Фото з відкритих джерел

Перший у 2017 році пішов. Національний банк України визнав неплатоспроможним "Платинум Банк" і з 11 січня ввів тимчасову адміністрацію на чолі з Ю. Ірклієнком, який раніше був тимчасовим адміністратором, а потім ліквідатором банку "Михайлівський". Заради справедливості треба визнати, що НБУ не банки зачищає, а зачищає вкладників банків – середній клас.

Судіть самі. Банк повинен українцям 5,9 млрд гривень. Під гарантії держави підпадає 97% вкладників, що складає 197 000 осіб. "Клієнти з великими обсягами вкладів отримають їх у межах суми, гарантованої Фондом. Фонд забезпечить виплати гарантованої суми вкладів у обсязі близько 4,8 млрд гривень", - йдеться в повідомленні Нацбанку. А де брати на це гроші?

Новини за темою: НБУ визнав "Платинум банк" неплатоспроможним

Адже ми міцно підсіли на кредитну "голку". Наприклад, Кабмін на 2017 рік запланував збільшити обсяг держборгу на 270 млрд грн, плюс зростання гарантованого державою боргу складе близько 340 млрд грн, а також належить закрити "дірку" "ПриватБанку" у розмірі 148 млрд грн і виплатити за держборгом 240,897 млрд грн нашим кредиторам! Куди, коли і як конкретно будуть витрачені ці величезні кредити, еквівалентні 90% доходної частини бюджету-2017 (заплановано 706 млрд грн доходів)?

Ну, не можна давати наркоману наркотик, коли у нього "ломка". Точно так само не можна лікувати кредитну кризу тільки новими кредитами. Нове кредитування – це зростання боргів. Якщо ми будемо і далі збільшувати борги - буде надуватися борговий, або кредитний "міхур". Все одно він лопне! Потрібен комплексний підхід до вирішення цих проблем. До того ж переговори про фінансове оздоровлення низки комерційних банків останнім часом активно ведуться з Національним банком, однак, користі немає.

І раніше подібні переговори велися, банки отримували рефінансування, а потім визнавалися неплатоспроможними - гроші рефінансу, як і вкладників, раптом зникали з розрахункових рахунків фінансових установ. А, можливо, заздалегідь нашому держрегулятору розглянути можливість конвертувати кошти кредиторів на акції таких проблемних банків? Плюс прискорити процес підготовки до реалізації пакетів акцій і облігацій (ОВДП) неплатоспроможних банків, які знаходяться в Фонді гарантування вкладів.

Новини за темою: Курс НБУ на 12 січня: долар – 27,11 грн, євро – 28,47 грн

Це сьогодні дуже актуально. Наприклад, підприємствам той же "Платинум Банк" винен 709 млн грн, їх будуть повертати вже після його ліквідації та розпродажу активів. Але, як показує практика інших банків-банкрутів, при виплатах вкладів черга до бізнесу не доходить. До речі, в 2017 році Незалежна асоціація банків України прогнозує банкрутство ще близько 50 кредитних установ, про що заявив голова ради асоціації Роман Шпек. Прогнози дійсно похмурі.

Плюс вже в ці січневі дні нового 2017 року так звані "гойдалки" на українському валютному ринку, або велика волатильність нашої нацвалюти різко посилюють ефект перенесення слабкості гривні в інфляційний показник. Отже, Національний банк, швидше за все, відновить тренд на підвищення облікової ставки. До того ж, і фондовий ринок України дуже слабкий без припливу іноземного капіталу, й український борговий ринок може незабаром отримати чергову порцію негативу.

На цьому тлі говорити про більш-менш тривалу фазу зміцнення гривні хоча б на горизонті декількох місяців просто не доводиться. Але й правда те, що міркувати про курс гривні, перебуваючи осторонь від керівництва НБУ, звичайно, безглуздо. Тому що сюди можуть втрутитися такі фактори, про які і підозрювати не можна. Тут часто спрацьовує чистий інсайд. Ось і в "обмінниках" "американець" з євро впевнено дорожчають. І жодні інтервенції Національного банку вже не допомагають.

