banner banner banner banner

Бджолині укуси: Кому буде "боляче" від рішення Кабміну заборонити використання газу на ТЕС

Градус непримиренної боротьби олігархів за вплив в енергетиці загострюється. Уряд Дениса Шмигаля ухвалив досить неоднозначне рішення про пріоритетність використання вугілля у виробництві електричної енергії, яке швидше за все торкнеться тільки однієї держкомпанії - "Центренерго".

Бджолині укуси: Кому буде "боляче" від рішення Кабміну заборонити використання газу на ТЕС
З відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Градус непримиренної боротьби олігархів за вплив в енергетиці загострюється. Уряд Дениса Шмигаля ухвалив досить неоднозначне рішення про пріоритетність використання вугілля у виробництві електричної енергії, яке швидше за все торкнеться тільки однієї держкомпанії - "Центренерго".

Станом на ранок текст розпорядження "Про забезпечення паливної збалансованості електроенергетичної галузі України та безпеки постачання електричної енергії" (затверджений у середу з умовою, що документ буде доопрацьовано протягом двох днів) на сайті Кабміну все ще не з'явився. Водночас ні для кого не секрет, що мета цього документа - унеможливити використання природного газу, зокрема і блоками ТЕС "Центренерго". З 1 травня, після запровадження спецмита, що зробило постачання вугілля з Росії нерентабельним, компанія запустила газомазутні блоки на Трипільській та Вуглегірській ТЕС, що перебувала до цього в простої 5 років.

За словами експертів, норма могла б поширюватися і на приватні ТЕС, якби рішення було ухвалено не урядом, а РНБО, як цього і хотіла в. о. міністра енергетики Ольга Буславець. На прес-конференції минулої п'ятниці вона повідомила, що в листі на ім'я прем'єр-міністра запропонувала вийти з ініціативою до РНБО з метою забезпечити національну безпеку в нинішніх умовах і на певний період заборонити використовувати для основного виробництва електроенергії на теплових станціях резервні види палива – газ і мазут, що зробило б єдиним дозволеним для використання видом палива для ТЕС вітчизняне вугілля. У відповідь на уточнювальне запитання кореспондента Liga.net, на який термін може бути введена заборона, Буславець відповіла, що це має бути зроблено мінімум до кінця року. Втім, за даними джерел 112.ua, у РНБО ініціатива в. о. міністра не знайшла підтримки.

Зазначимо, що Буславець не приховувала, що її головною метою є обмеження можливості використовувати газ замість вугілля саме на "Центренерго". "Я нагадаю, що після того, як ми втратили території тимчасово, на яких видобувалося антрацитове вугілля, було ухвалено рішення і витрачено певні чималі кошти для переоснащення блоків "Центренерго" з метою їх переведення з антрацитового на газове вугілля. Було переоснащено близько шести блоків, які повинні були забезпечити збут вугілля державних шахт та інших вітчизняних шахт, які працюють в Україні і видобувають газове вугілля", - заявила Буславець, підкресливши, що "в умовах, коли ми живемо з профіцитом власних ресурсів, неприпустимо використовувати інші ресурси, які не були передбачені як проектні для використання".

Новини за темою

В. о. міністра повідомила, що після переходу на природний газ "Центренерго" знизила обсяг споживання вугілля майже на 200 тис. т, що дорівнює обсягу, який "протягом місяця видобувається на "Добропіллявугілля" (об'єднує 5 шахт, входить до "ДТЕК Енерго" Ріната Ахметова, - авт.). Зазначимо, що навесні ДТЕК призупинив 5 шахт "ДТЕК Добропіллявугілля", а також шахту "Білозерська" і ЦЗФ "Жовтнева".

У середині квітня компанія Ріната Леонідовича повідомила, що у зв'язку з тривалою системною кризою в енергетичній галузі України 10 шахт і допоміжні підприємства "ДТЕК Павлоградвугілля", збагачувальні фабрики "Павлоградська", "Добропільська", "Курахівська", а також "Первомайський ремонтно-механічний завод" і Науково-виробничий центр ДТЕК призупинять роботу з видобутку і збагачення вугілля, підготовки гірничих виробок, а також ремонту гірничошахтного обладнання. "Підприємства переводяться в режим підтримки життєдіяльності, а співробітники виводяться у простої з оплатою згідно з колективним договором", - говорилося в повідомленні прес-служби.

У зв'язку із ситуацією, яка склалася на електроенергетичному ринку (112.ua докладно описував її) у першому кварталі 2020 року "ДТЕК Енерго" знизила виробництво електроенергії на 37,8% до 5,1 млрд кВт/год. За цей період чисті збитки компанії становили 7,5 млрд грн. При цьому в Ігоря Коломойського справи йшли значно краще: як повідомлялося, користуючись ситуацією профіциту електроенергії, внаслідок якої її величезні обсяги з 45%-м дисконтом вивалювалися на балансувальний ринок, "Центренерго" і компанія з орбіти Коломойського "Юнайтед Енерджі" викуповували її, а далі продавали феросплавним підприємствам за вигідною ціною.

