Фото з відкритих джерел

Смію стверджувати, що досі немає комплексної економічної програми у нашого уряду. Навпаки, суцільні суперечки і взаємні звинувачення. Тому, найімовірніше, всі стрілки переведуть на Кабмін Володимира Гройсмана, і його чекає відставка. Давайте розберемося без зайвих емоцій. Тільки безсторонні цифри і конкретні факти.

Судіть самі: якщо не вдасться різко підняти продуктивність праці на наших підприємствах, то роботодавцям залишиться тільки скорочувати заробітну плату своїм співробітникам, а то й взагалі скорочувати робочі місця. Як не хочеться цього визнавати, проте рівень життя українців падає настільки швидко, що серйозно треба побоюватися бунтів безробітних. А до Європи нам ой як ще далеко, де низькі витрати, висока якість і світові бренди – це основні складові їхніх успіхів в економічному житті. Тому сьогодні завдання нашої влади, щоб українці не опустилися за життєвими стандартами і доходами значно нижче не те що європейського, але хоча б рівня ряду африканських країн.

Новини за темою: ООН: 60% населення України опинилося за межею бідності

У цьому зв'язку, наприклад, доктор економічних наук Тетяна Унковська зазначає, що за індексом HDI (Human Development Index), що розраховується ООН на основі ВВП країни на душу населення та життєвих стандартів, Україна посіла лише 81-е місце в світі! Зокрема, до кінця 2016 року ВВП України склав трохи більш ніж 90 млрд дол., тоді як в 2013 році він становив 183 млрд доларів, а національний дохід на душу населення (GNI — Gross National Income per capital) підібрався до 2600 доларів, що фактично дорівнює рівню GNI Гондурасу — 2300 доларів.

А значить, при такому економічному падінні зростання ВВП України на 2,2% в 2016 році, званий окремими політиками і великими чиновниками макроекономічною стабілізацією, насправді є у нас консервацією кризи, розрухи і відсталості. Також Тетяна Унковська наводить для порівняння вражаючі цифри і підкреслює: "У Польщі при чисельності населення 38 млн осіб ВВП склав 477 млрд дол. (у 5 разів більше, ніж в Україні), а GNI — 13000 дол.; в Канаді (36 млн осіб) ВВП — 1,55 трлн дол., а GNI — 47500 дол. (у 18 разів). В Ізраїлі (країні, що постійно воює) з чисельністю населення 8 млн осіб ВВП дорівнює 300 млрд дол., а GNI — 35800 тис. дол. У Чехії (з населенням 10,6 млн осіб) ВВП склав 185,2 млрд дол., GNI — 18000 дол.; в Естонії GNI — 18400 дол.; у Хорватії — 12700 дол.; у Казахстані — 11400 дол.; у Білорусі — 6600 дол.". Думаю, і коментарі тут зайві.

Новини за темою: Успіх чи провал? За рахунок чого зріс ВВП України за 2016 рік

Для генералів української фінансово-економічної влади не буде зайвим нагадати і той факт, що Мінекономрозвитку і торгівлі України погіршило попередній прогноз зростання ВВП України на 2017 рік з 2,9% до 2,4%, МВФ - до 2%, а НБУ - і зовсім до 1,9%. Погіршено було прогноз інфляції до кінця нинішнього року з 9% до 11%. Словом, полювання за доларом ведеться тільки в Києві, а в українському селі - відчай, люди не знають, на що купити їжі. Відповідно, банкомати в містах все більше стають схожими на даремні пам'ятники колишнього жирного життя. Не кажучи вже про те, що в останні дні ціни в м'ясних рядах київських ринків, як жартують у народі, просто збивають з ніг.

Щоправда, ось кому не до сміху, так це нашим пенсіонерам. Так, в 2013 році пенсія для більшості пенсіонерів у перерахунку на долари США становила 190 дол., а тепер - 65 дол. Так, пенсії різко зменшилися, а ось навантаження на державний бюджет рекордно зросло. І що Кабмін робитиме далі? Допускаю, що вибере найпростіший варіант і запропонує для чоловіків підняти пенсійний вік до 65 років. Я з цього анітрохи не здивуюся. А ви чого чекаєте?