Найімовірніше, на початку 2017 році врятувати від руйнівного "ефекту доміно" в банківській системі реальний сектор економіки України зможуть тільки інститути спільного інвестування. Що це таке і як розвивати внутрішній ринок колективного інвестування, думаю, в Кабміні не знають. Але знають іноземні суверенні, взаємні і хеджфонди, які легко та витончено, немов гарячий ніж у масло, увійдуть, почнуть у нас скуповувати за "п'ять копійок" активи і цінні папери неплатоспроможних банків, "проблемку" ще діючих банків, цілісні майнові комплекси та держпідприємства, які підлягають приватизації.

Новини за темою: Наївні українці люблять вірити в економічні чудеса навіть там, де місця для дива просто немає

Також зарубіжні інвестбанкіри займуться залученням грошових коштів під своє управління від наших фінансово заможних громадян. Ну як їм від цього відмовитися, якщо гроші чи не самі потечуть до їхніх інвестфондів, адже довіри до наших комерційних банків немає і ще 5-7 років не буде. Заради справедливості треба визнати, що й американці значно більшу частину своїх фінансових накопичень не тримають на банківських депозитах, а у взаємних інвестфондах.

Й у нас в Україні за технічної підтримки США в 2003 році був прийнятий Верховною Радою Закон "Про інститути спільного інвестування (корпоративні та пайові інвестиційні фонди)". Однак, всі ці останні роки банківське лобі не дає розвиватися ні ІСІ, ні в цілому українському ринку колективного інвестування. Ось і зараз, фінансово спроможні українці фактично не вірять у надійність банківської системи, але через гостру необхідність змушені відкривати банківські депозити (або грабіжники все винесуть з дому). І Кабмін з НБУ тут нічого не роблять, даючи банкам грати на відсотках за депозитами.

Шкода, що до нашої фінансової влади дуже довго доходить абсолютно очевидне, а саме те, що у слабкої і неконкурентної економіки не може бути сильної валюти. І, звичайно ж, у неефективній економіці інфляція завжди вища. Цікаво, хто-небудь нам пояснить, чому ми, платники податків, змушені розплачуватися за прорахунки фінансової влади? Лише одне вони сьогодні добре розуміють: якщо не розкрутити девальвацію та інфляцію – це крах. Чи не тому авторитетне агентство Bloomberg на підставі даних 146 економістів і аналітиків у своїй доповіді про основні загрози 2017 року, який вони також назвали початком "епохи Трампа", прогнозують ймовірність того, що в Україні в цьому році відбудеться дефолт.

Новини за темою: Україну від бездіяльності міністрів врятує тільки дефолт

Так, загроза дефолту стає очевидною, а роль НБУ та Мінфіну як і раніше не зрозуміла. Ми кредити МВФ витратили, а не вийшли з кризи. Ось у чому проблема. І чому досі жодну з причин нашої великої кризи так і не вирішено? Тому що вони системні. Повинна змінюватися вся система, а цим ніхто не хоче займатися. І все ж, що можна зробити в Україні для того, щоб пом'якшити цей новий і більш потужний удар? Чи вже пізно?

Треба чесно сказати, реальне побоювання за фінансове майбутнє нашої розбалансованої і фактично вже націоналізованої банківської системи, наче пожежа, може перекинутися і на інші українські ринки. Чекати залишилося не довго. Перший дзвінок пролунав, коли потужна команда менеджерів-банкірів Коломойського дістала "сокиру війни" і голосно заявила про те, що НБУ цілеспрямовано знищував "ПриватБанк". Важко недооцінити віртуозне вміння робити результат "професора інтриг". Хто-хто, а він може потягнути за собою всіх, мало хто втримається у своїх насиджених кріслах. І чимало принижених і ображених увійдуть до струнких лав, включаючи скривдженого Яценюка.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Керівник сайту http://fc-fenix.com.ua/,

Директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.