banner banner banner

Балкани – наступна гаряча точка планети

Якщо Путін хоче заварити кашу, то цей регіон — найочевидніше місце

Балкани – наступна гаряча точка планети
Фото з відкритих джерел

Якщо Путін хоче заварити кашу, то цей регіон — найочевидніше місце

Оригінал на сайті The National Interest

Інтерес США до Балкан то зростає, то зменшується. На даний момент він росте.

Балкани залишалися для Америки питанням другого плану з моменту закінчення епохи Клінтона. Увага до регіону та вплив на нього не повинні стати просто другорядними пунктами зовнішньополітичної повістки адміністрації США.

Мало хто стане сперечатися, що мир і стабільність Західної Європи не повинні ставати для Сполучених Штатів життєво важливими інтересами. Найбільш зовнішня загроза стабільній Європі — це Путін. Балкани є майданчиком для ненадійних людей — і будуть, ймовірно, ставати для них все більш важливим пріоритетом. Є сенс зупинити ці напасті, перш ніж вони вийдуть з-під контролю.

У тіні Кремля

Росія активно втручалася в справи Європи, а ставлення Москви до США стало "явно ворожим". Але навіть при цьому Путін має обмежені можливості для подальших провокацій відносно Заходу. Що робить Балкани найбільш ймовірною метою втручання Росії.

Ситуація в Україні — конфлікт активний і виснажливий, але в деякому роді заморожений. Путін не виконав своїх зобов'язань за Мінськими угодами, а ймовірність того, що угода 2015 року, часто звана Другою мінською угодою, принесе мир, мізерно мала. Війни це, звичайно, не виключає.

Проте в даний час Мінські угоди — єдине питання, що стоїть на обговоренні. Між тим, Сполучені Штати і європейці чітко дали зрозуміти, що поки санкції щодо Росії, пов'язані з виконанням угоди, будуть періодично переглядатися, зняті вони в найближчій перспективі не будуть.

Новини за темою

У той же час американські чиновники дали зрозуміти, що продовжать підтримувати Україну. У лютому Трамп сказав відомому депутату українського парламенту, що найближчим часом США не стануть наполягати на скасуванні санкцій. А через тиждень Трамп заявив про підтримку України у листі президенту Литви. Подібні обіцянки зовсім недавно робив і держсекретар Рекс Тіллерсон. Проведений нещодавно експертне опитування виявило, що "через всього пару місяців президентства Трампа... його адміністрація [вже] робить різкі заяви і займає дипломатичні позиції, подібні з курсом його попередника Барака Обами".

Ці події майже не залишають Кремлю можливостей розширювати масштаб своїх дій в Україні без подальшого протистояння як з європейцями, так і з американцями.

Перспективи Путіна в Прибалтиці більш райдужними теж не стали. Російська активність — від бойових розгортань в Білорусі до енергетичного шантажу, кібермахінацій, агресивної дезінформації і кампаній активних заходів — марно стривожила регіон.

І дійсно, розмови про військове втручання з Москви досягли безпрецедентного рівня після закінчення холодної війни. "Росія володіє можливостями для нападу на країни Балтії за 24 години", - говориться в недавньому звіті литовської розвідки. Це попередження співпало з доповіддю стратегічного дослідницького центру RAND, в якій робиться висновок про те, що Росія в лічені дні могла б захопити більшу частину Прибалтики — навіть за умови втручання НАТО.

З іншого боку, трансатлантичне співтовариство з упевненістю заявило, що не дозволить посилення російського "рокоту" в регіоні. Країни Північної Європи дали зрозуміти, що вважають Прибалтику свого роду порогом безпеки. НАТО посилило операції та військові навчання в регіоні і активізувало свою місію повітряної поліції в країнах Балтії.

Між тим, в регіоні продовжують докладати значні зусилля для зниження залежності від російських енергоресурсів. В Литві перебуває Центр передового досвіду НАТО з питань енергетичної безпеки, а в Латвії — Центр передового досвіду НАТО в сфері стратегічних комунікацій, орієнтований головним чином на дезінформацію. Естонія ж розміщує на своїй території Центр кібербезпеки НАТО.

Іншими словами, Росія привернула увагу і підтримку до країн Балтії подібно до того, як залізні ошурки притягаються до магніту. Що суттєво піднімає ставки у контексті подальшого втручання з боку Путіна.

У Грузії його перспективи також непередбачувані. Через дев'ять років після російсько-грузинської війни Москва, як і раніше, незаконно займає близько 20 відсотків території Грузії. Окуповані райони Абхазії і Південної Осетії поступово інтегруються в Російську Федерацію.

Але незважаючи на прикладені Росією зусилля щодо уповільнення інтеграції Грузії в Євро-атлантичне співтовариство, республіка досягла значного прогресу. Вона знаходиться в тісних відносинах з НАТО, є офіційним кандидатом на вступ в альянс і нещодавно отримала безвізовий режим з ЄС. Нещодавня заява Росії про надання солдатам Південної Осетії дозволу приєднатися до своєї армії викликала різке засудження з боку США.

Новини за темою

Обхід Європи через великі території Близького Сходу також малоймовірний. Хоча Росія і встановила значну військову присутність в Сирії, важко зрозуміти, яким чином Путін розширює свою подальшу присутність в регіоні. Навіть незважаючи на те, що Росія останнім часом найбільше відзначилася в Лівії, схоже, що ці зусилля спрямовані більше на промацування слабких місць, ніж на щось ще.

Для Путіна проблема полягає в тому, що майбутня політика США на Близькому Сході не схожа ні на що з того, що ми бачили за останні вісім років. Замість того, щоб відійти в сторону, Сполучені Штати чекають можливості повернутися, зміцнюючи антиіранську коаліцію і докладаючи більше зусиль для боротьби з екстремізмом в регіоні. По ходу відродження Сполучених Штатів в якості домінуючого гравця на Близькому Сході, положення Путіна похитнеться.

Битва за Балкани

Якщо Путін вибере шлях найменшого опору, то Балкани стануть для нього, мабуть, найкращим варіантом. Ряд місць він міг би перетворити в реальні осередки напруженості. Ось деякі з найважливіших проблем:

• Протистояння Сербія—Хорватія—Косово. Розмови про мініатюрну гонку озброєнь можуть бути перебільшені, але в тому, що напруженість посилилася, сумнівів немає. Сербія нещодавно оголосила про постачання додаткових бойових вертольотів з Росії. Косово загрожувало підняти власну армію. А в центрі всього цього знаходиться майже п'ять тисяч військовослужбовців НАТО.

• Труднощі в Македонії. Втручання Росії, корупція, сперечання з Албанією і плутана відповідь США — все це змішалося в одному токсичному коктейлі. Москва, по всій видимості, налаштована скористатися заворушеннями і відірвати крихітну країну від Заходу.

• Битви в Боснії і Герцеговині. Зростаючий сепаратистський рух в Сербській республіці загрожує знову розпалити суперечності, які варилися на повільному вогні з 1995 року і Дейтонської мирної угоди. Путін, схоже, з задоволенням підливає масла на тліюче вугілля.

Новини за темою

• Несприятлива обстановка в Чорному морі. Путін дуже хотів би перетворити Чорне море в російське озеро. І крапка.

Пора Америці удосконалити стиль гри

Сполучені Штати повинні знизити ступінь втручання Росії на багатьох фронтах. У декількох ключових областях нова адміністрація вже продемонструвала рішучість захищати життєво важливі інтереси США, в тому числі оборону трансатлантичного співтовариства. Але ситуація на Балканах залишається слабким місцем трансатлантичної політики США. Ми повинні стати в цьому питанні далекогляднішим — і чим швидше, тим краще.

Є ряд областей, де Сполученим Штатам необхідно активізуватися. Однак, замість того, щоб тягатися з Росією, багато чого з того, що Америка може і повинна зробити, щоб видавити з рівняння згубні зусилля Путіна, слід зосередити на самому регіоні, а не на поведінці Кремля.

• Підвищення ефективності управління та зменшення корупції. Сполучені Штати і Євросоюз могли б об'єднатися і активізувати зусилля для створення більш сильних, більш демократичних, ефективних і життєздатних державних і приватних організацій у регіоні.

• Заохочення економічної свободи. Жодна інша частина Західної Європи не потребує поліпшення економіки так сильно, як країни Балканського півострова. Деякі з них відстають за ключовими показниками економічної свободи. Політичні реформи в цих областях могли б викликати бурхливе економічне зростання.

Новини за темою

• Боротьба з транснаціональною злочинністю. На Балканах процвітають торгівля людьми, наркобізнес, відмивання грошей та інші форми транснаціональної організованої злочинності. Ця діяльність є досить дестабілізуючим фактором, з яким необхідно боротися.

• Запобігання транснаціональному тероризму. Ісламістські екстремісти теж пильно стежать за регіоном. Італійська поліція нещодавно "накрила" терористичне угруповання, щонайменше один із членів якого був вихідцем з Косово. Кілька сотень людей з регіону воювали разом з джихадистами в Іраку/Сирії. Співробітництво Балканських країн з учасниками антитерористичних операцій повинно стати звичайною справою.

• Розвиток регіонального співробітництва. Сполучені Штати повинні заохочувати і сприяти Адріатичній ініціативі з участю Албанії, Хорватії, Чорногорії, Боснії і Герцеговини, Македонії. Такі ініціативи зміцнюють довіру, впевненість і регіональну солідарність. Вони допоможуть зменшити тертя всередині регіону і зруйнувати російську стратегію, засновану на принципі "розділяй і володарюй".

• Підтримка енергетичної диверсифікації. Сполучені Штати повинні підтримати будівництво Трансадріатичного трубопроводу та інші проекти, які допоможуть диверсифікації європейського енергопостачання та сприятимуть лібералізації ринків енергії.

• Контроль руху біженців та міграції. Неконтрольована масова міграція являє серйозну і потенційно дестабілізуючу загрозу для регіону і Європи в цілому. Трансатлантичне співтовариство повинне спільними зусиллями вирішувати гуманітарні проблеми на Близькому Сході і скорочувати дестабілізуючий конфлікт і кількість підприємств, які займаються незаконним провозом людей з півдня на північ.

Між байдужістю і військовим втручанням знаходиться символічний простір, в якому Сполучені Штати могли б досягти багато чого з мінімальною затратою зусиль. Кроки всередині цього простору, націлені на припинення спроб Росії дестабілізувати західну Європу, повинні стати одним з найвищих пріоритетів США.

Джеймс Джей Карафано

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>