banner banner banner

Без бюджету та із сумнівним законом: Проблеми трансплантології в Україні

Без бюджету та із сумнівним законом: Проблеми трансплантології в Україні
З відкритих джерел

Роман Ілик

Заступник міністра охорони здоров'я України

Оригінал на сайті Романа Ілика у Facebook

Про трансплантацію в Україні

Вже два місяці поспіль відповідаю за цей напрям роботи в міністерстві. 
Скажу відверто: крім гучних запевнень у допомозі, жоден (наголошую на всяк випадок) міжнародний партнер не надав нам бодай якоїсь конкретної допомоги.

Щодо вітчизняних фахівців, коло людей обмежується тими, хто із завзяттям та ентузіазмом працює в нашій новій робочій групі та експертних підгрупах за напрямами. Їх небагато. А трансплантацій є багато, і вони різні.
За це уклінно дякуємо персонально кожному, хто працює пліч-о-пліч.

Отже, грантів з цього приводу міністерство не отримувало і все робить своїми силами.

Новини за темою

До тих, хто посипає собі зараз голову попелом і кричить, що все пропало, а таких побільшає, звертаюся особисто: все буде добре.

Було би ще добре, якби законотворці, ухвалюючи закон влітку цього року, передбачили на його імплементацію хоча б якісь бюджетні кошти, а не одні директиви, норми та декларації.

А ще було би добре, коли б закон ухвалювався на засадах презумпції згоди на донорство, як це є в більшості країн світу, до яких апелюють критикани.

І звісно, було би добре, якби законотворці розуміли, що такі серйозні речі не робляться за 6 місяців чи навіть за один рік.

Про це трішки детальніше

Перше. Для успішної трансплантації потрібна велика кількість добре підготовлених фахівців, зокрема за новою професією трансплант-координатор, без чого пазли не складаються. Це окрема програма їх навчання, перелік закладів з матеріально-технічним оснащенням, де їх готують, ті, хто їх вчить, - викладачі, а ще ретельний відбір людей за новою професією, їх постійна ротація, тому що робота важка, насамперед психологічно, і належно не вмотивована. На це, нагадаю, кошти в державному бюджеті також забули передбачити.

Новини за темою

Друге. Потрібні нові технології, багато сучасного медичного обладнання, без якого це апріорі зробити неможливо. Навіть не завжди надто дорогого, але без якого, наприклад, неможливо діагностувати смерть головного мозку, щоб далі підтримувати життєдіяльність організму, до вилучення органу, який планують трансплантувати. Про це також забули в держбюджеті.

Третє. Ще потрібно систематизувати електронні дані всіх, хто потребує трансплантації і хто є потенційним донором, фахівців, які її роблять, а також де, в яких закладах її здійснюють та ще багато іншого, що міститься в новій масштабній програмі "Єдина державна інформаційна система трансплантації", що об'єднує загалом дев'ять (!) різних реєстрів, зокрема тих, про які згадував, яку потрібно купити або розробити. Як? Коли ж знову коштів на це не було передбачено законом.
До речі, зазначу, що вся ця інформація має бути надійно захищеною, бо вона суворо конфіденційна. Персональні дані про осіб у багатьох випадках зберігаються в ЄДІСТ протягом 30 років.

Четверте. Не хочу детально зупинятися на суперечливих нормах закону про трансплантацію, які йдуть врозріз з іншими законами України, і цей правовий вузол все одно доведетья всім розв'язувати.

П'яте. Уявімо собі, що все це раптом є. 
Потрібно достатньо часу для масштабної національної комунікаційної кампанії (спочатку посеред медиків, а згодом для всіх громадян країни) для формування повноцінних списків донорів та реципієнтів і для формування загалом позитивного ставлення в суспільстві до донорства анатомічних матеріалів.

За жодних обставин це аж ніяк неможливо зробити за 6 місяців, навіть якщо б і кошти було на це передбачено одразу в законі про трансплантацію. Це складно зробити й за один рік.

Вчора на засіданні КМУ було ухвалено постанову, яка жодним чином не зупиняє трансплантацію в Україні. 
Ми сформували накази Міністерства, які дадуть можливість з нового 2019 року спокійно, впевнено проводити трансплантацію в Україні й надалі. Працюємо над тим, щоб зробити це якнайкраще.

Роман Ілик

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>