І це при тому, що населення України продовжує старіти і вимирати, частка літніх людей постійно збільшується, що вже поставило під великий сумнів стійкість пенсійної системи. Однак наш Кабінет міністрів так досі і не вводить II накопичувальний рівень і не створює недержавне пенсійне забезпечення для працівників бюджетних установ шляхом організації спеціалізованого НПФ.

Новини за темою: Гройсман заявляє про необхідність забезпечення зростання ВВП на рівні 4-5% до 2020 року

Куди не кинь – скрізь проколи та упущення виконавчої і законодавчої влади. А головне завдання наших "грантоїдів" – емоційно запалити людей, що сильно втомилися від несправедливості, інакше - гроші на вітер. Ось так і живемо. Хоча чимало українців, що володіють геніальними мізками і економічним мисленням, у нас торгують на базарах картоплею. Чи не тому зараз головне завдання Кабміну і Верховної Ради – побільше вивернути кишені у малого і середнього бізнесу?

І все ж, чому так жахливо живе наше суспільство? Думаю, тому що у нас немає освіченого класу. Багато людей, на жаль, сприймають життя і вибори представницької влади не головою, а черевом. Хоча потрібно визнати, що вже майже кожен виборець остаточно почав втрачати довіру до Верховної Ради та Кабміну. Але, незважаючи на тривале загострення і без того важкого в усіх аспектах соціально-економічного становища, до середини травня пішли у відпустку всі коаліціанти і позафракційні, молоді реформатори і старі політики, демократи і... Різниці ніякої. Ніхто не вірить нікому. А звинувачуючи у всьому президента країни, виборці, на жаль, пізно почали усвідомлювати те, що саме ці народні депутати в більшості з подачі Кабміну ухвалювали закони, що збільшують навантаження на держбюджет, але при цьому скорочуючи соціальні витрати.

Тепер ось задумався: українці для економіки країни або все ж економіка України для її громадян? Чи не час, нарешті, нашому уряду перестати бути заточеним тільки на один вектор у бік кредитів та вимог Міжнародного валютного фонду? Адже, як не дивно, але примножується особистий капітал чималої кількості великих чиновників і політиків у той момент, коли заходить черговий транш кредиту МВФ. При цьому треба розуміти, що кредитні гроші фонду просто так в Україну не заходять, тому, як ми вже знаємо, буде підвищено пенсійний вік і створено антикорупційні суди.

Новини за темою: Уряд розраховує, що до 2020 р. рівень бідності в Україні знизиться на 15%

Але головне – влада вже приречена на зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Або найкращі угіддя вже розкуплено? Зауважу, за різними оцінками експертів, у нас десь 37 млн га чорноземів (з них близько 11 млн — у державній власності). Все інше — в паях, тобто в частковому володінні у наших громадян. За твердженнями ряду провідних експертів, саме ці 11 млн га начебто і збираються розпродати, позаяк. вони поки перебувають у власності держави. Ринкова їх вартість, за даними оцінювачів, - близько 1 трлн дол., але продати цю землю можна тільки з дисконтом, приблизно за 250-300 млрд дол.

Ось так, об'єктивно аналізуючи ситуацію в українській економіці і порівнюючи її з іншими ринками, що розвиваються, провідні аналітики та експерти наполягають на тому, що закінчується період правління Володимира Гройсмана як прем'єр-міністра і почнеться ера нового політика з лавки запасних президента. І, можливо, нарешті, закінчать міністри клянчити гроші на Заході, не знаючи, хто і як їх буде віддавати. Та й, можливо, вони перестануть зверху вниз дивитися на тих, чиїми руками на Майдані домагалися влади.

Олександр ГОНЧАРОВ,

керівник сайту http://privatization.in.ua/,

директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.