Без артилерії і з втратами: Підсумки боїв на Світлодарській дузі

Оперативно-тактичний метод "повзучого" наступу "по-тихому" дрібними кроками в умовах позиційної війни в певному відношенні вельми хороший. Однак, слід мати на увазі, що якщо ви з тих чи інших причин не готові або не бажаєте в будь-який момент перейти від "тихого" просування до "гучного", втрат не уникнути

Без артилерії і з втратами: Підсумки боїв на Світлодарській дузі
Бойовики з "Градів" обстрілюють позиції сил АТО, архівне фото З відкритих джерел

Костянтин Машовець

Військовий експерт

Оперативно-тактичний метод "повзучого" наступу "по-тихому" дрібними кроками в умовах позиційної війни в певному відношенні вельми хороший. Однак, слід мати на увазі, що якщо ви з тих чи інших причин не готові або не бажаєте в будь-який момент перейти від "тихого" просування до "гучного", втрат не уникнути

Оригінал на сторінці Костянтина Машовця в Facebооk

1. Ті, хто вирішив, що українські війська проводили таку собі "розвідку боєм" – помиляються. Не було ніяких "українських командирів з секундомірами, які замірювали швидкість реакції командування сепаратистів", а була реальна спроба на рівні роти-батальйону провести поліпшення власних позицій у тактичному відношенні.

Мотиви вибору саме цієї ділянки і саме цих позицій мені цілком зрозумілі і, на мій погляд, цілком виправдані. Я навесні нинішнього року, будучи в тих краях, сам спостерігав, як сепаратисти насипали з цього гайку по наших позиціях південніше Світлодарська і використовували висунуте їх положення для перманентного "кошмарювання" наших позицій: прилітало іноді навіть по перехрестю південніше Луганського (поворот на Світлодарськ). Так, мова про ту саму Кікімору та район трохи східніше Грязевського ставка.

2. Активні дії по "виправленню ситуації" явно робилися і організовувалися не просто з відома бригадного командування, а й при його активній участі. Це теж очевидно.

Новини за темою

3. На мій глибоко непрофесійний погляд, спосіб був обраний, м'яко кажучи, не самий вдалий. Правда, в цьому випадку, судячи з усього, на цей вибір вплинув якийсь "політичний фактор" і, судячи з усього, відповідні командні інстанції були просто-напросто зв'язані у виборі методів виконання поставленого завдання, так само як і в питанні залучення необхідних сил і засобів.

Я маю на увазі ту обставину, що БРАГ 54-й омпбр могла б діяти більш оперативно і ефективно в інтересах сил і засобів, що виконують цю задачу. Втім, навіть залучення артилерійських засобів старшого начальника, мабуть, в зоні цих дій було пов'язано зі значними умовностями, які в бойовій обстановці просто неприпустимі. Швидше за все, задумане "покращення" відповідним командирам було наказано проводити "по-тихому", не залучаючи додаткових сил і засобів (у першу чергу - важке озброєння).
З 19-го по 21-е сепаратисти явно у вогневому відношенні (я маю на увазі, насамперед, артилерію), мали перевагу. Нехай не завжди очевидне, але піхоті нашій попереду доводилося в цьому відношенні далеко непросто (противники явно намагалися завдати нашій наступаючій групі фатальне вогневе ураження з метою змусити її відійти на вихідні). Більше того, вони навіть намагалися бити по нашому тактичному тилу, прагнучи перешкодити гіпотетичному нарощуванню зусиль нашими військами і намагаючись зірвати стійке управління військами (били як по відомих їм ПУ, так і по комунікаціях та позиціях у другому ешелоні).

Новини за темою

4. Той факт, що в кінцевому підсумку українським військам все ж вдалося просунутися і частково утримати захоплене, причому досить значною ціною (загибель 9-і бійців і "плаваючі" показники щодо поранених у районі більше 2-х десятків), зовсім не скасовує того факту, що це поліпшення пройшло через пень-колоду. Бо якщо ми і далі маємо намір оплачувати просування на кожен 1 км (навіть на 3 км) такою ціною, то це явно "не наш метод". Причому, як мінімум половина наших втрат - результат близького вогневого бою, отриманого внаслідок застосування противником автоматичного стрілецького озброєння, що стало можливим через явну відмову українського командування придушити цих стрільців "чимось важким" заздалегідь.

5. Кінцевий успіх став можливим багато в чому завдяки стійкості простих солдатів 54-ї омпбр (які відбили спорадичні і спонтанні контратаки противника і витримали масований артилерійсько-мінометний обстріл). А також тому факту, що з боку супротивника теж знаходилися далеко не Клаузевіци + сепаратисти вирішили, що втрата своїх передових позицій в цьому місці нічого кардинально не змінює в загальній тактичній обстановці на даній ділянці, коли переконалися, що вводити в бій великі сили з метою глибокого прориву українське командування не збирається. На тому й заспокоїлися. Прибуття і розгортання на ділянці між Вуглегірськом і Булавиним додаткових тактичних резервів сепаратистів було чистої води перестраховкою з їх боку.

6. Далі так зване "захоплення з боєм" Новолуганського в даному випадку цікаве з точки зору дотримання митних правил ввезення-вивезення товарів з підконтрольної і непідконтрольної територій (це селище донедавна було найбільшою "чорною дірою" з контрабанди, напевно, у всій зоні АТО, рахунок іноді йшов на десятки фур на тиждень), а так само сфери діяльності СБУ, інше - чистої води інформаційно-силова акція, покликана в черговий раз тріснути по ватних мізках на окупованих територіях.

Новини за темою

Висновок.

Оперативно-тактичний метод "повзучого" наступу "по-тихому" дрібними кроками в умовах позиційної війни в певному відношенні вельми хороший. Бо дозволяє вам утримувати певним чином ініціативу, покращувати свої позиції і поступово заганяти супротивника в невигідні для нього умови.

Однак, слід мати на увазі, що якщо ви з тих чи інших причин не готові або не бажаєте в будь-який момент перейти від "тихого" просування до "гучного" (тобто при необхідності пустити в хід і підтримати свої підрозділи, які  повзуть вперед, чимось поважчим і вагомішим, ніж пара батальйонних мінометів), їм доведеться дуже несолодко і криваво. Бо одна справа засипати набридливий гайок масою 122-мм і 152-мм снарядів, і зовсім інша - послати викурювати з бліндажів і окопів сепаратистів пару "замерзлих" взводів.

Костянтин Машовець

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів