banner banner banner

Безвіз навиворіт: Про що у вас запитає європейський прикордонник

Співробітник німецької поліції, який здійснює прикордонний контроль в аеропорту Кельна-Бонна, Крістіан Гроссе-Оннебрінк відповів на запитання про те, чого чекати українцям, коли запрацює безвізовий режим. За його словами, ці правила в силі не тільки в Німеччині, а й у всьому регіоні дії Шенгенських угод, тобто є обов'язковими для всіх держав Шенгенської зони на їхніх зовнішніх кордонах

Безвіз навиворіт: Про що у вас запитає європейський прикордонник
Речник поліції у аеропорту Кельна-Бонна Крістіан Ґроссе-Оннебрінк Deutsche Welle

Deutsche Welle

Німецьке ЗМІ

Співробітник німецької поліції, який здійснює прикордонний контроль в аеропорту Кельна-Бонна, Крістіан Гроссе-Оннебрінк відповів на запитання про те, чого чекати українцям, коли запрацює безвізовий режим. За його словами, ці правила в силі не тільки в Німеччині, а й у всьому регіоні дії Шенгенських угод, тобто є обов'язковими для всіх держав Шенгенської зони на їхніх зовнішніх кордонах

Біометричний паспорт

Першою вимогою є наявність біометричного паспорта. Цей документ турист має пред'являти обов'язково. Інші документи, які засвідчують законність перебування на території ФРН, зокрема підтверджують його мету, також мають важливе значення і повинні бути пред'явлені під час перетину кордону. Йдеться, наприклад, про зворотній квиток, підтвердження бронювання готелю, запрошення від особи, яку відвідує подорожанин, поліс медичного страхування або, скажімо, квитки на виставку, яку турист має намір відвідати. Тобто ці документи підтверджують мету перебування.

Зворотний квиток

Зворотні квитки є підтвердженням того, як довго особа перебуватиме на території Німеччини. Як відомо, особа не може перебувати на території Шенгенської зони довше, ніж 90 днів упродовж періоду в 180 днів. Тобто якщо під час співбесіди на кордоні подорожувальник каже, що має намір провести двотижневу відпустку в Німеччині чи в іншій країні ЄС, то для нас зворотній квиток підтверджує ці слова.

Запрошення

Запрошення є документом, який підтверджує мету поїздки. До запрошень - як від приватних осіб, так і від підприємств - не висувається жодних формальних вимог. Але у них повинні міститись дані, за якими можна достовірно визначити мету поїздки особи, яка перетинає кордон. Скажімо, якщо турист покаже нам запрошення на весілля або якесь свято, мета його поїздки буде зрозумілою і достовірно підтвердженою.

Якщо ж запрошення надсилають родичі чи друзі, то бажано, щоб у ньому ми побачили, хто є стороною, котра запрошує. Водночас наголошую, що прописані у такому приватному запрошенні фінансові зобов'язання не є чинними і не можуть слугувати підтвердженням фінансового забезпечення. Документ, яким приватні особи можуть підтвердити, що вони беруть на себе фінансові витрати з перебування подорожанина, називається "фінансовим зобов'язанням" і є офіційним. Він запитується і видається у Німеччині у відомствах у справах іноземців.

Новини за темою

По суті, діє таке правило: чим більш достовірно, тим краще. Якщо особа летить на весілля, то запрошення на цей захід саме по собі вже свідчить про мету перебування. Якщо особа летить до родичів, то, звичайно, більш достовірним буде те запрошення, до якого докладатиметься копія ідентифікаційного документа сторони, яка запрошує. Але наголошую - це не є обов'язковою вимогою.

У цьому сенсі просто уявіть: якби ви були прикордонником, на підставі чого ви б повірили особі, яка розповідає про мету свого перебування, що вона справді є тією, про яку ідеться?

Оскільки до запрошень не висуваються формальні вимоги, то так - як запрошення діє й роздруківка електронного листа. Однак поліцейський повинен переконатись у достовірності такого документа. Знову-таки, у цьому випадку діє правило: чим більш достовірно, тим краще. Звичайно, підпис або печатка фірми чи установи тільки підкреслюють достовірність запрошення.

До запрошень від фірм також не висувається жодних формальних вимог, але великі компанії, які запрошують партнерів, знають, як їх формулювати. Вони одразу вказують свої контактні дані, через які ми у випадку необхідності можемо зв'язуватись з представниками у Німеччині для уточнень. Тобто зі службовими запрошеннями ми зазвичай маємо менше проблем.

