Битва танків: китайський "Тип 99" проти російського Т-90 і американського "Абрамса". Хто переможе?

Китай здатний спроектувати, побудувати і прийняти на озброєння першокласний основний бойовий танк. А в США і Росії вони вже є

Битва танків: китайський "Тип 99" проти російського Т-90 і американського "Абрамса". Хто переможе?
Фото з відкритих джерел

Себастьян Роблін

Військовий експерт

Китай здатний спроектувати, побудувати і прийняти на озброєння першокласний основний бойовий танк. А в США і Росії вони вже є

Оригінал на сайті The National Interest

Танків у Китаю багато. Приблизно 8-8 тис. Кому ще може знадобитися така величезна кількість? Сполученим Штатам. І Росії. (Зауважте, що в загальну цифру ми включили законсервовані танки на складах і резерв. Кількість танків в регулярній армії в будь-якому разі менше).

Однак більшість китайських танків — це старі зразки, особливо "Тип 59" і "Тип 69", які почасти є безпосередньою копією радянської машини 1950-х років Т-54. Цих танків так багато, що якось я натрапив на один із них на дитячому майданчику в Тяньцзіні, де він став іграшкою для дітей.

Новини за темою

Однак останній і найкращий екземпляр у цій лінійці - танк "Тип 99" - викликає здорову повагу у зарубіжних оглядачів, хоча його ніколи не експортували і не використовували в бою. Причина проста: за своїми тактико-технічними характеристиками він не поступається кращим західним зразкам, а також має деякі унікальні особливості.

Сьогодні ми подивимося, як "Тип 99" виглядає в зіставленні з двома своїми найважливішими сучасниками, такими як американський танк M1A2 "Абрамс" і російський Т-90.

Фото з відкритих джерел

Перш ніж ми зануримося у технічні деталі, слід відповісти ось на яке питання: а чи потрібні взагалі Китаю танки? Запитання цілком резонне, адже основні військові зусилля Китаю зосереджені у напрямку Тихого океану.

Дехто може запитати: які шанси на те, що американські танки M1 "Абрамс" коли-небудь зійдуться в бою з китайськими "Тип 99"? При цьому варто замислитися ось про що: чи зуміють ці броньовані машини переплисти Тихий океан й обмінятися пострілами де-небудь у районі рифа Скарборо?

Але геть із жартами Це малоймовірно, якщо не брати до уваги сценаріїв десантної операції для якої-небудь комп'ютерної гри. З іншого боку, інтерес до купівлі танків "Абрамс" проявляє Тайвань, а ще 60 таких машин є на озброєнні в Австралії. Тож ніколи не говори ніколи.

Однак це питання набуває більшої актуальності, якщо задуматися про російський Т-90. Зараз у Москви хороші відносини з Пекіном, але ці країни не є близькими союзниками. Між ними є протяжний спільний кордон, а наприкінці 1960-х вони ледь не вступили у війну один з одним.

Що найважливіше, Росія поставляє свою зброю і бойову техніку до Індії та В'єтнаму, у тому числі такі системи, які явно використовуватимуть проти китайської армії в разі конфлікту. Наприклад, це крилаті ракети "БраМос", а ще... так, понад 1 тис. танків Т-90, багато з яких розгорнуто вздовж індійського кордону в Гімалаях.

У 1962 р. Китай вступив у війну з Індією через кордон, а в 1979 р. почав війну з В'єтнамом, щоб покарати його за протиборство з режимом червоних кхмерів у Камбоджі, який мав китайську підтримку. (В'єтнам теж хоче замовити Т-90.)

Фото з відкритих джерел

Сьогодні китайські військовики наполегливо говорять про те, що Індія, яка може в перспективі стати наддержавою, представляє загрозу для Китаю. Тому вони проводять масштабну мілітаризацію прикордонних районів поблизу Індії та будують дороги, щоб важка військова техніка могла пройти через високі гори. Китай також налагоджує союзницькі відносини з Пакистаном, який неодноразово воював з Індією, і час від часу постачає йому військову техніку.

І нарешті, слід задуматися про можливу громадянську війну або про крах уряду в Північній Кореї. Яку політику буде проводити в цьому випадку Пекін? Це питання на трильйон доларів, але за одним із сценаріїв, китайські сухопутні війська повинні втрутитися і відновити порядок у Північній Кореї. А це загрожує зіткненнями з корейськими військами.

Таким чином, хоча реальний збройний конфлікт нікому не потрібен і в більшості випадків буде мати зворотний ефект для всіх учасників (як і більшість інших воєн), є деякі ситуації, в яких танкові бої все ж можуть відбутися на кордонах Китаю, зокрема проти танків російського виробництва.

Але досить про політику, перейдемо до гуркітливих машин смерті!

Спочатку дозвольте представити суперників...

Безумовно, "Абрамс" — це класична американська машина, яка розгромила озброєні радянськими танками іракські танкові війська в ході війни в Перській затоці в 1991 р. При цьому американці не втратили жодного танка від вогню противника. "Абрамс" не новий танк, однак сухопутні війська постійно вдосконалюють його боєприпаси, броньовий захист і прилади виявлення, щоб він йшов у ногу з часом
.

