Без скасування шкільних лінійок реформа освіти не відбудеться

Без скасування шкільних лінійок реформа освіти не відбудеться
Фото з відкритих джерел

Андрій Кокотюха

Письменник

Збирати учнів на лінійки 1 вересня чи ні – кожен директор школи має вирішити сам. Але таке розпорядження діятиме нинішнього та, ймовірно, наступного року, бо 1 вересня цьогоріч припадає на суботу, за рік – на неділю, тож про відмову від офіціозу родом із СРСР не йдеться в жодному разі. Залежно від рішення кожної конкретної шкільної адміністрації, учні або прийдуть на шкільний плац послухати урочисті напучування, або не прийдуть. Проте є підозра: 3 вересня навчальний рік в Україні школи все одно почнуть із помпезного зібрання на шкільних подвір`ях.

Новини за темою

Згадане дійство конфліктує з оголошеним Міністерством освіти курсом на радикальну реформу в системі. Вона починає діяти з цього навчального року, і напередодні головна освітянка нашої країни Лілія Гриневич активно роздає інтерв`ю та коментарі. У різних варіаціях звучить одне й те саме: заявлена реформа має повернути дітям жагу до отримання знань. Мовляв, відтепер не буде табелів у початковій школі, учні не гнатимуться за балами. Від них уже не вимагатимуть позбавленого практичного сенсу зазубрювання правил, параграфів. Натомість дбатимуть, щоб школярі розуміли смисл того, чого їх навчають, могли думати самостійно і більше приділяти увагу практикам, аніж теоріям. Словом, нарешті середня освіта повертається лицем до юних українців.

Як відзначалося раніше, дотепер шкільна освіта стояла до дітей та підлітків зовсім іншим місцем. Організатор освітніх онлайн-курсів Іван Примаченко на прикладі результатів цьогорічного ЗНО довів це, наголосивши на катастрофічному стані української освіти загалом. Але театр починається з вішака, а освіта – з першого вересневого дня. Можна скільки завгодно оголошувати благі наміри й заявляти про позитивні зміни. Та охоту вчитися у школярів відбиває вишкіл на плацу – ритуал, який з року в рік лишається незмінним.

Новини за темою

Не раз і не два ЗМІ писали про випадки, коли діти зомлівали на таких лінійках під пекучим сонцем. Хоч про перший дзвінок йдеться, хоч про останній. Шкільні урочистості потрібні, учні мають пишатися своєю школою. Проте вони доцільні лише в тих випадках, коли йдеться про досягнення конкретно взятого навчального закладу. Наприклад, треба вшанувати переможців олімпіад з того чи іншого предмету, чемпіонів спортивних змагань, кращих юних митців, що перемогли на пісенних, театральних, художніх чи поетичних конкурсах. Подібні факти не лише можна, а й треба озвучувати на всю школу, всіляко популяризувати лідерів, говорити про історії успіхів і позитивні приклади. Все інше – радянська практика, успадкована пострадянською школою. До освіти як такої подібні шкільні лінійки жодного стосунку не мають.

Шкільна лінійка сьогодні – не лише трансформована тоталітарна практика, коли діти від 6 до 16 років шикуються на плацу й мають стояти "струнко", слухаючи беззмістовні промови. Слід наголосити: згадану практику в наших умовах ще й модернізовано зі знаком "мінус", бо часто крім директора школи й завуча перед школярами виступають депутати місцевих рад та навіть Верховної Ради.

Новини за темою

Не певен, що перший день у школі має починатися з виступу політичного діяча. Він зовсім не цікавий дітям. Вони більше не побачать його. Проте вже від початку навчального процесу в їхніх головах відкладається: ось прийшли дядечко чи тітонька, яких треба слухати мовчки і при тому стояти тихенько. Інакше покарають зауваженням. Натомість підлітки вже встигли звикнути до офіціозу, і серед старшокласників навряд чи знайдеться той, кому все це до душі. Отже, школа з року в рік зустрічає не закликом здобути нові знання, а пафосним дійством за участю чиновників, які змушують слухати себе стоячи і заряджають школярів негативом до всього, що даватиме школа надалі. Тож поки існують радянські рудименти, справжня реформа освіти неможлива. Адже реформа – це передусім зміна ставлення до навчального процесу. Якщо він починається зі шкільного плацу, де треба терпіти промови, нічого мінятися не буде.

Андрій Кокотюха

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>