Брекзит Джонсона: Наслідки для Великої Британії

Брекзит Джонсона: Наслідки для Великої Британії
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон З відкритих джерел

Оригінал на сайті Project Syndicate

Погана новина полягає в тому, що вихід Великої Британії з ЄС без угоди (Борис Джонсон обстоював цю ідею, щоб виграти на виборах лідера своєї єврофобської Консервативної партії) може призвести до раптової зупинки економічної активності, яка буде порівнянна з катастрофою, що настала після краху банку Lehman Brothers у 2008 році.

Спочатку це збій у бізнесі торкнеться, напевно, тільки британських підприємств, пов'язаних з торгівлею, і призведе до укладення якогось компромісу між Британією та ЄС протягом декількох тижнів або місяців. Але, як ми дізналися завдяки фінансовій кризі 2008 року, навіть короткого збою в нормальних комерційних відносинах в одній з частин економіки досить, щоб її потім всю трясло ще багато років.

Хороша новина полягає в тому, що Джонсон набагато більш розумний і майстерний політик, ніж його попередниця Тереза Мей. Песимізм щодо перспектив Брекзиту став настільки масовим, що будь-який варіант виходу з ЄС за винятком варіанту виходу без угоди стане тепер позитивним сюрпризом, який викличе економічне пожвавлення не тільки в Британії, але і Європі.

Так, в довгостроковій перспективі Британія приречена на страждання в будь-якому варіанті Брекзиту. Але якщо це не буде варіант без угоди, тоді короткостроковий збиток вдасться компенсувати підйомом ділових і споживчих настроїв, тому що ризик повного розриву раптово зміниться визначеністю — тривалим перехідним періодом, під час якого економічні відносини Британії та Європи залишаться практично незмінними.

Новини за темою

У цьому сценарії зміни в політиці по обидва боки Ла-Маншу дозволили б переважити навіть ту структурну шкоду, яку Брекзит заподіє Британії і її торговим партнерам. Велика Британія виграє від циклічних стимулів, які пообіцяв Джонсон – підвищення державних витрат і зниження податків.

А іншим країнам Європи, особливо Німеччині та Франції, підуть на користь комерційні можливості, які відкриються завдяки новим рішенням ЄС: швидше за все, вони будуть видавлювати британських конкурентів з спільного ринку в таких прибуткових галузях, як фінанси, медіа, фармацевтика, оборона і автомобілі.

Наскільки ж тоді висока ймовірність упорядкованого виходу і тривалого перехідного періоду порівняно з потенційно катастрофічним, раптовим розривом?

На ринках політичних ставок шанси виходу без угоди зараз оцінюються в 33%, а деякі фінансові аналітики вважають, що вони наближаються до 50%. Це не дивно, якщо згадати, що основну частину своєї передвиборчої кампанії Джонсон присвятив нормалізації ідеї виходу без угоди.

Але є як мінімум три причини, чому Брекзит без угоди залишається вкрай малоймовірним, навіть незважаючи на Джонсона – або, можливо, якраз через нього.

По-перше, розклад у парламенті зараз навіть більше, ніж раніше, перешкоджає виходові без угоди. Всі опозиційні партії ще сильніше об'єдналися проти Джонсона, ніж раніше проти Мей, і його реальна більшість у парламенті скоротилася всього до двох або трьох депутатів.

Це означає, що в принципі буде достатньо лише двох дезертирів в партії торі, щоб забалотувати уряд Джонсона і спровокувати проведення загальних виборів. У липні 40 депутатів-торі проголосували за те, щоб послабити переговорні тактичні позиції Джонсона, тому явно знайдеться достатня кількість потенційних дисидентів, готових звалити його уряд, якщо це знадобиться для запобігання виходові без угоди.

А якщо вибори будуть оголошені до того, як Джонсон зуміє відновити єдність своєї партії, провівши Брекзит в тому чи іншому варіанті, тоді він, швидше за все, програє на цих виборах, увійшовши в британську історію як прем'єр-міністр, який займав цей пост найкоротший час.

Відповідно, внутрішньопартійний бунт супротивників виходу з ЄС без угоди є для Джонсона набагато більш серйозним ризиком, ніж розчарування єврофобів, які саботували Мей.