Фото з відкритих джерел

Т-90 — це перший російський танк, який з'явився після холодної війни. Він не рівня "Абрамсу", але все одно має важливі характеристики в плані точності стрільби і броньового захисту. Особливо це стосується машин, оснащених динамічним захистом нового покоління. Наразі Росія бере на озброєння принципово новий танк Т-14, але поки її головною бойовою силою залишаються 550 танків Т-90А.

Москва створила модернізований танк Т-90АМ, однак серійне виробництво цієї машини поки не почала. Але вона продала 354 схожих танки Т-90МС (експортний варіант) Індії, яка має намір розмістити їх на кордоні з Китаєм. Загалом в Індії понад 1 200 Т-90, а Алжир з часом має намір отримати 800 з гаком таких машин.

Китайський танк "Тип 99" поєднує в собі корпус, що дуже сильно нагадує видовжений Т-72, та башту західного типу, прообразом для якої почасти став німецький "Леопард 2". Вперше дослідний зразок цього танка під назвою "Тип 98" з'явився на святковому параді в 1999 р. Потім він здобув назву "Тип 99" і в 2001 р. почав надходити на озброєння. Маючи вагу 57 тонн, ця машина за ваговими характеристиками займає середнє положення між 70-тонним "Абрамсом" і 48-тонним Т-90. У деяких його модифікаціях, таких як "Тип 99А2", використано передові технології. У Пекіна є майже 500 танків "Тип 99" у складі 16 танкових батальйонів. Він також створив 124 більш сучасних танки "Тип 99А". Цей варіант не поставляють на експорт, хоча деякі його елементи використовують у китайському експортному танку VT4.

Вогневі засоби

На танках "Тип 99" і Т-90 встановлено 125-міліметрову гармату з карусельним автоматом заряджання, узятим із зразків радянської епохи. У ході війни в Перській затоці гармата показала себе слабо в боях з танками "Абрамс" і "Челленджер", але завдяки боєприпасам з вольфрамовою серцевиною на меншій відстані вона здатна пробивати лобову броню "Абрамса".

Новий танк "Тип 99А2" має більш довгу гармату, що теоретично має надавати більшої початкової швидкості підкаліберним снарядам, а також підвищувати бронепробивність і точність влучання. Біля гармати також є хитромудрий новий стабілізатор.

Згідно з наявною інформацією, Китай має намір з часом встановити на танку "Тип 99" гармату калібру 140 мм, хоча в ході попередніх випробувань ствол гармати розірвало. До речі, Росія також має намір оснастити свій новий танк Т-14 "Армата" знаряддям такого ж калібру.

120-міліметрова гармата танка "Абрамс" компанії Rheinmetal стріляє снарядами M829 зі збідненим ураном, що викликають масу політичних суперечок. Товщина пробивається таким снарядом броні на 15-25% більше. Наразі США виробляють боєприпаси M829 нового покоління, які можуть пробивати розроблені в Росії системи динамічного захисту "Контакт" і "Релікт" (про них трохи пізніше).

Фото з відкритих джерел


 

Китай розробив власний боєприпас зі збідненим ураном для своєї 125-міліметрової гармати, що, згідно з його твердженнями, може пробивати броню М1 на відстані до 1,4 км.

У "Абрамса" є четвертий член екіпажу, що заряджає знаряддя, що, за словами американських танкістів, набагато надійніше. Це забезпечує більш високу скорострільність, а якщо когось із членів екіпажу буде виведено з ладу, заряджальник зможе його замінити. Але для четвертого члена екіпажу потрібен додатковий простір, і через це М1 більше і важче.

"Тип 99" і Т-90 можуть проводити пуски протитанкових керованих ракет через ствол гармати, а ось "Абрамс" не може цього робити. (У танку "Тип 99" використано ПТКР АТ-11 "Рефлекс" російської конструкції, що виробляється за ліцензією.) Теоретично це дає перевагу в бою на великій відстані або в боротьбі з вертольотами, що летять низько. Але ракети, що запускаються з танка, існують вже 50 років, проте великої користі не приносять.

Ефективні прилади виявлення, які допомагають знаходити цілі і здійснювати прицілювання, в танкових боях мають таке ж значення, як і вогневі засоби. Росія в останні роки досягла певних успіхів у створенні танкових прицілів і тепловізійних приладів, хоча існує думка, що західні приціли та прилади виявлення, як і раніше, їх перевершують. У Т-90А не найкраща в Росії оптика (деякі танки пройшли модернізацію й отримали французькі тепловізори Catherine), а ось у Т-90МС є вдосконалена система керування вогнем "Калина".

Китай славиться відмінною електронікою, й у "Типу 99А2", імовірно, є нова пошуково-відстежувальна інфрачервона система, яка дозволяє йому ефективно полювати за ворожими танками і перевершує за своїми параметрами системи танка Т-90А.

