Володимир Парасюк
112.ua

З позафракційного депутата Володимира Парасюка вже хочуть зняти недоторканість. Така реакція деяких парламентарів на бійку, влаштовану ним на блокпосту під Слов`янськом ввечері 14 березня. Якщо це станеться, далі Парасюка можуть судити й у перспективі взяти під варту. Бо бився він із нацгвардійцями, які брали участь у бойових діях, тому силовики мають на бойового депутата зуб і неодмінно вкусять ним. Адже в усі часи в усіх країнах вони стоять один за одного. У корумпованих країнах це називається круговою порукою, а там, де поліції та армії довіряють – захистом честі мундира, причому без лапок і в позитивному значенні цього виразу.

Донедавна Парасюку всі його вибрики сходили з рук, бо його публічна агресія мала значну підтримку серед українців. Тут працював той самий фактор, що й під час парламентських виборів 2012-го року, коли "Свобода" вперше за двадцять років свого існування подолала прохідний бар’єр і перетворилася на парламентську партію. Причина озвучувалася відразу: за націоналістів голосували навіть помірковані та записні ліберали, бо людей Тягнибока вважали єдиними, хто спроможний дати "регіоналам" силову відсіч. Простіше кажучи, від "свободівців" чекали, що вони битимуть "біло-блакитних". Українці делегували націоналістам такі повноваження, бо побити "регіонала" в масовій свідомості було подвигом.

Новини за темою: Порошенко назвав Парасюка депутатом середнього роду

І "Свобода" сподівання виправдала. Звісно, до прямих сутичок доходило нечасто, зате словесно націоналісти вправлялися, як могли. Чого варта фраза Ірини Фаріон на адресу тодішнього прем’єра Миколи Азарова – вона назвала його розумово відсталим через ігнор державної мови. Попри особисту неприязнь, яку помірковані відчували до Ірини Дмитрівни, саме вони активно поширювали відповідне відео у соціальних мережах. Коли відразу після перемоги Майдану "свободівці" побили виконуючого обов’язки президента НТКУ Олександра Пантелеймонова, змусивши в такий спосіб написати заяву про звільнення, їх далеко не всі засуджували. Адже посіпак злочинної влади нема чого жаліти, треба скидати їх, як Леніна на Бесарабській площі.

Тим не менше, наступні парламентські вибори підтвердили правоту тих, хто пов’язував успіх "Свободи" з наявністю в парламенті комуністів. Щойно Компартію заборонили, "Свобода" втратила ворога й голоси виборців, котрі два роки тому їх підтримали. А це означало: людям набридла демонстрація фізичної сили й шоу довкола цього. Українці хочуть, аби винних карали по закону, а для цього мають запрацювати як самі закони, так і віра в них. Оскільки все в Україні відбувається не так скоро, як нам би хотілося, на сцену вийшла нова надія спраглих до справедливості в часи тотального беззаконня – Володимир Парасюк.

Новини за темою: Кругова шизофренія: Реакція соцмереж на конфлікт Парасюка з поліцією

У суспільній свідомості він довго тримався як "головний сотник Майдану", мав неофіційний титул сотника, який змінив хід історії. ЗМІ, відчувши гостру потребу мас у нових героях, самі зробили Парасюка й подали людям як безстрашного невідомого бійця, якого злякався сам великий і жахливий Янукович, тому й утік. Хоча вже незабаром з`явилися думки щодо того, що той збирався накивати п`ятами ще в грудні, а те, що відбувалося на Майдані, вже вважають операцією прикриття для його безславної втечі.

Нинішні часи свідчать: якщо Парасюк і може претендувати на героїчний статус, то лише як герой новітніх українських коміксів. Кілька років поспіль його бачили серед ініціаторів різних бійок як у парламенті, так і за його стінами. Зокрема, широкого резонансу набув випадок, коли Парасюк ударив ногою в голову співробітника СБУ Василя Пісного. Свіжіший інцидент – побиття ним же одіозного "опоблоківця" Олександра Вілкула. В цих та інших випадках хуліганство наочне, як і очевидною є безкарність нардепа. Проте за Вілкула йому багато хто аплодував, та й противники подібних форм зведення рахунків тихцем схвалювали Парасюка. Але зараз усе може скінчитися інакше.

Новини за темою: Бійка Парасюка і поліцейських під Слов'янськом. Що силовики розповіли в Раді

Бійцівський депутат настільки повірив у власну обраність й від того – безкарність, що втратив відчуття реальності й почав нападати на військових. Можна й, мабуть, треба ставити під питання легітимність таких, як екс-регіонали. Проте армії українці довіряють сьогодні в рази більше, ніж усім політикам разом узятим. Замахнувшись кулаками на один із небагатьох інститутів народної довіри, Парасюк починає швидко втрачати імідж "добра з кулаками". Й опиняється в одному ряду з Надією Савченко, яка своїми незграбними кроками й заявами давно вивела сама себе з пантеону нових героїв.

Андрій Кокотюха

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.