banner banner banner

Бути чи не бути. Ось у чому питання для "податкової міліції"

Минулий тиждень для "податкової міліції" не минув безслідно. Її майбутньою долею, як виявилось, занепокоєні не лише самі "податківці", але й уряд, парламент. До слова, саме уряд у кінці січня 2017 р. ініціював розробку концепції роботи майбутнього податкового органу, але не законодавчої ініціативи. Втім, як ми знаємо нині в парламенті найактуальнішою законодавчою ініціативою був саме законопроект №4228 про реформу податкової міліції, який не був підтриманий депутатською більшістю

Бути чи не бути. Ось у чому питання для "податкової міліції"
З відкритих джерел

Тимур Чмерук

Підприємець

Минулий тиждень для "податкової міліції" не минув безслідно. Її майбутньою долею, як виявилось, занепокоєні не лише самі "податківці", але й уряд, парламент. До слова, саме уряд у кінці січня 2017 р. ініціював розробку концепції роботи майбутнього податкового органу, але не законодавчої ініціативи. Втім, як ми знаємо нині в парламенті найактуальнішою законодавчою ініціативою був саме законопроект №4228 про реформу податкової міліції, який не був підтриманий депутатською більшістю

Філософія "податкового" непорозуміння

Якщо проаналізувати палітру меседжів наших політиків у соціальних мережах, новинних стрічках в ЗМІ, то стане очевидно, що питання нового податкового органу стало каменем протиріч і, мабуть, не перестане бути ним до наступного року, коли, за прогнозами депутатів, з податкового комітету уряд повернеться до повторного обговорення. Одними із так званих непорозумінь між представниками двох гілок влади – виконавчої і законодавчої – стало те, що представники саме законодавчої образились на виконавчу, що їх не було запрошено чи долучено до робочої групи при прем’єр-міністрі в процесі обговорення концепції.

Новини за темою

Цікаво, що непорозуміння мають місце і в середині самого уряду. Адже ще у вересні відомство Данилюка (Мінфін) підготувало законопроект про реформу податкової міліції, який довгий час не вносився на розгляд уряду, а коли був презентований, отримав невтішні резюме від колег з Мінюсту. Як історичний підсумок, на засідання уряду законопроект від Мінфіну не був підтриманий. Вочевидь "роковим питанням" стало питання підлеглості, взагалі моделі нового органу і моделі пропорції перерозподілу повноважень фіскальних та правоохоронних органів. До слова, в світовій практиці є досвід підлеглості органу, що займався податковим наглядом і розслідуванням, зокрема Мінфіну, Мін'юсту, МВС, фіскальною службою. В Україні, на превеликий жаль, таке питання знову переходить з площини інституційної ефективності та спроможності до питання політичної доцільності. А такий підхід ніколи не був оптимальним у контексті інституційних та реформ правоохоронних органів у державі.

Якщо вдатись до деталей, то на думку міністра Данилюка, новий податковий орган потрібен у силу необхідності та актуальності ефективної боротьби з фінансово-економічними, податковими злочинами і нарікатимуть його Служба фінансових розслідувань. Про мету її діяльності, основні повноваження та статут діяльності можна дізнатись більше за посиланням. Цей орган може бути здатний до якісної роботи у складі 3500 осіб, також передбачалось, що у нового органу будуть свої територіальні управління в підході "одне територіальне управління на три області".

Новини за темою

Іншим, не менш вирішальним, непорозуміння і причиною нестворення нового податкового органу стало те, що питання квот не було погоджено в повній мірі. Уряд у свою чергу вирішив взагалі квотне питання обмежити нормою про те, що в новий орган зась всім, хто саме до 2010 року працював у сфері протидії фінансовим злочинам проти держави. Напевно, в "золоті роки" правління і "протидії фінансовим зловживанням" за час президентства Януковича та кількаразового урядування Азарова різні фіскальні, податкові органи не наводнились "своїми" людьми попередніх фінансово-промислових груп чи кланів. Питання навіть не риторичне. Ще раніше, до вищезазначеної норми, уряд планував, що квоту в 30% штату нового відомства можуть складати фіскали, які працювали в податковій міліції раніше, але не склалось. Уряду, буцімто, важко проконтролювати її дотримання.

А що ж далі?

Результатом політичного ґвалту стало пробуксування питання створення Служби фінансового розслідування. Чи став такий результат свідомим замовленням певних лобістських кіл у парламенті та уряді, достеменно поки що не відомо, хоча відкидати цю позицію не можна. Законотворча робота над реформою продовжується. Народні обранці заходились створити робочу групу з цього питання у складі Острікової ("Самопоміч"), Кірша ("Народний фронт"), Курячого (БПП), Нечипоренка ("Відродження").

Новини за темою

Уряд зі свого боку, за словами міністра фінансів Данилюка, обіцяє вже на цьому тижні доопрацювати законопроект про податкову та запропонувати його розглянути на засіданні РНБО. Це до речі "фішка" останнього періоду - урядовий функціонал, який є дискусійний або стосовного якого в уряду відсутні результати роботи в режимі "політичного пінг-понгу", закидається на інший майданчик, у цьому разі РНБО. Матимемо надію, що результати пінг-понгу не приведуть до вирішення долі реформи податкової міліції до судових засідань, а все вирішиться компетентно у владних кабінетах компетентними політиками та бюрократами із залученням всіх зацікавлених сторін.

Новини за темою

Як висновок, всі непорозуміння між урядом і парламентом треба локалізовувати в зародженні і діяти на випередження, бо виникає думка, що в нашого уряду та парламенту очевидні хвороби політичного, інституційного та професійного росту, і як і в багатодітних сім’ях, коли діти перетягують ковдру на свій бік. Тут на поміч має прийти кілька факторів: самовиховання, вулиця, громадськість та батьки (керівництво держави, парламенту, фракцій політичних партій, голови парламентських комітетів та урядових міністерств і департаментів).

Тимур Чмерук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>