Захист

"Тип 99" може похвалитися композитною бронею і динамічним захистом. Це блоки з вибухової речовини, їх розміщено на танку, і вони підривають снаряди, що підлітають, не даючи їм пробити броню. У новому Типі 99А2" використовується багатошарова система, схожа на російський динамічний захист "Релікт", яка за допомогою РЛС виробляє підрив елементів активно-реактивної броні до влучення снаряда по танку. Вона призначена для знищення снарядів з двома послідовно розташованими кумулятивними зарядами, які долають динамічний захист більш старих зразків.

У Т-90А використано більш старий комплекс динамічного захисту "Контакт-5", а в нових індійських танках Т-90МС застосовується система "Релікт". Обидві системи найбільш ефективні в боротьбі з ПТУРами, однак вони також зменшують пробивну здатність танкових снарядів.

У "Типу 99" є лазерний комплекс активної протидії, що попереджає командира в тому випадку, якщо його машина опромінюється лазерним променем противника. Це дає механіку-водію шанс відвести машину з небезпечної зони. Якщо подивитися на відеокадри із Сирії та Ємену, то видно, що танкісти не помічають наближення ПТУРів противника (вони можуть летіти 20 і більше секунд до влучання). Таким чином, застосування нового комплексу може істотно підвищити живучість танка.

Кажуть, що у танка "Тип 99" також є унікальний і надзвичайно потужний квантовий генератор, який засліплює лазерним променем керовані ракети з лазерним та інфрачервоним наведенням, виводить з ладу приціли противника і вражає органи зору операторів. На щастя, такі потужні танкові лазерні "осліплювачі" ніколи не застосовувалися в бою, і тому ми й гадки не маємо, наскільки добре вони працюють.

Новий "Тип 99А2", мабуть, також оснащено системою зв'язку на базі лазера, яку можна використовувати для розпізнання своїх машин і для передачі зашифрованих даних
.

Фото з відкритих джерел

З іншого боку, у танка Т-90 є комплекс активного захисту "Штора", який не тільки ставить перешкоди лазерам своїми випромінювачами, але й викидає димові гранати, які створюють навколо танка хмару, що приховує його від лазерів.

У M1 "Абрамс" немає ані приладів попередження про лазерне опромінення, ані комплексів активного захисту, ані активно-реактивної броні, хоча цілком можливо, що ці елементи буде встановлено на нових модифікаціях танка.

Поки в танку M1A2 ставка робиться на чудову композитну броню "Чобхэм", яка з роками удосконалювалася, і зараз при влучанні підкаліберного снаряда забезпечує захист, еквівалентний 800 і більше міліметрів катаної загартованої броні, а при влучанні кумулятивного заряда ракети — еквівалентну 1 300 мм. Для порівняння: Т-90 забезпечує захист, еквівалентний максимум 650 мм катаної загартованої броні. "Абрамс" також виграє від того, що боєприпаси у нього зберігаються окремо, оскільки це зменшує шанси на їх катастрофічну детонацію при влучанні ворожого боєприпасу.

У танку "Тип 99" поєднується композитна і модульна броня, що забезпечує приблизно такий самий захист, як в "Абрамса", або близький до нього. В одному джерелі стверджують, що ця броня еквівалентна броньовій сталі товщиною близько 1 100 мм, хоча дані про її реальну ефективність засекречено
.

Рухливість

"Тип 99" - найбільш рухливий з розглянутих танків. Під час руху дорогою він здатний розвивати швидкість до 80 км/год. M1 "Абрамс" і Т-90МС, що поставляється в Індію, відстають, маючи швидкість 68 і 72 км/год відповідно. А у Т-90 вона взагалі не перевищує 56 км/ч. Однак ненажерливий M1A2 може пройти всього 380 км, після чого йому потрібна заправка. А ось у "Типу 99" і у Т-90 запас ходу щодо палива становить понад 480 км. Далі, через велику вагу M1 найважче транспортувати і використовувати в бою.

І останній момент. У "Типу 99" є нові цифрові системи технічного обслуговування, аналогічні тим, які встановлюють на новітній версії M1 "Абрамс".

Таким чином, загалом "Абрамс" має найбільшу вогневу силу з цього тріо, однак "Тип 99" краще захищений завдяки своїм багатошаровим системам захисту. Крім того, він більш швидкий і має великий запас ходу.

Т-90А загалом відстає від китайського та американського суперників, однак Т-90МС із системою "Релікт", вдосконалений прицілами і більш потужним двигуном, може скласти їм конкуренцію
.

Фото з відкритих джерел

Проте слід мати на увазі реальні характеристики броні китайської машини. Певні сумніви викликає її гармата та електроніка, оскільки цей танк не експортується, а М1 і Т-90 активно використовувалися в боях різними країнами. Пекін любить зберігати в таємниці дані про свою техніку, й у нього також є стимул перебільшувати можливості своєї зброї.

Поряд з тим наявні дані вказують на те, що незважаючи на величезні орди застарілих танків "Тип 59", Китай здатний спроектувати, побудувати і прийняти на озброєння першокласний основний бойовий танк. Це цілком вписується в прагнення голови Сі Цзіньпіна скоротити чисельність, але при цьому підвищити якість китайської армії.

Себастьєн Роблін

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>