

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...