Мер Львова Андрій Садовий
Обозреватель

Партія "Самопоміч" залишається на колишніх позиціях, як в прямому, так і в переносному сенсі. XI з'їзд партії, який відбувся 12 березня, наочно продемонстрував Банковій, що керівництво "Самопомочі" заволоділо "золотою акцією" і задарма віддавати її не збирається. На користь цієї версії свідчать перипетії навколо з'їзду.

Захід мав напівскандальний пролог. Перша подія — складання Альоною Бабак депутатських повноважень. І вона, і лідер партії Андрій Садовий пояснили такий крок особистими причинами. Але прес-служба "Самопомочі" визнала за необхідне підкреслити, що Альона Бабак залишається в партії вірним соратником і т. п. "Я не політик, я експерт", — так мотивувала своє рішення вона сама. Однак у кулуарах з'їзду Андрій Садовий, коментуючи журналістам демарш Олени Бабак, левову частку виділеного для відповідей часу присвятив міркуванням про складнощі пошуку заміни вибулої. За партійним списком за Альоною Бабак йде Юлія Вусенко, яка на даний момент (після смерті мера Луцька) тимчасово виконує обов'язки міського голови, оскільки на момент його смерті була секретарем міськради. Андрій Садовий дав зрозуміти, що хотів би зберегти Юлію Вусенко в Луцьку, але в кулуарах виникла абсолютно протилежна версія: або Садовий особисто, або за його спиною досягнуті домовленості з губернатором Волині Ігорем Палицею, жертвою яких і стала Альона Бабак. За попередніми розкладами, Вусенко йде у Верховну Раду, звільняючи місце для ставленика Палиці. Таким чином, в регіоні формується серйозна зчіпка "Самопоміч" + УКРОП.

Альона Бабак
прес-служба "Самопомочі"

Другий напівскандал – зустріч Андрія Садового з президентом і міністром внутрішніх справ. За словами лідера "Самопомочі", його в буквальному сенсі запросили на чашку чаю. Йшлося про обмін полоненими, про блокаду ОРДЛО. Судячи з обережних відповідей, консенсус так і не був досягнутий. В усякому разі, зі слів Садового, все обмежилося тим, що президент "виклав своє розуміння".

Обмін "розуміннями" до порозуміння не привів, оскільки ніяких зрушень помітно не було. Тим не менш, є сигнали, що зустріч була результативною.

Якщо вірна версія про співпрацю з УКРОПом, то стрімкий демарш Альони Бабак напередодні з'їзду отримує своє пояснення. Будь-який лідер будь-якої партії зробив би все можливе, щоб результат навіть одного партійця не трапився напередодні з'їзду, — делегати будуть цю подію бурхливо обговорювати, та й враження від демаршів не найсприятливіше. Отже, заяву Альони Бабак було зроблено не для "Самопомочі", а для іншої аудиторії. Припустимо, що для Банкової.

прес-служба "Самопомочі"

Судячи з усього, в АП до міжпартійного альянсу поставилися серйозно і викликали Садового "на килим", де він і пред'явив свого роду ультиматум.

На даний момент, у "Самопомочі" є козир – блокада ОРДЛО. Незважаючи на всі негативні, в тому числі, й на зовнішніх майданчиках, наслідки блокади торгівлі з ОРДЛО, масового народного опору дії активістів за підтримки "Самопомочі" не викликали. Більше того, люди співчувають організаторам блокади, всупереч масовій інформаційній кампанії проти блокіраторів. Тим більше, влада проявляє до активістів блокади дивовижну поблажливість.

Наявність Арсена Авакова на "чашці чаю" у Петра Порошенка з Андрієм Садовим може означати черговий раунд консультацій щодо подальшого майбутнього блокади ОРДЛО. Можливо, Садовому пред'явили ультиматум: або відкликайте своїх бійців, або буде силовий розгін.

Але не виключено, що тема бесіди була куди глибшою блокади. Симптоматично, що в неділю спливла версія про переформатування коаліції. Суть форматування полягає в поверненні в більшість РПЛ. І тут виникає тонкий нюанс. Коаліцію на словах переформатують напередодні кожного пленарного тижня, на ділі ніяких подій майже не відбувається. Чи означає новий сплеск версій, що більшість явно дасть крен?

Судячи з усього, неоднозначні процеси відбуваються в самій коаліції. У той час як БПП ризикує втратити депутатів, НФ націлився на ребрендинг. Який виразиться в зміну лідера. Ми вже звертали увагу на програмні статті міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Раніше, восени 2016 року, " Нарфронт" помітно посилив риторику. Припустимо, Арсен Аваков мітить у лідери партії. Якщо так, то він куди органічніший для жорстких тез НФ, ніж Арсеній Яценюк. При зміні лідера частина НФ піде, що нове керівництво навряд чи засмутить. Ймовірно, хтось знайде притулок в БПП, на радість загальному настрою коаліції. І тут виникає проблема: "Нарфронт" багато чого антиросійського озвучив, а зробила якраз "Самопоміч". За НФ числиться лише міфічно-анекдотична Стіна, за "Самопоміччю" — блокада. Ці дві політсили цілком можуть об'єднатися або укласти взаємовигідну угоду, повністю покривши військово-радикальну нішу.

В такому випадку, НФ вигідніше піти з коаліції і приєднатися до активістів блокади. Що автоматично означатиме, в кращому випадку, розпуск Ради і дострокові вибори.

Яких Петро Порошенко всіма силами намагається уникнути, розуміючи, що в новому скликанні парламенту його фракція навряд чи набере половину від нинішнього кількісного складу.

Партія "Самопоміч" в такій атмосфері намагається взяти по максимуму, але і НФ, зі свого боку, відчайдушно набиває ціну можливим альянсом з "Самопоміччю".

Facebook Андрія Садового

Очевидно, Банковій потрібна конституційна більшість, стабільна хоча б у короткостроковій перспективі. Саме тому президент особисто побажав почаювати з Андрієм Садовим.

Комбінація нагадує нескінченні консультації з кілометровими універсалами єдності при президенті Вікторі Ющенку. Схоже, реальна влада чинного гаранта також стає все більш еластичною і пружною. Щоб її – владу – затвердити, залишається все менше способів.

Один з них – силовий. І "Самопоміч" отримала перше попередження. У Харківській області народні маси (залізничники, представники громадськості, депутати, ветерани АТО, місцеві жителі і правоохоронці) не дали встановити активістам блокади новий редут.

Садовий отримав натяк, що його карка може бути дуже скоро бита. Навряд чи має сенс чекати відповідних дій "Самопомочі" на рівні Верховної Ради, крім заяв, звичайно. Не виключено, що "Самопоміч" придумає встановити редут у сесійній залі. Але цінність блокади ОРДЛО як політтехнології може швидко впасти, і партії має сенс задуматися про нові "фішки". Або – йти в коаліцію, щоб просувати свої, визначені в резолюції 11 з'їзду, законопроекти.

Лілія Брудницька, автор сайту "Замполіт"

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.