По-друге, у Джонсона є спосіб уникнути розриву з ЄС, який був недоступний Мей. Якщо Джонсон зуміє переконати лідерів ЄС запропонувати деякі незначні, косметичні зміни до укладеної Мей угоди про вихід, тоді він зможе – майже безсумнівно – переконати парламент затвердити цю "нову" угоду.

Причина в тому, що у твердолобих євроскептиків, які бажали замінити Мей на "цього" прихильника Брекзиту, тепер не буде іншого вибору, окрім як проголосувати за угоду Джонсона. В іншому випадку їм загрожують вибори, за підсумками яких вони можуть взагалі залишитися без Брекзиту.

Крім того, багато прихильників Європи в обох головних партіях, що раніше сподівалися запобігти Брекзиту, тепер підтримають майже будь-яку досягнуту угоду, просто щоб уникнути кошмару виходу без договору.

Головна загроза, отже, походить з боку ЄС. Чи підуть європейські лідери на достатню кількість косметичних поступок Джонсону, щоб "підфарбувати свиню" в угоді Мей, щоб Борис потім, як то кажуть, "приніс додому бекончик"?

Напевно, відповідь буде "так". Як і Джонсон, лідери ЄС відчайдушно хочуть завершити сагу Брекзиту, адже йому реально потрібна лише одна маленька поступка: зміна "ірландського застереження", покликаного гарантувати відкритий кордон у Північній Ірландії.

Це прикордонне питання реально важливе тільки для Ірландії, тому позицію Євросоюзу будуть визначати інтереси ірландського уряду. Важко знайти причину, з якої цей уряд міг би віддати перевагу визначеності завдання миттєвої шкоди економічним інтересам і безпеці Ірландії у разі Брекзиту без угоди, а не легкому пом'якшенню "ірландського застереження", що гарантувало б тривалий перехідний період, в ході якого нічого не зміниться.

Новини за темою

Як нещодавно зазначив Патрік Ліхі, відомий коментатор газети "Irish Times": "А чи не краще виглядає ймовірність введення прикордонного контролю через кілька років, ніж визначеність запровадження такого контролю 31 жовтня?".

Більш того, під час перехідного періоду, який настане після впорядкованого Брекзиту, Британія буде пристрасно бажати якнайшвидше домовитися про постійну торговельну угоду з ЄС, тим самим Ірландія опиниться в ще більш сильній позиції, щоб наполягати на вимозі збереження відкритого кордону.

Все це підводить нас до третьої причини, чому не варто робити ставку на вихід без угоди: це власні заяви і політичний стиль Джонсона. Хоча Джонсон неодноразово давав обіцянки вийти з ЄС у жовтні "з угодою або без неї", він також оцінив шанси реальності виходу без угоди як "мільйон до одного", тому що він впевнений в успіху переговорів з ЄС.

Чому світ сприйняв обіцянку Джонсона вийти "з угодою або без неї" як релігійну доктрину, а його ж власний прогноз, що Брекзит буде з угодою, відкинув як безглузді мрії? Якщо звернути увагу на його особисті амбіції і здатність забувати про обіцянки (а зазвичай це найкращий метод прогнозування дій Джонсона), можна зробити цілком протилежний висновок.

Якщо Джонсон почне виступати за Брекзит без угоди, він ризикує катастрофою в будь-якому випадку: або економічний спад, якщо він зуміє обійти парламентську опозицію і провести обіцяний розрив, або дострокові загальні вибори, якщо парламент такий розрив заблокує.

Якщо ж, з іншого боку, Джонсон дійсно спробує домовитися про упорядкований вихід, тоді він все ж зуміє провести символічний Брекзит до встановленого терміну в жовтні, але при цьому забезпечить перехідний період, якого відчайдушно потребує Британія.

Викликаний цим сплеск ділової впевненості дозволить зверстати щедрий бюджет зі зниженням податків, зростанням держвидатків і кейнсіанськими бюджетними стимулами. Все це прокладе шлях до загальних виборів наступної весни, які Джонсон майже точно виграє, отримавши значну більшість.

Для цієї політично свавільної людини, чиїм єдиним постійним принципом є непостійність, найкращим варіантом, звичайно, буде впорядкований і погоджений Брекзит, і не важливо, які безрозсудні обіцянки він давав єврофобам, які привели його до влади.

Анатолій Калецький

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>