Фото з відкритих джерел

Дивні справи твої, Господи. Скільки розповідають про хабарі на блокпостах ЗСУ, а яка ж ситуація з цим на блокпостах у "прикордонників" самопроголошеної "ДНР"?

Як виявилося, набагато крутіша.

Скажімо, "квиток" на авто перевізника для горлівчанина, який побажав перетнути лінію дотику з Горлівкою через блокпост "ДНР", обійдеться в 350 грн. До цієї суми вже входять хабарі на блокпостах, правда, розмір їхній ну дуже відрізняється.

Уявіть чергу авто та автобусів, які розтягнулися на кілька кілометрів і під'їжджають до "нульової" стрічки на блокпосту/митниці самопроголошеної "ДНР" під Горлівкою. За "нулем" їх чекає заповітне віконце, в якому перевірять документи, після чого можна буде виїхати на нейтральну смугу і попрямувати до КПВВ вже українського.

Новини за темою: ОБСЄ: Бойовики обшукали машини СММ на нульовому блокпості "ДНР" біля Горлівки і відпустили

Один раз на годину прикордонник "ДНР", який стоїть на проїзді, махає рукою, і 10 авто проїжджають до віконця на перевірку.

У черзі стоять сотні авто, тож з перевіркою 10 авто за годину часу проходження митниці тільки з боку самопроголошеної "ДНР" може зайняти не менше доби. Ті ж, хто не хоче чекати стільки, може скористатися "бонусом" - купити проїзд без черги.

Такса у "прикордонників ДНР" є чіткою – 500 грн з авто (так-так, беруть саме гривнями, а не російськими рублями). Таким чином ти потрапляєш "за стрічку", правда, в цьому випадку ти повинен будеш стояти в загальній черзі, поки не перевірять документи; втім, стояти серед 10 авто - не те саме, що стояти серед декількох сотень, у гіршому випадку через годину ти поїдеш далі.

На вихідні перед пунктом пропуску "ДНР" з Горлівки накопичуються зазвичай 500-700 авто. Скажімо, якщо кожне п'яте з них скористається "бонусом" пільгового проїзду, оборот за зміну становитиме 50-70 тис. грн, хоча в реальності, звичайно, куди більше.

Новини за темою: На блокпосту під Бахмутом у пасажира рейсового автобуса знайшли вісім гранат

Словом, немає нічого дивного в тому, що за місяць співробітники "митниці ДНР" купують собі новеньке авто і аж ніяк не російського виробництва, кажуть, що серед їхніх переваг – "БМВ" та "Лексуси".

Втім, за винятком цього дисципліна на пропускному пункті самопроголошеної "ДНР" на рівні - точно о 20:00 за московським часом будь-який рух припиняється. А в цей час на КПВВ "Майорський" ЗСУ тільки 19:00 за Києвом, він ще працює годину, але горлівчани, які навіть встигли пройти перевірку з української сторони, змушені податися до наметів і буржуйок, які там стоять, зайняти місця і ночувати в чистому полі – назад у "ДНР" до ранку їх вже не пустять.

Порівняно з "митницею ДНР" порядки на КПВВ "Майорський" з боку України, можна сказати, ще "божеські".

Новини за темою: У Рівному охоронця блокпостів "ЛНР" засудили до 3 років позбавлення волі

Після чистки на КПВВ, арешту цілої зміни та вилучення в них 800 тис. дол. готівкою порядки стали легшими, тепер за проїзд без черги беруть "лише" 50 грн. Втім, ті, хто постійно перевозять людей між Горлівкою та Бахмутом, воліють оплачувати послуги на КПВВ оптом – на місяць уперед, враховуючи кількість рейсів.

"Трапляється, що здійснюється ротація або заступає інша зміна, тоді доводиться шукати підходи до нових кадрів. Втім, зазвичай це не займає багато часу", - зізнався один з перевізників.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.