Гроші

Найбільш простий метод - це попрости особу, яка проходить паспортний контроль, показати готівкові кошти у достатній кількості. Однак ми розуміємо, що не завжди можливо і безпечно перевозити велику кількість грошей готівкою, тож ми також акцептуємо пред'явлення банківських, зокрема, кредитних карток. Варто наголосити, утім, що ми повинні бути певні, що на картці достатньо грошей або що кредитна картка має достатній ліміт витрат. І якщо виникають сумніви, наприклад, щодо інших документів також, ми можемо супроводити особу до банкомата і просити її зняти суму "ікс", щоб побачити, що особа зможе знімати готівкові кошти під час подорожі. Тобто така ситуація може статися, треба бути до неї готовим.

Страховка

Як ви розумієте, це завжди проблема, якщо особа, яка в'їжджає на територію ЄС, занедужує і має звернутися до медичного закладу. За такої перспективи виникає загроза того, що засобів, розрахованих на поїздку, може не вистачити. Саме тому ми повинні бути переконані, що якщо особа потребує медичної допомоги, вона, так би мовити, буде ліквідною для оплати рахунку лікаря або лікарні. Тому поліс медичного страхування, розрахований на закордонні подорожі, має важливе значення. Такий поліс мандрівник може отримати і в Україні, ми не вимагаємо укладання договору медичного страхування в Німеччині.

90 днів зі 180

Якщо українці уже зараз планують вперше відвідати якусь з країн так званої Шенгенської зони і провести у ній, наприклад, три тижні у відпустці, а потім не планують подорожувати, то їм перейматись щодо цього питання не треба. Якщо ж вони мають намір доволі часто відвідувати країни Шенгену, наприклад, Німеччину, то вони мають більш детально вивчити це питання, оскільки воно не зовсім просте, якщо не стикатись з ним щоденно, як ми.

Щоб приблизно уявити, про що ідеться, можна від тієї дати, коли особа перетинає кордон країни Шенгенської угоди, відрахувати назад 180 днів. І якраз за цей період не можна виходити за межі дозволених 90 днів перебування. При цьому дні в'їзду та виїзду зараховуються до цих 90 днів.

Цей принцип діє для всієї Шенгенської зони, тобто по всій зоні у Європі, куди українці можуть безвізово подорожувати. Наприклад, особа, яка провела 80 днів в Італії, а потім їде до Німеччини, може перебувати тут тільки решту 10 днів.

Новини за темою

Якщо при перетині кордону на в'їзд буде встановлено, що подорожанин перевищив строк перебування у 90 днів протягом періоду у 180 днів, то у в'їзді йому буде відмовлено.

Якщо ж порушення цього правила буде встановлено, коли особа залишатиме країну останнього перебування, наприклад, Німеччину, то федеральна поліція має відкрити провадження, яке буде передано прокуратурі. Як наслідок - може бути порушена кримінальна справа, яку розглядатиме суд.

У будь-якому випадку йдеться про вчинення кримінального правопорушення. Тож треба обов'язково на це зважати! Якщо такий факт встановлено, співробітник поліції має право на стягнення так званого забезпечення, тобто готівкових коштів, які пізніше покриють витрати на процес та можливий штраф.

Якщо вам відмовили

Таких осіб повертають назад. Тобто якщо літак, на якому особа прибула, наприклад, з України, ще на місці та має вільні місця, то особу повертають одразу цим літаком. Альтернативно людина може залишатися в транзитній зоні, і її можуть відправити за першої ж можливості до тієї країни, до якої вона має право на в'їзд і в якій може перебувати.

Якщо не знаєте мови

Звичайно, добре, коли комунікація відбувається, коли особа хоч трохи нас розуміє і може кількома словами відповісти на наші запитання. Однак ми докладаємо зусиль для порозуміння в будь-якому випадку, інколи навіть мовою жестів. Мова - це справді бар'єр, але ми повинні його долати, якщо є така необхідність. Якщо турист готовий до прикордонного контролю, самостійно уже знає, які документи ми повинні бачити, щоб упевнитись у меті та строках його перебування, фінансовому забезпеченні, і, можливо, має при собі записку, в якій описується план його перебування в Німеччині, та ще й німецькою мовою, то це прекрасно. Інакше ми все одно повинні розпитати людину про все і у випадку сумнівів, як я вже зазначив, запрошуємо її до службового приміщення, де й чекаємо на перекладача. Звичайно, це потребує часу. Тож і для подоражина, і для нас краще, коли всі питання з'ясовуються під час контролю.

Новини за темою

Не бійтеся!

Прикордонний контроль є заходом поліцейського контролю. Про це треба пам'ятати і готуватись до нього. Але боятись перевірки паспорта, запитань, які ставлять поліцейські, зовсім не треба! Ми - співробітники федеральної поліції Німеччини, які здійснюють паспортний контроль, - дуже привітні люди!

Крістіан Гроссе-Оннебринк

За матеріалами Deutsche Welle

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>