banner banner banner

Буде газовий хаб? Що означає меморандум про спільне використання української ГТС

Європейські компанії зацікавлені в підвищенні надійності поставок газу на ринок ЄС через Україну. Це відповідає положенням Стратегії енергетичної безпеки ЄС. Вони є одержувачами газу, який іде транзитом територією України, і тому зацікавлені в стабільності поставок і зменшенні ризикових складових, в тому числі з технічної сторони

Буде газовий хаб? Що означає меморандум про спільне використання української ГТС
Фото з відкритих джерел

Європейські компанії зацікавлені в підвищенні надійності поставок газу на ринок ЄС через Україну. Це відповідає положенням Стратегії енергетичної безпеки ЄС. Вони є одержувачами газу, який іде транзитом територією України, і тому зацікавлені в стабільності поставок і зменшенні ризикових складових, в тому числі з технічної сторони

Меморандум про взаєморозуміння, який підписали італійська компанія Snam, словацька Eustream, "Нафтогаз України" і "Укртрансгаз", спрямовано на спільну оцінку можливостей співпраці в експлуатації і розвитку газової мережі в Україні. Це попередній етап для можливих інвестицій. У рамках Меморандуму передбачається, що компанії спільно визначатимуть шляхи вдосконалення газотранспортної мережі України, можливостей зробити її ефективною, розвиненою і конкурентоспроможною.

Новини за темою

Меморандум — це багатостороння угода, що описує лише загальну лінію дії. Тому буде створено робочі групи для підготовки пропозицій для подальшого співробітництва. Водночас підписання документа у присутності комісара ЄС з кліматичних дій та енергії пана Мігеля Каньєте, міністра економічного розвитку Італії Карло Календи і міністра енергетики України Ігоря Насалика говорить про гарні перспективи подальшого співробітництва.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман стверджує, що зацікавленість у співпраці "висловили й інші європейські оператори". Формування в майбутньому такого "газового пулу" і забезпечить диверсифікацію реверсних поставок природного газу, і можливість вибору оптимальних пропозицій щодо співпраці, в тому числі й створення спільно умов щодо безпечного транзиту газу до Європи територією України. Остаточну ухвалу щодо партнерства має бути винесено на основі положень закону України "Про ринок природного газу". Відповідно, далі має бути оголошено конкурс, на якому переможе найбільш вигідна для України пропозиція.

Новини за темою

Європейські компанії зацікавлені в підвищенні надійності поставок газу на ринок ЄС через Україну. Це відповідає положенням Стратегії енергетичної безпеки ЄС. Вони є одержувачами газу, який іде транзитом територією України, і тому зацікавлені в стабільності поставок і зменшенні ризикових складових, у тому числі з технічної сторони. Не секрет, що перекачування газу в ГТС забезпечують компресорні станції, переважна більшість яких ПАТ "Укртрансгаз" експлуатує 25 років і більше. У комплектації таких компресорних станцій застосовано металомістке, низькоефективне і морально застаріле обладнання 80-х років минулого сторіччя. До їх складу входять газоперекачувальні агрегати, частина з яких вичерпала свій експлуатаційний ресурс і працює в умовах продовженого ресурсу.

У липні 2016 р. НКРЕКП ухвалила рішення щодо внесення змін до плану розвитку державної компанії "Укртрансгаз" на 2016-2025 роки. При цьому загальну суму інвестицій на модернізацію газотранспортної системи було озвучено в обсязі 69,9 млрд грн. Перспективною бачиться і повна інтеграція української ГТС в європейську систему транспортування газу ENTSO-G і подальше поглиблення кооперації з країнами Центральної Європи з метою підвищення надійності поставок енергоносіїв. Крім того, акцент робиться на адаптації потужностей ГТС до умов роботи загальноєвропейського ринку природного газу.

Новини за темою

Крім того, теоретично підписання цього меморандуму відкриває перед європейськими операторами потенційну можливість у використанні інфраструктури України у своїх інтересах після можливого створення Східного газового хаба на основі українських ПСГ із загальним обсягом 32 млрд куб. м і додаткові потужності для зберігання природного газу (сезонне зберігання і зберігання стратегічних запасів), де Україна має можливість і готова відкрити європейським споживачам доступ до українських ПСГ об'ємом до 17 млрд куб м.

Італійська компанія Snam S. p.A. займається транспортуванням, регазифікацією, зберіганням і розподілом природного газу і працює як дочірня компанія Eni SpA. Компанія Snam управляє і розвиває найбільшу в Європі трубопровідну мережу (довжиною понад 40 000 км), найбільшу інфраструктуру зберігання в Європі (19 млрд куб. м) і один з перших терміналів ЗПГ, збудованих в Європі. Це одна з найбільших європейських компаній. Інвестиції Snam в Європі спрямовано на сприяння інтеграції європейської енергетичної мережі і просування газу як ключового елементу сталого енергетичного балансу.

Словацька Eustream є власником й оператором однієї з найбільших газотранспортних систем в Європейському Союзі. Місія Eustream полягає у транспортуванні природного газу зі Словаччини на європейські ринки. Eustream є довгостроковим партнером української газотранспортної системи, безпосередньо пов'язаних з Україною в обох напрямках потоку природного газу.

Новини за темою

Росія також була зацікавлена в українській ГТС. Але зараз інтереси "Газпрому" спрямовані більшою мірою на дискредитацію української ГТС перед її європейськими партнерами і створення інформаційного тиску на Єврокомісію для створення умов погодження проекту "Північний потік–2", оскільки, за оцінками східної сусідки, новий газопровід доведеться будувати через ненадійність України як транзитної ланки. З урахуванням цього не виключаю, що при подальших кроках сторін після підписання меморандуму можуть з'явитися нові деталі, які сьогодні залишаються поза полем зору експертів.

Сергій Сапегін, директор НТЦ "Психея"

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>