На складах "ДТЕК Енерго" у квітні накопичилося 2,9 млн т вугілля, що на 80% перевищує торішні показники. Варто зазначити, що зараз забиті під зав'язку вугіллям склади всіх українських ТЕС.

Комитет по энергетике Европейской Бизнеса Ассоциации

Ситуація ще більше ускладнила становище державних шахт, які у довготривалій кризі перебувають вже давно.

Заборгованість із зарплат перед держшахтами ще на початку тижня становила 1,1 млрд грн (уряд виділив на її часткове погашення 208 млн грн з бюджету). Голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець в ефірі "112. Україна" повідомив про зупинку шахти ім. М. С. Сургая у Вугледарі. Підприємству знову вимкнули електроенергію за борги. "Центренерго" має перед нею непогашений борг 40 млн грн.

На прес-конференції Буславець запевнила, що нині всі гірничошахтні об'єднання не на повну потужність, але почали працювати. Вивело шахтарів на роботу, за її словами, і "Добропіллявугілля". "Всі шахтарі отримують зарплату як на приватних, так і на державних підприємствах. Я зустрічалася з представником цієї компанії та ДП "Краснолиманська", і був пан Волинець, профспілки, які представляють вугільну галузь. Які вимоги? Вони хочуть гарантованого ринку збуту для своєї продукції", - сказала в. о. міністра.

Головне запитання: чи дає урядове рішення про пріоритетність використання вугілля на ТЕС цей найбажаніший гарантований ринок збуту державним і приватним шахтам?

Експерти вважають, що однозначно так, відповісти на це запитання непросто. Звідки впевненість, що, вимушено відмовившись від газу, "Центренерго" почне скуповувати вітчизняне вугілля? Варто нагадати, що до недавнього часу на адресу "Центренерго" звучали звинувачення у використанні імпортного вугілля, яке постачалося з Росії компаніями, пов'язаними з Ігорем Коломойським.

Попри обмеження ввезення, запроваджені на законодавчому рівні, українське вугілля залишається непотрібним. "Його везуть з-за кордону. Змішують шлами з російським вугіллям і вугіллям, яке постачається з тимчасово окупованих територій", - каже в ефірі "112 Україна" Волинець.

Варто зазначити, що "ДТЕК Енерго" також імпортувала вугілля, хоч і не з Росії. Ще на початку опалювального сезону, коли ніхто не міг передбачити теплу зиму і Covid-19 – фактори, що поглибили енергетичну кризу, прес-служба компанії повідомляла про прибуття в порт ТІС Одеської області п'ятого судна з вугіллям із Колумбії для компанії Ахметова. Всього за кордоном було законтрактовано 388 тис. т вугілля, говорилося в офіційному прес-релізі. У жовтні минулого року ДТЕК подвоїли запаси вугілля на складах, довівши їх до 1 млн т.

Єдиним очевидним наслідком урядового рішення може стати заподіяння відчутного болю "Центренерго". Якщо держкомпанію зобов'яжуть використовувати тільки вугілля, вона буде поставлена перед необхідністю витрачати більше коштів на закупівлю сировини, що відповідно позначиться і на собівартості виробленої нею електроенергії, зазначають експерти. За їхніми словами, враховуючи рекордне зниження цін на природний газ, використання вугілля в середньому на 400 грн дорожче. Але! Це тільки у випадку, якщо порівнювати ринкові ціни. У випадку з "Центренерго" говорити про ринок складно. Журналісти "Схем" з'ясували, що природний газ компанія купувала у "Юнайтед Енерджі", а та, своєю чергою, купувала в "Укрнафти", яка також перебуває в орбіті впливу Коломойського. "Укрнафта" продавала "Юнайтед Енерджі" газ за ціною 3,5-3,9 тис. грн за тисячу кубометрів. А "Юнайтед Енерджі" постачала газ на "Центренерго" на 33-49% дорожче - 5200 грн за тисячу кубометрів, зазначається в тексті журналістського розслідування.

Важко не зазначити і ще один цікавий аспект урядового рішення – питання екології. Як відомо, Україна приєдналась до Паризької угоди з клімату, за якою країни взяли на себе зобов'язання скоротити викиди СО2 в атмосферу, зокрема і скорочуючи використання викопних палив, передусім вугілля. Дії 195 країн ЄС, які підписали угоду, повинні сприяти зменшенню середньорічної температури на планеті. Вже нинішньої осені країни - учасниці угоди повинні будуть представити звіти про виконану роботу. Цікаво, що на тлі подібних рішень будуть говорити українські чиновники?

Висновки напрошуються невтішні. Замість того, щоб гасити пожежі та рятувати енергетику, яка сповзає у дедалі глибшу кризу, Кабмін витрачає час на підготовку та ухвалення рішень, які не можуть вплинути на системне розв'язання проблем, але мають характер "бджолиних укусів" окремих компаній і груп впливу. Корінь цієї проблеми, втім, криється глибше.

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>